Nyomtatás

A Paralimpia a mozgássérült, látássérült és egyéb fogyatékossággal élő emberek négyévente, az olimpiát követően megrendezésre kerülő sporteseménye.

Látványos, színpompás, több mint két órás megnyitóünnepséggel kezdődött Pekingben a 13. Paralimpia 2008. szeptember 6-án a sportolóknak és kísérőiknek otthont adó paralimpiai faluban.

A bevonulást ünnepi műsor követte, amely a négy évszak témáját, illetve a fényt, a csillogást dolgozta fel. Felemelő volt az a balett bemutató, amelynek középpontjában egy tizenegy éves táncos kislány szerepelt, aki néhány hónappal ezelőtt a szecsuáni földrengésben elveszítette a bal lábát, ezért kerekesszékből vett részt a műsorban: 90 ezren ünnepelték, felállva tapsolva.

A 148 résztvevő ország közül először Guinea sportolói érkeztek meg a játéktérre, a magyar csapat az 58. volt a sorban. A versenyzők szálláshelyének főbejáratánál lezajlott ceremónián a magyar csapat minden tagja jelen volt. Tíz sportágban 33 sportoló képviselte Magyarországot az eseményen, versenyzőink többsége világ- vagy Európa-bajnoki érmes, sokan nem is első paralimpiájukon vettek részt. Ünnepélyes külsőségek között felvonták a magyar zászlót, a küldöttség zászlóvivője Pálfi Judit volt, aki négy évvel ezelőtt 2004-ben, Athénban a párbajtőr és tőr csapatversenyén ezüstérmet nyert.

Érmeink:

Sors Tamás 100 méter pillangón a versenyek nyitónapján fantasztikus világcsúccsal megszerezte a magyar csapat első aranyérmét a pekingi paralimpián.

Ezek után következett a 100 méteres férfi gyorsúszás döntője. Sors Tamás megszerezte második érmét is, miután harmadikként ért célba.

Vereczkei Zsolt a harmadik helyen végzett az 50 méteres hátúszásban, így tehát bronzérmet vehetett át nagy örömünkre.

Ezzel még nem ért véget a nagy öröm, hiszen az úszásban folytatódtak a küzdelmek. Ráczkó Gitta 100 méteres mellúszásban, Sors Tamás pedig 400 méter gyorson lett harmadik, aki immár a harmadik érmével büszkélkedhetett.

A páston is sikeresek voltunk. Szekeres Pál tőrvívásban a harmadik helyen végzett.

A kínai játékokon a magyar sportolók úszásban és vívásban voltak a legeredményesebbek.

Záróakkordok:

A paralimpián eddig 54 ország sportolói végeztek dobogós helyen, Magyarország az éremtáblázaton jelenleg egy arany- és öt bronzéremmel a 45. helyet foglalta el.

Nagyszabású záróünnepséggel ért véget a paralimpia. A Madárfészek Stadionban 90 ezer néző előtt rendezett műsornak az volt az üzenete, hogy a testi fogyatékkal élőkre ugyanolyan szép jövő vár, mint ép társaikra.

Szurkolók tömege várta a Pekingből másodjára hazatérő aranygépet. Kívánunk minden jót, erőt és egészséget a további sportpályafutásukhoz, hiszen a paraolimpikonok teljesítménye semmivel nem marad el az olimpikonokéitól.
Minden magyar éremnek örülni kell! Legyünk büszkék magyar sportolóinkra, akik ott voltak, helytálltak a küzdelmekben! Hallgassuk büszkén nemzeti himnuszunkat, mikor magyar(ok) áll(nak) a dobogó legfelső fokán!