A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Herbert Olivecronáról

 

Herbert Olivecrona (1891-1980)

Örömmel vettem részt a Karinthy-emléktábla állításának ünnepségén április 18-án a Serafen kórház udvarán, majd utána a Magyar Házban. Mindkét helyszínen a célnak megfelelően kiemelődött Karinthy Frigyes jelentősége irodalmunkban, és természetesen szó volt Herbert Olivecrona svéd idegsebészről is, aki az írón a sikeres műtétet 1936-ban végrehajtotta. A következő sorokban róla szeretnék bővebben írni, személyiségéről, munkásságáról, fontos életrajzi adatairól.

 

Herbert Olivecronát tartják a svéd idegsebészet ”atyjának”,de a világ szakirodalma is az idegsebészet egyik megalapítójaként tartja számon. Azon első orvosok közé tartozott Európában, aki elkezdett és mert koponyűri műtéteket végezni már az 1920-as években. A 30-as években világszerte alig akadt 4-5 központ (többségük Amerikában), ahol rendszeresen végeztek agyműtéteket. Ilyen központtá nőtte ki magát Stockholm is Olivecrona vezetésével, ahova aztán tódultak a gyógyulni vágyó betegek a világ minden tájáról .Ezért kellett a mi Karinthy Frigyesünknek is ilyen messzire utaznia Budapestről, hogy megfelelő kezelésben részesüljön. Stockholmba Bécsen keresztül vezetett az útja az ott működő, akkor már Nobel-díjas Julius Wagner-Jauregg ideggyógyász professzor segítségével.

 

De ki is volt Herbert Olivecrona? Visbyben született Axel Olivecrona bíró és Ebba Morner grófnő házasságából 1891 július 11-én. Tanulmányait Uppsalában, majd a Karolinska Intézetben végezte; később külföldön: Dortmundtban és Lipcsében mélyítette el kórtani és sebészeti ismereteit. Figyelme egyre inkább az akkor még gyerekcipőben járó idegsebészet felé terelődött, főleg miután kapcsolatba került az Amerikában tevékenykedő, az idegsebészet elindítójának és megalapozójának tekintett Harvey Cushing-gal. 1920-ban kapott szakorvosi kinevezést a Serafen kórház sebészeti osztályán; 1930-tól osztályvezető-helyettesként működik ugyanitt. Ettől kezdve szinte kizárólag csak idegsebészeti műtéteket végez. 1935-ben kinevezik a Serafen-kórházban létesített első svédországi Idegsebészeti Klinika vezető főorvosává, valamint a Karolinska Intézet idegsebészeti tanszékének első professzorává. Ezt a két megbízatását 1960-ban történő visszavonulásáig megtartotta. Operált más stockholmi kórházakban is, például a Vörös Kereszt Kórházban, de gyakran hívták műteni külföldre is.


Rengeteg szakcikket és több szakkönyvet írt. Nagy műve Az agydaganatok sebészeti kezelése, amely németül jelent meg. Több egyetem díszdoktorává avatta és több tudományos társaság választotta tagjai közé. Magánprakszisát soha sem hagyta abba; aktivan részt vett a szakmai tudományos életben 1980-ban bekövetkezett haláláig.


Orvosi-sebészeti eredményei nagy szaktudásról tanúskodnak egy olyan korban, amikor nem álltak rendelkezése a mai kórisméző lehetőségek, és amikor a műtéteket többnyire helyi érzéstelenítésben végezték.
Mint orvos tiszteletet keltő, szinte ridegen távolságtartó (vagy tartózkodó?) volt mind betegeivel, mind embertársaival szemben. Higgadtságából nehezen kizökkenthető, nem köntörfalazó, szókimondó, egyenes ember volt. Idegfeszítő munkája mellett kikapcsolodásra is szüksége lehetett – a feszültséget sportolással és természetjárással vezette le.

 

Jellemére és orvosi mivoltára utaló leírásokat az Utazás a koponyám körül–ben is olvashatunk, mégpedig a beteg ember szemszögéből. A regény svédül már 1939-ben megjelent Ellen Berg fordításában, En resa runt min hjässa címmel. (New-Yorkban egyébként 2008 elején újra kiadták az Utazás a koponyám körül angol fordítását A Journey Round My Skall címen, Vernon Duckworth Baker fordításában és Oliver Sacks orvos-író előszavával.)

 


Két év múlva lesz Herbert Olivecrona születésének 120 éves évfordulója, amit valószínűleg meg fognak, meg fogunk ünnepelni.

 

Id. Sebestyén Gábor

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME