A stockholmi magyar nagykövetség kiemelt feladatai az elmúlt félév során

Nyomtatás
 
A Nagykövetség tevékenységét az elmúlt félévben alapvetően az Európai Unió Tanácsának soros elnöksége határozta meg. A Külképviselet aktívan bekapcsolódott a magyar elnökségre történő felkészülés és végrehajtás feladataiba. Az elnökség kapcsán szakértői szinttől a kormányfői szintig hasznos konzultációkra került sor. Svéd kormányzati oldalról konstruktív megközelítést tapasztaltunk az elnökség napirendjén levő legfontosabb témákban (pl. gazdasági kormányzás, Duna-stratégia, Roma-keretmegállapodás, stb.) és érzékelhető volt a hazánk iránt megnövekedett figyelem. Ennek is köszönhető, hogy elnökségi teljesítményünk kedvező megítélést kapott Svédországban, ami abban is megnyilvánult, hogy az elnökségi szerepkörben havonta szervezett európai uniós találkozóknak olyan magas rangú vendégei voltak, mint a svéd miniszterelnök, a parlament elnöke, a külügyminiszter, a pénzügyminiszter, az EU-ügyi miniszter, a társadalmi integrációért felelős miniszter vagy a SEB Bank igazgatótanácsának elnöke, Marcus Wallenberg. 
 
Az EU elnökség kapcsán különböző svéd társadalmi szervezeteknek adott tájékoztatók és kötetlen beszélgetések, valamint az elnökségi kulturális események hozzájárultak nemcsak az elnökség sikeréhez, hanem Magyarország népszerűsítéséhez, illetve a svéd sajtóban időnként megjelent negatív beállítások legalább részleges ellensúlyozásához. Tájékoztató munkánk keretében rendszeresen háttéranyagokkal láttuk el a svéd parlament, kormányzat, kutató-intézetek, illetve a sajtó illetékeseit a hazai alkotmányozási, törvényhozási folyamatról. Nagyra értékeljük a SMOSZ, illetve számos honfitársunknak a Magyarországgal kapcsolatos kiegyensúlyozott tájékoztatás érdekében végzett tevékenységét, ezt a jövőben is szeretnénk hatékonyan segíteni.
 
2011 januárjától két éven keresztül a stockholmi magyar nagykövetség látja el a NATO, mint szervezet, hivatalos képviseletét az egyik legfontosabbnak tekintett partnerországban. Márciusban részt vettünk a NATO főtitkár svédországi látogatásának előkészítésében, de feladataink között szerepel szemináriumok, tájékoztatók szervezése különböző biztonságpolitikai kérdésekről.
 
A nagykövetség kiemelt figyelmet fordított a Svédországban működő magyar szervezetekkel való együttműködésre, munkájuk támogatására, a kölcsönös tájékoztatásra. Jelen voltunk a SMOSZ országos rendezvényein, a Magyar Ház kiemelt programjain. Továbbra is helyet biztosítottunk a Peregrinus Klub rendezvényeinek és áprilisban otthont adtunk a Svédországi Magyar Orvosok Egyesülete újjáalakuló ülésének. 
 
Az európai uniós elnökség, illetve a Liszt évforduló kapcsán számos magyar vonatkozású kulturális eseményre került sor részben nagykövetségünk hozzájárulásával, részben impresszáriós alapon. Januárban Stockholm legrangosabb koncerttermében, a Nobel-díj átadás helyszínéül is szolgáló Konserthusetben, mintegy 1200 néző előtt került sor a magyar Amadinda, modern ütő együttes nagy sikerű koncertjére.
Májusban az Európa Nap megünneplése jegyében nagykövetségünk és a Magyar Turizmus Zrt. stockholmi képviselete közösen készítette elő és bonyolította le a napi két alkalommal biztosított félórás időintervallum alatti Magyarországról szóló kvíz műsort, illetve mutatta be a Magyarországról szóló rövidfilmet a stockholmi központi pályaudvar főcsarnokában felállított standon. 
 
Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója tiszteletére a tavasz folyamán Lisztománia címmel három előadásból álló koncertsorozat állított emléket a magyar zeneszerző munkásságának Stockholmban.
A göteborgi Kőrösi Cs. S. Művelődési Kör áprilisban immáron hetedik alkalommal szervezte meg a Magyar Hét (hu.se.t) elnevezésű, sikeres kulturális rendezvénysorozatot, amelyhez nagykövetségünk is hozzájárult.
Júniusban Liszt műveket műsorra tűző koncert volt ugyancsak a Konserthusetben. Az eseményen elhangzott többek között a H-moll szonáta és az 1848-49-es forradalmak leverése után íródott Funérailles című mű. A koncert közönsége nagy érdeklődéssel tekintette meg a nagykövetségünk által szervezett, 16 tablóból álló Liszt kiállítást, amelyet az épület központi halljában helyeztünk el.