A stockholmi Magyar Ház Közösség Szabadegyeteme

Nyomtatás

Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverése után a Svédországba szakadt magyarság nyelvi-kulturális azonosságának megőrzését csaknem kizárólag a Magyar Ház és az ennek keretén belül működőegyesületek biztosították.

A nyugaton élőmagyarság helyzete a vasfüggöny feszámolása, s különösen a közép-kelet európai országok Európai Unióhoz valócsatlakozása óta, teljesen megváltozott. Az emberek szabadon járhatnak-kelhetnek Magyarország, az elcsatolt területek és a világ bármely más pontja között, s ehhez a repülőjegyek árának utóbbi években tapasztalt drasztikus lecsökkenése is hozzájárult. Emiatt halványulóban van a magyar egyesületek eredeti célkitűzései iránti érdeklődés.

Kíváncsiak vagyunk ellenben egymásra, megvalósításainkra, arra, hogy kik élnek közöttünk, miért, hogyan kerültek Svédországba, mi a kapcsolatuk a szülőföldjükkel. Ez a felismerés vezette arra a Magyar Ház vezetőségét, hogy másfél évvel ezelőtt, 2013 szeptemberében létrehozza a Szabadegyetemet.

A Szabadegyetem kitüzűtt célja, hogy a stockholmi magyar közösségnek bemutassa a Svédországban élőtudósokat, kutatókat, munkásságukat, sikereiket, célkitűzéseiket. Meghívottaink Dr. Madarassy Enikőmatematikus, a Stockholmi Egyetem kutatója, Dr. Simon András biológus, a Karolinska Intézet professzora, Dr. Belák Sándor virológus, a Svédországi Mezőgazdasági Tudományok Egyetemének (SLU) professzora, Dr. Csillag István fizikus, a Stockholmi Egyetem professzora, Dr. Harmat László pszihológus, a Karolinska Intézet kutatója, Mokos Imre és Magda zenepedagógusok, Dr. Granström Márta mikrobiológus, a Karolinska Intézet professzora, Kovács Gellért történész, Dr. Székely László kutató orvos, a Karolinska Intézet professzora és Dr. Imreh István genetikus, a Karolinska Intézet kutatója voltak. Az előadások után csaknem minden alkalommal élénk beszélgetés alakult ki a közönség és a meghívottak között.

Nagy örömmel tapasztaltuk, hogy a Szabadegyetem nagy érdeklődésnek örvend, és külön örömöt jelent számunkra, hogy Stockholmban három, nagyjából hasonló tematikájú csoport: az Önképzőkör, a Peregrinus Klub és a Szabadegyetem nem vonja el egymástól a közönséget. Reméljük, hogy a Szabadegyetem továbbra is nagy látogatottságnak fog örvendeni a stockholmi magyarság körében.


                                                           A Magyar Ház Közösség vezetősége