A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Dalol a honvágy – Wass Albert emlékest. A győri Forrás Színház õsbemutatója a Lundi Magyar Kultúrfórumon

 

2008 Wass Albert-év volt. Az író születésének 100. évfordulójáról mind az óhazában, mind világszerte számtalan rendezvény keretében emlékeztek meg. A SMOSZ műsorszervezőinek is sikerült tagegyesületei számára színvonalas zenés irodalmi összeállítást biztosítani.

 

De ki is volt Wass Albert, akit a II. világháború után felcseperedett nemzedéknek csupán a rendszerváltás után nyílt alkalma megismerni? Mivel jelentősebb művei az emigrációban születtek és jelentek meg, sem szülőhazájában, Erdélyben, sem Magyarországon nem lehetett kiadni őket. Wass Albert emberi megítélését tovább nehezíti az a kíméletlen támadás, amelyet bizonyos magyar körök folytatnak ellene, állítólagos dokumentumokkal bizonygatva igazukat.


Wass Albert kétségtelenül napjaink legvitatottabb magyar irodalmi személyisége. Ez önmagában még nem rendkívüli jelenség, hiszen széles tömegekre hatást gyakorló alkotó művei iránt halála után fokozódhat az érdeklődés a kritikusok körében is. Wass Albert esetében az a szokatlan, hogy a vita nem irodalmi munkásságáról szól, hanem közéleti tevékenységét veszi célba.


A II. világháború végkimenetele Wass Albertet hazája elhagyására kényszerítette. Az akkori román hatóságok háborús bűnösként halálra ítélték őt, s bár ezt az ítéletet a kommunista diktatúra alatt hozták, azon a mai, a közös Európához csatlakozott demokratikus (?) Románia sem hajlandó változtatni. Wass Albert úgy halt meg, szeretett hazájától távol, hogy nem kapott lehetőséget múltjának tisztázására, ártatlanságának bebizonyítására.

 

A “Dalol a honvágy” című irodalmi-zenés emlékműsor svédországi körútja a Lundi Magyar Kultúrfórumon vette kezdetét. Az előadás színhelyén jutott tudomásunkra, hogy különös megtiszteltetés ért bennünket: mivel a műsor második, zenei része új szereplők, Göncz Renáta és Dibusz Ferenc bevonásával teljesen megváltozott, ennek az összeállításnak ez volt az ősbemutatója (a főpróba egy hjärupi verandán zajlott le a nagy nyilvánosság tudta nélkül).

 

Az első részben két fiatal tehetség, Ács Tamás és Jakab Ádám (mindketten a Forrás Színház színművészei), mintegy egymással beszélgetve, adták elő Wass Albert műveit: verset, prózát egyaránt. A válogatás a siratóének hangulatától a fanyar székely humoron keresztül a romániai viszonyok ostorozásáig az írói paletta széles skáláját mutatta fel. Végig kicsengett belőle az író/költő őszinte aggódása népe sanyarú sorsa miatt, mély és tiszta istenfélelme, hazaszeretete. Kilátástalan helyzetében (szeretett Erdélyébe nem térhetett vissza, de Magyarország se volt hajlandó befogadni) sem hagyta el a remény: bármily hosszú és sötét is az éjszaka, a nap mindig felkel (nem pontos idézet) – írja egyik művében. Meggyőződését, hogy ami érték, azt nem lehet elpusztítani – s itt valószínűleg saját műveire is gondol –, határozottan adja tudtára mindenkinek: “Mert elfut a víz és csak a kő marad, de a kő marad!”. Az összeállításból megismerhettük az ünnepelt író Wass Albertet. Közéleti szerepéről nem esett szó. Az ünneplés az írónak szólt s az írót a művei minősítik.


A műsor második felében Göncz Renáta és Dibusz Ferenc részben a 17-18. század nagy mestereinek műveit tolmácsolták, részben a magyar népzene kincsestárából varázsoltak elő kedvelt, szép dalokat. Dibusz Ferenc orgonaművész minden egyes darabhoz egy rövid korképet is festett. Göncz Renáta, a bájos gimnazista lány, a társulat legfiatalabb tagja, hangjával, énekével elbűvölte a közönséget. Nem lep majd meg senkit, ha néhány év múlva viszontlátjuk őt, akár mint opera-, akár mint népdalénekest, a világ nagy színpadjain.

 

A műsor jó példája volt annak, hogy fiatal tehetségek is képesek maradandó művészi élményt nyújtani. Feléjük irányuljon a SMOSZ műsorpolitikája, őket támogassuk, ösztönözzük! Ráadásul ők az anyagiakat illetően még a kisebb egyesületek számára is elérhetők.

 

Boross Kálmán
Lundi Magyar Kultúrfórum

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME