A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

UMSE 20 éves jubileum. Így ünnepeltük

 

Az elmúlt 20 év alatt megannyi érdekes, izgalmas, kulturális programot, mint például tánctanítást és az utóbbi években már egyre több gyermekprogramot is szervezett az Uppsalai Magyar-Svéd Egyesület az itt élő magyaroknak és svédeknek egyaránt, mellyel egy olyan közösséget sikerült összefognia, akik tovább tudják adni a magyar nyelvet és hagyományokat a következő generációknak.

20 évvel ezelőtt az alapító tagok és vezetők - hajdani Dugantsy-Becker Mária, az egykori Uppsalai Egyetem Finnugor/Modern nyelvek tanszék docense felvetett ötlete alapján létrehozták az UMSE egyesületét Maria Pehrssonnal, Inger von Polgárral és Nyers Andor választott elnökkel. Nem gondolkodtak nagy létszámú csoportban, viszont sokan nagy érdeklődéssel fordultak az egyesület felé, és vannak, akik közülük még a mai napig is tagjai az egyesületnek.

Végre eljött a nap, hogy megünnepeljük az UMSE 20. évfordulóját.

Felvetődött a kérdés, milyen formában is ünnepeljük meg az évfordulót. Csináljunk szabadtéri bográcsozást vagy, mint a régi szép időkben süssünk meg egy fél disznót nyárson forgatva, vagy menjünk étterembe, ahol végre minket szolgálnak ki és nem nekünk kell előkészülni, majd rámolni a buli után.
Hosszas beszélgetés után, úgy döntött a vezetőség, hogy helyet foglal Uppsala egyik legismertebb Jazzklubjában, a Katalin Pubban, hivatalos nevén Katalin and all that Jazz-ben.

Természetesen az előkészületek nem maradhattak el, hiszen valamilyen programmal és zenével is szolgálnunk kellett ahhoz, hogy az ünneplés teljes legyen. Szerencsére minden gördülékenyen ment. Fellépőink lelkesen készültek az előadásaikra, Orsival összeválogattuk a zenét régi slágerekből, és még nótafüzetet is készítettünk az estére, amihez Herczegh Edit adta az anyagot. Gyösh Lövestam készített egy diavetítést az elmúlt 20 év - tagok által beküldött -
képanyagából. Arról nem is beszélve, hogy a tombolához Magyarországról hozattunk magyar finomságokat.

November 8-án 18.30-kor ünnepélyes keretek között Ingela Pronchev, az UMSE elnöke köszöntötte a vendégeket, akik közt jelen volt néhány alapítótag is, mint Inger von Polgár és Maria Pehrsson.

Katalin, a Jazzklub tulajdonosa,(aki maga is magyar származású) magyaros ételeket szolgált fel a vacsorához, mint pörkölt, sült kacsacomb, húsos káposzta, tarhonya, krumpli, vegetáriánus ételek, savanyúságok és saláták.

Vacsora közben a nótafüzetből magyar és svéd dalokat énekeltünk vegyesen: „Az a szép, az a szép, akinek a szeme kék…”, „Erdő, erdő, erdő, marosszéki kerek erdő...”, Välkomstvisa, ”Százforintnak ötven a fele…”, Temperaturen, „Már minálunk babám...”

A vacsorához járt még desszert is, a gyerekeknek fagylalt, a felnőtteknek csokoládétrüffel és kávé vagy tea.

Miután jól megtömtük a hasunkat, és az emésztéstől bágyadtan üldögéltünk az asztaloknál, Matolcsi Ferenc színművész feldobta a társaságot vicces előadásaival, és villámgyorsan pörgő nyelvével úgy hadarta a nyelvtörő mondókákat, hogy még a fülem is belegabalyodott a kimondott szavakba.

Pihenőként tombolát árultunk, hiszen a sok magyar finomságot és a főnyereményt, az ajándékkosarat, még ki kellett sorsolnunk.

Erdélyi András magyar néptáncosunk tovább pörgette az est hangulatát. Olyan táncelőadást adott elő, hogy még a padló is beleremegett.

A vendégek felpezsdülve várták a tombolahúzást, és izgatottan figyelték a nyerőszámokat. A sok apró nyereménycsomag után végre a főnyeremény került sorra ééééés IGEEEEN!!
Wulf Becker nyerte meg az ajándékkosarat.

Ennek örömére ismét daloltunk és vonatoztunk a teremben körbe-körbe „Megy a gőzős, megy a gőzős Kanizsára…”, a kígyózó vonat egyre sebesebben száguldott, majd hirtelen Rockandrollia állomásra ért,  ééééés Fenyő Miklós elkezdte énekelni „Csavard fel a szőnyeget még ma éjjel….”. Innen nem volt megállás. Mindenki, aki tudott táncolt és mulatott. Egymást követték a mulatós zeneszámok, „Aranyeső hulljon néktek..”, „Hosszú fekete haj…”, „Csókkirály..”, mert hát magyar ember az, ki mulatni jól tud. Még Katalin és testvére is táncra perdült a magyar mulatós ritmusára.

A vendégek szép lassan fogyatkoztak, ki hogy bírta az iramot, a fiatalok még tovább mulattak és karaokéztak.

Hajnal fél 2-kor csend borult a táncparkettre, és véget ért a 20 éves jubileum.

Remélhetőleg ugyanilyen aktivitással fog működni az UMSE a következő 20 évben illetve addig, míg lesznek magyarok itt Uppsalában, akik tovább táplálják a magyarság lobogó lángját.

Köszönjük minden kedves vendégnek, hogy részt vett ezen az örömteli mulatságon, és várunk minden kedves érdeklődőt az újabb programokra.

Nagy Erzsébet

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME