Kiemelt fontosságú a Svédországi Ifjúsági Központ megvalósítása

Nyomtatás

 

Megtartotta nyári közgyűlését a SMOSZ
 
Tudtátok, hogy a stockholmi Magyar Háznak van a legjobb szakácsa? Erről szeptember 1-én reggel szereztem bizonyosságot, amikor a SMOSZ közgyűlésre érkezve a reggeliző asztalhoz ültem és Fodor Zsuzsa ínycsiklandozó svédasztalos reggelijéből részesültem. A korábbi közgyűléseken is finom és bőséges étkekben volt részünk, de meg kell mondanom, ez felülmúlta minden eddigi tapasztalatomat. Nem csoda hát, hogy mindenki jókedvvel és energiával telve vonult be a gyűlésterembe, ahol megkezdhettük a SMOSZ 2012-es nyári közgyűlését.
 
Mint már korábban beszámoltunk róla, a SMOSZ márciusi közgyűlése egyben tisztújító közgyűlés is volt, és a szövetségnek új vezetősége lett. Az elnök továbbra is Bihari Szabolcs, és a vezetőségben is megmaradtak azok az emberek, akik akarnak tenni a svédországi magyarságért, és hozzájuk csatlakoztak az új vezetőségi tagok is. Bihari Szabolcs beszámolt arról, hogy ez az új vezetőség tovább folytatta a SMOSZ eddigi munkáját, hangsúlyt fektetve a tagság létszámának a növelésére, a központi rendezvények minél színvonalasabb megtartására és a Svédországi Ifjúsági Központ létrehozatalára. 
 
A nyári közgyűlésnek a Stockholmi Magyar Ház adott otthont.
Fotó: Bitay Zsolt
 
A tagság és az egyesületeink
 
A tagság létszámának a kérdése egy fontos kérdés, mert ennek nagysága befolyásolja az Ungdomsstyrelsen által kapott támogatásokat. Negyedik éve tart a tagság létszámcsökkenése, melyre több magyarázat is létezik, ellenszer viszont annál kevesebb. A pár évvel ezelőtti ötezres létszám mára már 4400 körülivé apadt, és Bihari Szabolcs szerint annak érdekében, hogy a svédországi magyarság megmaradjon - hogy meg tudjuk tartani előadásainkat, megemlékezéseinket, gyermekműsorainkat, táborainkat és más összetartást és közösségépítést szorgalmazó programjainkat- az elkövetkezendőkben minden helyi egyesületre fontos feladat hárul. Első sorban, hogy tagokat toborozzon, és próbálja megértetni a svédországi magyarokkal, hogy együtt, távol a magyar hazától is tudunk egy életképes magyar közösséget fenntartani. Itt ragadom meg az alkalmat közölni, hogy eme gyűlés alkalmával a Híradó Baráti Társasága, amely a Híradó további működését és fenntartását hivatott segíteni, felvételét kérte a SMOSZ-ba, ezáltal is gyarapítva a tagság létszámát.
 
Programok és rendezvények
 
A központi rendezvények, mint mindig, az idén is zökkenőmentesen lezajlottak, nagy népszerűségnek örvendtek és sikeresnek mondhatóak. Az Önképzőkör idei táborának témája Egyén és közösség volt. A göteborgi magyar napok, a Hu.se.t 8 is sikeresen zárult, idei témája a Retro és új volt. Számos meghívott tartott előadást, mely népszerű volt mind a svédek, mind a magyarok körében. A SOMIT is megtartotta táborait, melyről Kovács Sándor örömmel számolt be, hozzátéve, hogy az elmúlt évben nagyon sokan akartak részt venni a táborokban, viszont helyszűke miatt több jelentkezőt nem tudtak fogadni. Tompa Anna, a Kékvirág anyanyelvi táborról számolt be, ami az idén is sikeres volt sok gyerekkel és felnőttel, de a helyszűke itt is problémát jelent. Ehhez a ponthoz a Stockholmi hétvégi magyar iskola elnöke, Török Ernő is hozzászólt, aki ugyanezt a problémát tapasztalta táboraik során. 
 
Svédországi Ifjúsági Központ
 
Ezek után kézenfekvő volt a Svédországi Ifjúsági Központ kialakításáról beszélgetni. Már az egy évvel ezelőtti közgyűlésen felhatalmazást kapott a vezetőség, hogy kezdje el egy ilyen központ kialakításának az előkészületeit. Abban mindenki egyetértett, hogy az ifjúsági központ kialakítása döntő horderejű lesz a fiatalok megtartásában és újabb tagok toborzásában, azaz a svédországi magyarság jövőjének biztosításában. Tavaly elkezdődtek az előkészületek, és a vezetőség viszonylag hamar rátalált egy olyan ingatlanra, amelyet megfelelőnek talált e központ kialakítására. A 2011-es tavaszi vezetőségi gyűlésen a vezetőség szavazott arról, hogy tárgyalást kezdeményezzenek a Tranås közelében levő Solviken nevű ingatlan megvásárlásával kapcsolatban. A tárgyalások alatt az eredeti 4,2 millió koronás ár 2,92 millióra csökkent. Ezt az összeget különböző pályázatok, a magyar állam részleges támogatása és banki kölcsön segítségével tudtuk volna kifizetni. A tulajdonos nyár elején közölte, hogy van egy másik érdeklődő, aki 25 ezer koronával többet ajánlott. A SMOSZ úgy döntött, hogy nem megy bele egy esetleges licitbe, így a tárgyalások abbamaradtak. A mostani közgyűlésen megegyezés született arról, hogy tovább keressük a megfelelő ingatlant. Arról is megegyezés született, hogy amennyiben végképp nem Solviken lesz megvásárolva, akkor a SMOSZ megpróbál a Göteborg–Jönköping vonalon ingatlant keresni, annak érdekében, hogy könnyebben meg lehessen közelíteni azt. Természetesen ennek az ingatlannak a finanszírozása egy nem elhanyagolható részlet, ezért aprólékosan tárgyaltunk erről is, majd abban állapodtunk meg, hogy minden lehetőség közül a számunkra legelőnyösebbet fogjuk kiválasztani, úgy, hogy a svédországi magyar közösségnek jó legyen. 
 
Magyar házak
 
A Magyar Házak helyzetéről is hallhattunk. Örömmel vettük tudomásul, hogy a Stockholmi Magyar Ház kihasználtsága és népszerűsége nőtt, ezáltal természetesen a bevétele is. A Dél-Svédországi Magyar Otthon is jó kezekben van, kihasználtsága akkora, hogy előre be kell tervezni, ha azt valaki foglalni akarja.
A gyűlés bezárta előtt Bihari Szabolcs elnök megköszönte azt, hogy a márciusban választott új vezetőség döntő többsége kitűnő munkát végzett, és reményét fejezte ki, hogy a további eredményes munka meghozza kellő gyümölcsét, és megvalósulhat a Svédországi Ifjúsági Központ, a SIK.
 
Mi résztvevők is ebbéli reményekkel vonultunk le az ebédlőbe, és mielőtt ki-ki hazaindult volna, vidám társalgás közepette láttunk hozzá Fodor Zsuzsa újabb gasztronómiai remekéhez, a tárkonyos zöldpaszuly-leveshez.
 
Balogh Erika
 
A közgyűlést követő vezetőségi ülésen Szilasi Prokec László visszalépett vezetőségi tisztségéből. Programszervezői munkáját a jövőben Tompa Orsolya végzi.