A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Rendhagyó gondolatok Kőrösi Csomáról, születésének 225. évfordulóján

Kőrösi Csoma Sándor (1784-1842)
 


A földi élet nem a célba jutásról, bizonyosságról, pontos válaszokról szól. Hitem szerint ez itt a keresés, a kérdezés helyszíne. Mint ez a néhány, Kőrösi Csomát megidéző gondolat is.

 

A köznép megszületik, s keres, tapogatódzik halálig. Az élet célja és értelme után kutat. Ha elég kitartó, megesik vele a nagy csoda, mint például Buddhával. Addig ücsörög mindenre elszántan az önmegtagadás árnyékában, hogy végül megszánják odaföntről. A többség viszont él bele a világba, s kitartóan csodálja azt a ritka néhányat, akik céltudatosan, határozott kéz által kilőtt nyílvesszőként röpülik be földi pályájukat. Ezek között vannak bőséggel őrültek. És vannak kiválasztottak. A kiválasztottak isteni útmutatás alapján cselekszenek. Súgnak nekik fentről, s egyéb dolguk nincs, mint hogy alázattal teljesítsék a rájuk szabott feladatot. Mint például Mózes. Vagy Jónás próféta. Sok kreativitásra, fügefa alatti koplalásra nem volt szükségük, csak engedelmeskedniük kellett egy lángoló bokornak vagy egy hangnak, s máris jó irányba röpült nyílvesszejük, végrehajthatták földi feladatukat.

 

Csoma Sándorról nem jegyeztek föl semmi ilyesmit. Írtak pedig róla könyvet, nem egyet, van miből tájékozódni. És van min ámulni. Mert Csoma Sándor földi pályája nem magyarázható az általam ismert archetípusokkal. Mert minél többet tudok róla, annál inkább úgy néz ki, hogy megbotránkoztató dolgot kell írnom. Véleményem szerint ugyanis Csoma Sándor önmagát alkotta meg. Egy erdélyi kicsiny faluban valamiféle földöntúli Energia székellyé lett, s megteremtette Csoma Sándort, mint eszközt. Emberre nem jellemző fegyelemmel, gyermekkorától munkálkodott a gyarló anyagon, hogy aztán ez a szívós, betegségeknek ellenálló, nagy értelmi kapacitású test teljesíteni tudja a Feladatot. Aztán elindult, olyan elemi és megállíthatatlan erővel, mint valami lavina. Nem tudom, más miként van vele, de az én világképemben nincs más ehhez fogható.

 

Tudományos érdemeit nem sorolom. Azt életrajzi könyvek sokasága, könyvtárnyi szakirodalom tartalmazza. Inkább azon meditálnék, miként van az, hogy ez a lavina-jelenség, ez az önmagát megteremtő akarat nem jut el a kitűzött célig? Hogyan tudta annyi ezer meg ezer kilométer után pár havas hegycsúcs elvágni úticéljától ezt az akadályt nem ismerő embert?

 

Mások fejében is szöget üthetett a kérdés, mert olykor Álmos vezérünkkel s az ószövetségi Mózessel állítják párhuzamba. Senki nem tud bizonyosat, de tény, hogy valami mitikus homály fedi föld és a hazát kereső hős viszonyát. Álmos esetében szóba kerülnek a besenyők, egy sikertelen ütközet, meg hogy Álmost, a hont keresőt, föláldozták. Mózes esetében Meriba vizét emlegetik a hívők, az isteni érdem eltulajdonítását, amely miatt a pátriárka sohasem léphetett az Ígéret Földjére, csupán Nebo hegyéről vethetett rá egy pillantást.


Csoma az őshazát kutatta. Sírja Dardzsilingben található, pár havas hegyháttal odébb fekszik a látomásaiban jelentkező kutatási terület, amelyre a sors rendelése folytán sohasem juthatott el. „A nagy szándék a bérctetőre hág, s végül elpihen...”-erősíti bennem Robert Browing a Mózes-analógiát.

 

Vajon milyen bűnt, milyen mulasztást követhetett el, és milyen isten kérhette ezt tőle számon?


Misztérium. Akárcsak a Csoma-jelenség.


Lehet, hogy ilyen kérdésekre csak költő adhat választ, s így Juhász Gyulának van igaza. A lavina nem állt meg a tibeti remete-lakban, hanem dimenziót váltva folytatta útját:


„Öreg magyar, örök magyar, ki tudja,
Nem egy hazánk van-e: örök haza?”


    Kovásznay Enikő

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME