Beszámoló az „Őrszavak-Custos” Magyar Nyelvápolók Egyesületének 2010-2011-es évi munkájáról

Nyomtatás

 

Mint köztudott, egyesületünk tagsága - a SMOSZ-hoz hasonlóan - az egész Svédország területéről toborzódik. Tulajdonképpeni központunk nincs, postacímünk a mindenkori elnök címe. Az egyesületünk vezetősége végzi el azt a munkát, amely a tagság javát szolgálja.
 
2011okt (20).jpg
A százlábú kiskakas. Az idei anyanyelvi táborban készült.
 
Az egyesület fennállása óta a tapasztalat megtanította a vezetőséget, hogy hogyan ossza be sokrétű tevékenységét, hogyan valósítsa meg célkitűzéseit. Mivel a munka sok, a munkás kevés, a vezetőség, a hatékonyság érdekében a feladatokat munkacsoportokra osztva végzi. Így minden munkacsoport csak a saját feladatára összpontosíthat, nem aprózódik fel az erő. Az elvégzett munkáról a vezetőség tagjai az időnként összehívott összegező vezetőségi gyűléseken számolnak be egymásnak.
 
Az egyesület pénztárosi teendőit a főpénztáros, Cseh Andrea végzi. Feladata a tagdíjak begyűjtése, a főpénztárba befolyó összegek, illetve a kifizetések kezelése. Az egyesületünk egyik fő tevékenységének számító anyanyelvi táborok pénzügyeit Tompa Andrea intézi. A két megbízott további feladata a különböző anyagi segítségek: pályázatok, segélylehetőségek felkutatása, a kérvények megírása.
A média munkacsoport felelőse Tóth Ildikó és Tóth Ilona. Feladatuk a kapcsolattartás a SMOSZ hivatalos lapjának, a Híradónak, valamint az Őrszavak internetes újságnak a szerkesztőségével: cikkek, beszámolók írása, közlése, az egyesületi rendezvények hirdetése. 
 
A munkacsoport becsülettel elvégezte a rábízott feladatokat. Határidőre megírták, elküldték a cikkeket, beszámolókat, hirdetéseket a lapoknak.
A Szülők Iskolája munkacsoport felelőse Tóth Ilona és Tóth Ildikó. Feladatuk a svédországi magyar oktatás feltérképezése, az oktatók nyilvántartása és a velük való kapcsolattartás, valamint a magyar oktatók számára létező továbbképzési, tanulási lehetőségek felkutatása, és az oktatók értesítése a lehetőségekről. A munkacsoport megszervezi a Szülők Iskolája találkozót, témát választ, előadókat keres és kér fel, a konferenciákat megszervezi. 
A munkacsoport pünkösd szombatjának délelőttjére meghirdette és megszervezte a Szülők Iskolája találkozót. A túlzottan lanyha érdeklődés miatt a találkozót nem tartották meg.
 
Eredményesebb volt a csoport másik vállalkozása, melynek a svédországi magyar oktatás feltérképezése volt a célja. Végre sikerült felkutatni, nyilvántartásba venni a svédországi magyar oktatók nagy hányadát. Az oktatókat tájékoztatták a magyarországi továbbképzési lehetőségekről, ismertették a magyar kormány által létrehozott Magyar Állandó Értekezlet Rodostó néven kidolgozott cselekvési tervét. Ennek kapcsán kérdőívet küldtek szét, amelyre a 34 címzettből - közülük 22-en hivatásos magyartanárok - 16-an válaszoltak.
 
A válaszadók zöme helyesli az egységes tankönyv/tanterv használatát, szükségesnek látja a továbbképzést és fontosnak tartja a kapcsolattartást. A válaszokból sajnos az is kiderült, hogy Svédországban még mindig nagy azon magyar oktatók száma, akik semmiféle magyar egyesületnek nem tagjai, nem vesznek részt a magyar rendezvényeken.
 
Az Őrszavak Egyesület vezetőségének célja a nyilvántartásba vett magyar oktatók számára létrehozni egy olyan fórumot, amely összegyűjtené, közvetítené, publikálná, továbbítaná a javaslatokat és kérdéseket.
A magyar nyelvi tábor munkacsoport felelősei: Tompa Anna (a tábor összehívója, a feladatok kiosztója), Tóth Ildikó (a titkári munkát végzi, a táborban ő foglalkozik a legkisebbekkel), Tompa Andrea (a tábor gazdasági és logisztikai hátterét biztosítja), Tompa Enikő (feladata a pályázatok felkutatása, a média, a hirdetések felelőse, a tábor honlapjának kezelője, a tábor adminisztrátora), Bálint Endre Levente (a szabadidő megszervezésével foglalkozik) és Tompa Orsolya Réka (a tábor konyhájának, élelmiszerellátásának a felelőse).
 
A Kék virág magyar nyelvi tábor idei témája A barangolásoktól a honalapításig volt. A hangsúly a nyugati típusú kereszténység felvételének viszontagságos évtizedeire, és ebben I. István király szerepére került. A kitűnő oktatói gárda remekül ellátta feladatát, a történelmi tények felsorolása mellett a táborozókkal megismertette a magyarság számára oly fontos szimbólumokat. Megtanították a gyerekeknek a Himnuszt és a Székely Himnuszt, továbbá néhány egyházi énekkel és sok-sok népdallal gazdagították a kicsinyek tudását. Nem csak kopjafát faragni tanítottak, de rávilágítottak annak különleges szimbólumrendszerére is. A tábor életét filmszalagon rögzítettük, amint elkészülnek a DVD-k, tudósítjuk erről az érdeklődőket.
 
A nevelői gárda Magyarországról, Erdélyből, a Felvidékről érkezett a táborba; örvendetes, hogy sikerült svédországi nevelőket is bevonni ebbe az áldozatos, fáradtságos, de szeretettel, örömmel végzett munkánkba.
Vezetőségünk 2010 augusztusa és 2011 augusztusa között négy alkalommal tartott értekezletet, minden esetben telefonkonferencia formájában. Ezen kívül számtalan telefonbeszélgetés, levelezés segítette az egyesület munkájának gördülékeny végzését.
 
Reméljük, egyesületünk továbbra is legalább ennyire sikeresen működik majd - de ennek eléréséhez nagyon várjuk a svédországi magyar egyesületek, a hivatásos magyar oktatók segítségét is.