Takaró Mihály előadása Wass Albertről

Nyomtatás

Takaró Mihály irodalomtörténész, író előadását sokan hallgatták meg szeptember 21-én este a göteborgi S:t Jakobs templom kávézójában. Érthetően nagy volt az érdeklődés. Takaró Mihály jó ismerője Wass Albert életének. Ötödik könyvét készül kiadni az író munkásságáról, életének titkairól és a világról, amelyben élt.

 

Wass Albert Erdélyben született, és 90 évesen Amerikában halt meg. Ebben a kilenc évtizedben Európa és a világ történelmében minden korábbinál több jövőt alakító esemény követte egymást, mint előtte bármikor. Országokat és népeket osztottak ketté a politika diktálta új határvonalak. Kitalált ellentétek tettek népeket a szomszéd nép nyomorának feltételezett okozóivá, ellenségeivé. Milliók élték át ezeket a nehéz időket, de voltak köztük, akik figyeltek, gondolkoztak és figyelmeztettek.

Ilyen ember volt Wass Albert író, költő, mesélő. Szerette az állatokat, az erdőket, hegyeket, folyókat és az embereket. Akik olvasták egyik-másik regényét, versét, megcsodálhatták hallatlan természetleíró művészetét. 

A múlt évszázad első felében kétszer égett a világ, de a mindenkori győztesek, a hatalom pillanatnyi birtokosai ennél sokkal többször kerestek olyanokat, akikre átháríthatták a felelősség súlyos terhét. Néha joggal, gyakran jogtalanul. 

Wass Albert írásaiból világosan kiderül elkötelezettsége népe és saját magyarsága mellett. A történelmi fordulatok mégis hol dicséretekkel halmozták el, hol bűnösnek mondták ki.

1940-ben Baumgarten-díjat kapott. 

Kik és miért becsülték? Kik és miért nevezték bűnösnek?

Takaró Mihály előadását hallgatva sokszor el kellett gondolkoznunk. Amíg képesek vagyunk emlékezni az elmúlt évszázad zavaros eseményeire és az akkori politikai erőviszonyokra, sietnünk kellene kibogoznunk történelmünk gonosz szándékkal összekuszált szálait.

Maróti László