Rendhagyó magyar anyanyelvi óra a könyvtárban

Nyomtatás

A magyar anyanyelvi oktatás egyik fontos célja, hogy a gyermekekhez közelebb hozzuk az olvasás élményét, a könyvek szeretetét. Erre nyújt remek lehetőséget egy rendhagyó magyar óra keretében megszervezett közös könyvtárlátogatás.

 

Göteborg szerencsésnek mondható, mert a városban kb. 23 könyvtár (folkbibiliotek) várja az olvasókat, és az egyik könyvtárban egy lelkes magyar anyanyelvű könyvtáros népszerűsíti a könyvek titkait, és dolgozik azon szép eredménnyel, hogy egyre több és több magyar nyelvű könyvből válogathassanak a magyarul olvasni vágyók. Larsson Mária könyvtáros nagy segítségemre volt a könyvtári órák izgalmasabbá tételében.

Az újjáépített városi nagykönyvtár 2014 tavaszán nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt kibővített épülettel, jól használható terekkel. Itt találtuk meg mi is azt a helyszínt, ami remekül megfelel a rendhagyó magyar anyanyelvi foglalkozások megtartására.

Fontosnak tartom, hogy együtt utazzunk a gyerekekkel a könyvtárba. Miközben együtt közlekedünk, beszélgetünk, és ez alatt nagyon sok új fogalommal, kifejezéssel lehet megismerkedni. Remek lehetőség ez a szókincs bővítésére. (Sok gyermek számára viszonylag ritka alkalom, hogy a városban közösségi közlekedést használva utazik.) A könyvtárlátogatást megelőző órát már a felkészülésre szánjuk: átbeszéljük a közlekedési szabályokat, a könyvtárban követendő viselkedési szabályokat, és azt, hogy mit várhatnak a könyvtárlátogatástól.

Előzetesen egyeztetünk Máriával, hogy milyen korú, és milyen nyelvi hátterű, tudású gyermekeket hozok. Az utazásnál legalább egy szülő segítségét is kérem.

A könyvtárba érkezéskor az előtérben megnézzük, és ki is próbáljuk a könyv-visszavevő gépeket. A gyerekek nagyon élvezik, hogy egy üvegfalon keresztül nyomon követhetik a könyv útját a visszavételtől az alagsorba jutásig.

Máriával a gyerekrészleg közepén található meseteremben találkozunk. A bemutatkozást követően először a gyerekek mesélnek olvasási élményeikről, arról, mit olvastak vagy hallgattak legutóbb. Beszélgetünk arról is, mi az, amit másoknak szívesen ajánlanak, és hogy milyen könyvekről hallottak mostanában, amit szívesen elolvasnának. A gyerekek után Marikán a sor: ő ajánl könyveket, amelyeket a gyerekek ki is kölcsönözhetnek a könyvtárból.

A könyvtári órát a könyvtár megismerésével, kipróbálásával folytatjuk. Megkeressük a magyar könyveket, amelyek korosztályonként sorakoznak a polcokon, vagy a kisebbek számára a fiókokban. A gyerekekkel közösen fedezzük fel a könyvtár gyermekrészlegének lehetőségeit. Az alkotó szobákat, szerepjátszó és a kisebbek számára kialakított sarkokat. Megkeressük a hangos-könyvek és videojátékok birodalmát.

Az óra vége közeledtével a gyerekek kapnak időt, hogy választhassanak könyvet, vagy kipróbálhassák a könyvtár nyújtotta játéklehetőségeket, majd élményekkel telve visszautazunk az iskolába.

Úgy gondolom, hogy ezek a rendhagyó órák jól beépülnek a magyar anyanyelvi oktatás tematikájába. Az, hogy a gyermekeket kimozdítjuk a tanórák megszokott környezetéből, és kihasználhatjuk az új könyvtár nyújtotta barátságos légkört, segít abban, hogy kedvet kapjanak magyar könyvek, szövegek önálló olvasására.

Tóth Piroska