Számítógépes tanfolyam indult Norrköpingben

Nyomtatás
 
Egyesületünk 12 éve működik, Östergötlandban mi vagyunk az egyetlen magyar egyesület. Tagjaink egy része a megye különböző településein, szétszórtan lakik. A 78 fős tagság nagyobbik része már nyugdíjas korban van, kevés a fiatal, kevés a gyermek, - de mi, akik aktívak vagyunk, lelkesen igyekszünk fennmaradásunkat segíteni. Változnak az idők, így ehhez sok szempontból alkalmazkodnunk kell, nem ragaszkodhatunk görcsösen tradícióinkhoz, - de amit lehet, megtartunk…
 
Az elmúlt évben néha minimálisra csökkent az aktiválható vezetőségi tagok száma, néha nem tudtuk megtartani a tervezett programokat.
 
Megemlékeztünk, hagyományosan, saját erőből összeállított programmal, a nemzetközi nőnapról, majd március 15-ről, aztán a trianoni békeszerződésről, újdonságként pedig június 6-án a svéd nemzeti ünnepről.
 
Május 1-én majálist rendeztünk, később névadónknak, Szent Istvánnak az ünnepén, illetve október 23-án tartottunk ünnepi összejöveteleket. A gyermekek részére 2 hagyományos rendezvényünk volt, mindkettő kitűnően sikerült, 12-14 gyermek is részt vett a húsvéti tojásfestésen, illetve a Mikulás-napi ünnepélyen.
 
Sajnos a szülők nagyobbik része nem fizető tag, - így is szeretettel fogadjuk őket gyermekeikkel együtt; verbuválni is próbálunk minden alkalommal. Farsangi bált, Katalin-Erzsébet bált szerveztünk, ami sok munkát, és költséget jelentett, de jó hangulatot és elismerést is. Sajnáljuk, hogy kevesen voltunk!
 
A SMOSZ által központilag szervezett programokból idén csak kettőt tudtunk fogadni, óriási szervezéssel és erőfeszítéssel 25-35 fős publikumot tudtunk becsalogatni a kitűnő Dancs Annamari operett-estre, illetve a rendkívül színvonalas Rigófütty dalkör előadására. 
 
Továbbra is élvezzük a helyi Studiefrämjandet és a Sensus támogatását, akikkel éveken át nagyon pozitív, eredményes, fejlődő kapcsolatot építettünk ki. Bár az ő anyagi lehetőségeik is állandóán csökkennek, a magyar egyesülettel szemben mindmáig nagylelkűek maradtak…
 
Önképzőköreink hagyományosan folynak, de újakkal is bővültek! A hagyományosak: Ápoljuk a magyar nyelvet, Bélyeggyűjtők köre, Egészséges életmód, rendszeres sétával, Szombat esti beszélgetés, Vasárnap délutáni magyar filmek vetítése. Külön figyelmet érdemelnek legújabb tanfolyamaink: számítógépes tanfolyamok kezdők és haladók számára, internettel és anélkül! 
 
Legnagyobb szomorúságunkra meg kellett szüntetnünk a gyermekek magyarnyelvű foglalkoztatását, résztvevők hiányában! Nem adjuk fel, ugyanis most azt tervezzük, hogy havonta egyszer olyan programot tudjunk összeállítani, amire az egész megyéből szívesen elhozzák a szülők a gyermekeket. Az eredményről – remélem -jövőre beszámolhatunk!
 
Amikor végigolvasom kis egyesületünk évi munkáját, akkor jó érzéssel nyugtázom, hogy annak ellenére, hogy öregszünk és annak ellenére, hogy lassacskán szegényedünk is, sok kellemes órát töltöttünk el egymással, őriztük és továbbvittük magyar hagyományainkat, - megtettük, ami tőlünk telhetett. Hasonló jókat kívánok a többi svédországi magyar egyesület minden tagjának!
 
Horányi Magdolna