Csak a szépre emlékezünk!

Nyomtatás

 

Januárban , Szabó Feri társaságában, Papp Gyurival futottunk össze Södertälje sátálóutcáján.

- Sziasztok! De jó, hogy találkoztunk – örvendezett Gyuri – mivel már régebben is gondoltam arra, hogy meghívjalak titeket, a foci szerelmeseit egy nosztalgia-estére. Olyan filmeim vannak, amelyeket ti is örömmel fogtok majd nézni, mivel arról a dicső korszakról szól, amelynek ti is részesei voltatok!


Ennek a meghívásnak boldogan tettünk eleget, és másnap meglátogattuk, hogy megnézhessük a megígért meglepetést. Rövid csevegés után Gyuri elővette első filmjét, amely francia produkció volt és amit Drömlaget címmel fordítottak le a svédek.


A producerek alapos kutatómunkája eredményeként született ez a film, amely visszakalauzolt minket a ´40-es évek közepére, és ennek a korszaknak a magyar labdarúgásába.


Bemutatták Rákosi és Farkas áldatlan politikai tevékenységét, amely a sportot sem kímélte: A Kispestből Honvédot, a Fradiból Meosz-t, volt csapatomból, az MTK-ból pedig Vörös Lobogót csináltak…Legnagyobb politikai húzásuk az volt, amikor a Fradiból Kocsist, Budai II-t és Czibort, a Vasasból Lórántot, a Mateoszból Grosicsot – akaratuk ellenére – a Honvédhoz irányították. Így a Honvéd Puskással és Bozsikkal együtt Európa, sőt talán a világ legjobb csapatát alkották.


A film bevezetője után aztán végigkövethettük a Honvéd világra szóló sikersorozatát, valamint a hét válogatott játékosukon keresztül aranycsapatunkl negyvenkét mérkőzésen át tartó veretlenségi sorozatát is.


Ismét büszkén és örömmel néztük az 1952-es olimpia döntőjét, amikor Jugoszláviát győzték le ”aranylábú” focistáink. (Ezen az olimpián válogatottunk 6:0-ra győzte le Svédországot.) A döntőt az angol szövetségi kapitány, Sir Stanley Rus is látta, és a maguyar csapat elkápráztató játékától elbűvölve meghívta válogatottunkat az angol szövetség fennállásának 90. Jubileumára Londonba.


A következő képsorokat a filmesek a közismert szalagcímmel vezették be: London 1953 november 25, Wembley Stadion, az évszázad mérkőzése: Anglia-Magyarország 3:6!


A film készítői kitűnő munkát végeztek, mivel (az utólag színesített felvételeken) hűen megörökítették a mérkőzés minden mozzanatát. Hidegkúti első percekben lőtt gólja után mindhárman tapsolva ugrottunk fel helyeinkről, és nagy átéléssel ünnepeltünk ismét – több mint ötven év távlatából! Aztán nagy élvezettel követtük a budapesti visszavágó felvételeit is, amely 7:1-es magyar győzelemmel végződött, és amelyet mi akkoriban élőben láthattunk.

A filmen keresztül tovább követhettük válogatottunk 1950-54 közötti teljesítménysorozatát, amely 42 veretlen mérkőzést jelentett.


Szomorúan néztük aztán a berni világbajnoki döntőt, 1954 július 4-én: Nyugat-Németország-Magyarország 3:2. Válogatottunk – miután 2:0-ra vezetett – nem tudta előnyét megtartani, és hibás bírói döntéstől is sújtva (amit a francia közvetítő is elismert), vesztesként hagyta el a pályát.

A francia dokumentumfilm tovább követte a válogatott szereplését (1956 utáni leszereplését), és külön foglalkozott Puskás Öcsivel, akinek 1981-es budapesti búcsújátékát is bemutatta.


A film megtekintése után – az élmények hatására – mindhárman szótlanul ültünk; azon merengtünk, hogy a mai magyar labdarúgás hogyan tudott a világ élvonalából a ”még futottak” szintjére süllyedni.


Reménységgel tölt el mégis az a mérkőzés, amelyet a magyar válogatott éppen itt, Svédországban játszott 2008 szeptember 10-én. Bár a meccs 2:1-es svéd győzelemmel végződött, a magyar csapat első félidőben mutatott játéka reménnyel tölt el mindannyiunkat, hiszen Gera, Huszti, Hajnal szellemes megoldásai elgyönyörködtették a nézőket, és a régi magyar foci nagy napjaira emlékeztettek. Egyéni játékuk, valamint a csapat többi tagjának az akarata adta vissza bizakodásunkat, hogy lesz még olyan magyar foci, amire büszkék lehetünk! Reméljük, erről meggyőzik a labdarúgás rajongóit szeptember 5-én, Svédországgal sorra kerülő mérkőzésükön. (Az eseményre a TM utazási iroda 3 napos utat szervez, felvilágosítást a 08-551706 18-as telefonszámon lehet kapni.)


Befejezésülszíves figyelmetekbe ajánlok néhány filmet és könyvet a magyar labdarúgás fénykoráról:


Koltay Gábor: Puskás Öcsi. Beszélgetés 1958 /Film
Puskás Ferenc, az aranycsapat kapitánya /Atheneum Kiadó
Minden idők legjobb futballistája, Puskás Ferenc /Aréna Kiadó
Aranycsapat.A film születése, és ami a filmből kimaradt /Mafilm

 


   Móré Imre
a svéd labdarúgó válogatott attaséja