Teljesítménye azért kimagasló, mert FIFA-világbajnokságon,
a legendás Aranycsapat 1954-es ezüstérme óta magyar
csapat nem ért el ilyen óriási sikert.

A Híradó októberi száma közölte Móré Imrének a magyar labdarúgás szép emlékeit felelevenítő írását Csak a szépre emlékezünk! címmel. A sors érdekessége, hogy akkor már javában zajlott a FIFA U20-as labdarúgó világbajnoksága Egyiptomban, méghozzá Magyarország részvételével. Talán senki sem gondolta, hogy a magyar labdarúgás hamarosan nagyszerű sikert ér majd el…Örömmel írhatom le: világbajnoki bronzérmes lett a magyar ifi labdarúgó válogatott!

Tavaly Magyarország a Csehországban rendezett U19-es kontinensviadalon a csehekkel közösen elért 3. helyével vívta ki a szereplés jogát. Az Egervári Sándor vezette magyar csapat csoportelsőként jutott a nyolcaddöntőbe. Következő mérkőzésükön a fiúk a nagyszerű formában játszó cseh csapatot kapták ellenfélnek; ekkor szerezték a VB legszebb gólját Kiss Máté 30 méterről leadott bombájával. A csehek elleni meccs hosszabbításba, mad 11-es büntetőkbe húzódott el. Kapusunk, Gulácsi Péter bravúros védései döntően hozzájárultak a győzelemhez.

A negyeddöntőben az olasz gárdával nézhetett farkaszszemet együttesünk. A rendes játékidő végén 1:1 volt az állás, és láthatólag elszabadultak az indulatok: a játékvezető 3 olasz és 1 magyar játékost kiállított. Az hosszabbításban kapott góllal már vesztésre állt Magyarország. Hihetetlen küzdőszellemtől fűtve azonban Koman Vladimir két, zseniálisan hosszú indítását csatárunk, Németh Krisztián parádésan vágta be az olasz kapuba. Életemben először (negyvenen túlvagyok…) láttam magyar focicsapattól, hogy tétmérkőzésen vert helyzetből ilyen káprázatos játékkal fordítani tudott, megszerezve a győzelmet!

Az elődöntőben a rendkívül gólveszélyes ghánai válogatott várt a magyarokra. Ekkorra már tudni lehetett, hogy a legjobb négy csapat között Európát egyedül Magyarország képviselte!

Az első félidőben a két korábbi, hosszabbításos mérkőzéstől elfáradt magyar játékosok bágyadtan játszottak, így a ghánai csapat 2-0-ás előnyre tett szert. A szünetben a magyar fiúknak hatalmas lelkierővel sikerült mozgósítaniuk erőtartalékaikat, és kiegyenlítettek. Ghána azonban jobban hajrázott, és 3:2-es győzelmével döntőbe került.

Október 16-án, a kairói stadionban a bronzéremért lépett pályára a magyar ifi csapat, amikoris Costa Rica válogatottjával mérte össze az erejét. A nagy kérdés az volt, hogy a két, előző mérkőzésükön vereséget szenvedett, csalódott csapat közül melyikben nagyobb a győzelembe vetett hit? Az első félidő kiegyenlített játéka után a másodikban a magyar fiúk futószalagon gyártották a gólhelyzeteket. A 81. percben mégis Costa Rica szerezte meg a vezetést. A magyar csapat kitartó támadójátéka a 90. percben végre meghozta az egyenlítő gólt: a tizenhatosra betörő Németh Krisztiánt a costa ricai védő felvágta. A 11-est Koman Vladimir csapatkapitány kíméletlenül bevágta a hálóba, mintegy bizonyítva, hogy a csapat újból képes vesztett helyzetből talpra állni. Mivel a rendes játékidő döntetlenül végződött, a FIFA szabályai szerint egyből büntetőrúgások következtek. Ezek hőse ismét a Gulácsi Péter, magyar kapus volt, aki a costa ricai büntetőkből káprázatos ráérzéssel 3-at kivédett. Játékosaink közben értékesítettek annyi lövést, amennyivel megnyerték a meccset, és ezzel a bronzérmet is!

Az U20-as válogatott teljesítménye azért kimagasló, mert FIFA-világbajnokságon, a legendás Aranycsapat 1954-es ezüstérme óta magyar csapat nem ért el ilyen óriási sikert.

A magyar foci rajongóival együtt én is szívből gratulálok a bronzérmet szerzett U20-as csapat valamennyi tagjának, az őket felkészítő edzőknek, a szakmai stábnak és a Magyar Labdarúgó Szövetségnek a szép eredményért!
Szívet melengető érzés volt látni a csapat és a vezetők győzelembe vetett hitét, megalkuvás nélküli küzdelmét, és csodálni, hogy vert helyzetből is fordítani tudtak.

Szép volt, Fiúk! Köszönjük a felemelő bronzos élményt, és egyben további sikereket kívánunk nektek!