2008, a Biblia éve

Nyomtatás

 

A Magyar Bibliatársulat székháza, Bp
 
A Magyar Bibliatársulat székháza, Bp - Fotó: Somlyói F. István 

 

Tavaly a magyarországi történelmi egyházak (katolikus, református, evangélikus) a Magyar Bibliatársulat javaslatára 2008-at a Biblia évének nyilvánították.
 

Európában, német és francia nyelvterületen már sikerrel valósították meg azt a kezdeményezést, amelynek célja a Biblia „újrafelfedezése” a modern társadalomban, a Bibliával kapcsolatos általános ismeretek terjesztése, népszerűsítése, aktualizálása; egy teljes esztendő kulturális és egyházi életének pozitív értelmű „tematizálása”. A kezdeményezésnek van egy sajátos egyházi célkitűzése: a szekuláris és politikai szempontok által felépített és vezérelt közéletben megszólaltatni a keresztyén egyház tulajdonképpeni üzenetét, ami azonos a Biblia üzenetével, az evangéliummal. Ezt a sajátos üzenetet kívánja hordozni a „Biblia éve 2008” mottója: „Boldog, aki olvassa…” (Jel. 1,3).
 

A kezdeményezés másik, általánosabb, a szélesebb magyar társadalom együttműködésére is igényt tartó célkitűzése a Biblia mint alapvető irodalmi alkotás, kultúrateremtő erő és egyben egyetemes kulturális örökség bemutatása, megismertetése az emberekkel. Ebben a célkitűzésben a kezdeményezésben résztvevő egyházak természetes módon számítanak a kulturális élet, a művészet és az oktatás szereplőinek figyelmére és együttműködésre
 

„A Biblia évének eddigi eseményei azt is jól mutatják, hogy nem kell "temetni" a könyvet, főként nem a "Könyvek Könyvét". Tudomásul kell vennünk, hogy ezernyi ok következtében az emberek egy része, talán nagyon is sokan, ma úgy vélik, hogy nincs idejük olvasásra, így nincs szükség könyvekre sem. De éppen azok, akik olvassák vagy elkezdik olvasni a Bibliát nagyon hamar felismerik, hogy a Biblia esetében igen is szükség van az olyan könyvekre, amelyek az olvasott szöveg jobb megértését segítik. Így bízhatunk abban, hogy a Biblia olvasása szinte magától ébreszti fel újra a könyvek iránti érdeklődést. Ebben a folyamatban igen nagy szerepe van a családnak, az iskolának, a gyülekezetnek és minden olyan közösségnek, amely már maga is "érdekelt". (Tarr Kálmán, a Kálvin Kiadó igazgatója, a Magyar Bibliatársulat főtitkár helyettese, Reformátusok Lapja, 2008. június 8.)

 


-sf-