Beszámoló a SMOSz nyári közgyűléséről és az egyesületi találkozóról

Nyomtatás

 

Tångagärdén, 2009. augusztus 22-23-án tartottuk, ragyogó időben, a göteborgi Kőrösi Csoma egyesület szíves vendéglátását élvezve, a nyári közgyűlést, illetve az immár hagyományossá vált egyesületi találkozót. Jelen voltak a SMOSz tisztségviselői, az egyesületi elnökök , Magyarország svédországi nagykövetségének képviselői és meghívott vendégek, előadók, több, mint ötven személy.

Nagy szeretettel és örömmel fogadtuk a halmstadi vajdasági egyesület képviselőit, akik szeretnének a SMOSZ-hoz csatlakozni és akik egyelőre megfigyelőként vettek részt a közgyűlésen.

 

A találkozó jó alkalom a tapasztalatcserére
- Bitay Zsolt felvétele

 


Bihari Szabolcs elnöki beszámolójában elsősorban az időszerű és sürgető problemákról hallottunk. Visszaesett a taglétszám, a tagdíjbefizetések késnek; van olyan egyesület, amelyik még nem fizette be az évi SMOSZ-tagdíjat (pedig március 31. volt a határidő!). Az elnök nagyon kéri az egyesületeket, hogy rendezzék a tagdíjat és ha esetleg a nyilvántartáshoz képest növekedett a létszám, az új tagok után szintén fizessenek be. A taglétszám döntő fontosságú anyagi támogatottságunk ügyében.


Elnökünk üdvözölte az új egyesületi vezetőket: a Magyar Ház Közösség új elnökét, Dőry Margitot, a Ljungby-i egyesület új elnökét, Fábián Lászlót, az Ághegy-Liget Baráti Társaság új vezetőit, Mészáros Mártát és Borg Lőrinczi Ágnest. Örömmel hallottuk, hogy vannak egyesületeink, amelyek gyarapodtak, mint a Halmstad-i és Malmö-i Pannónia egyesület.


Bihari Szabolcs ezután ismertette a SMOSZ-ban az év folyamán lezajlott eseményeket. Külön kiemelte a Karinthy-emléktábla felavatását, amely az első magyar vonatkozású emlékmű Svédországban, és köszönetet mondott Mihály Ferencnek a tábla kivitelezéséért. Felhívta a figyelmet a Híradónak küldendő beszámolók és információk fontosságára. Beszélt a lobbytevékenységről, a magyar-szlovák feszültségről.


Az elnök beszámolt arról is, hogy a SMOSZ gazdasági helyzete pillanatnyilag egyensúlyban van. Sikeresen pályáztunk meg magyarországi pénztámogatásokat. A svédországi pályázatok kivitelezésére külön munkacsoportot kell létrehívnunk. Felhívta a figyelmünket a Tångagärde Gyülekezeti Otthon javításának szükségességére. Közmunkát hírdetünk a közeli magyarok részvételével és gyűjtést, amivel a távolabb élők is hozzájárulhatnak a ház felújításához. A Tångagärde Gyülekezeti Otthon javítási munkálatait Gál András építész vezeti.


Munkacsoportjaink dolgoznak a kisebbségi kérdésben, programszervezésben, tartják az Ungdomstyrelsen-nel (US) a kapcsolatot, pályázati pénzeket kérvényeznek. Jó a kapcsolatunk a svéd hatóságokkal.
 

Támogatás az US-től. Budai Gábor számolt be arról, hogy az US csupán a taglétszámot veszi tekintetbe a támogatásnál. Csak 7 évnél idősebbeket jelenthetünk be tagnak, ezért nagyon fontos minden tag neve mellett a születési évet is feltüntetni.


A pénztári beszámoló kapcsán Blénessy Emese pénztáros szintén hangsúlyozta a pontos tagnyilvántartás fontosságát, azt, hogy a családi tagságba írjuk be a gyerekeket is! A tagdíjnak nincs előírt alsó/felső határa, ezt minden egyesület maga határozza meg. Legtöbb egyesületben az egyéni tagdíj 50, a családi pedig 100 korona és ebben benne lehet 4-5 személy is! A SMOSZ-tagdíjakat az egyesületek mindig a Bg 456-9455 Ungerska Riksförbundet címre küldjék.

Az adományszámla pénztárosa, Blénessy Zoltán, üzeni mindenkinek, hogy adományt (Duna TV, Híradó, Tångagärde Gyülekezeti Otthon számára küldendő vagy egyéb célirányos támogatást) mindig a Pg 441 40 44-0 Ungerska Riksförbundet címre kell befizetni.


Az egyesületi vezetők beszámoltak a nyári táborokról: az Önképzőkör nyári táboráról, a SOMIT-táborokról, az anyanyelvi táborról, a göteborgi Huset rendezvényről, valamint a NYEOMSZ honlapján megjelenő, őrszavak című, anyanyelvápolást elősegítő világhálós újságról (http://www.nyeomszsz.org/orszavak/).


A Magyar Házak vezetői, Kalocsi Margit és Molnár Gergely, jelentést tettek a házak anyagi helyzetéről, állapotáról és a házakban folyó munkáról.


A svédországi Magyar Nagykövetség képviseletében Tóth Krisztián kultúrattasé arról beszélt, hogy a magyar EU-elnökség alatt sok magyar program lesz. Elmondta, milyen lépéseket tett, tesz a magyar kormány a szlovák nyelvtörvény miatt (mire ez az újság megjelenik, addig már sokkal többet tudunk a viszály megoldása ügyében tett lépésekről és azok hatásosságáról). Beszélt a svéd sajtóban megjelent Magyarországot ért támadásokról és arról, hogy milyen tiltakozó ellenlépéseket tettek ( például a libafosztás-ügyben).


Őszi-tavaszi előadások: Szeptember 18-27 között Götz Anna és Rubold Ödön ”A mi Sütő Andrásunk” című összeállítással lesz a vendégünk. Nemzeti ünnepünkön a Rigófütty Dalkör fog fellépni egyesületeinkben október 16. és 25. között. Ünnepi előadóról az egyesületeknek kell gondoskodniuk. November 27. és december 6. között a Mikulás-ünnepélyre egy pécsi csoport jön, műsoruk címe ”Az égig érő fa”. A jövőre javasolt műsorok a következők: Győrfi Vidám András előadása március 15.-re a huszárságról, áprilisban egy nyolctagú nagyváradi színészcsapat. Bartus Róbert Levente, Helsingborgban élő zenész fiatalokat érdeklő előadásokat tartana.

A hozzászólásokban javaslat hangzott el arra, hogy a svéd-magyar családok számára is kellene programot szervezni, valamint azokra a gyerekekre is kell gondolni, akik egyáltalán nem tudnak magyarul. Számukra is külön program, külön tábor kell, mert a magyarul jól beszélő csoportba nem illeszkednek be. Ez felhívás is egyben azokhoz a szülőkhöz, akik gyerekeiket magyarra szeretnék tanítani, hogy szervezzenek közös foglalkozást. Az Ághegy képviselői javasolják, hogy az egyesületek hívják meg előadónak, kiállítónak az Ághegy-ben szereplő szerzőket, zenészeket, képzőművészeket. Az Ághegy-Liget Baráti Társaságot és az Ághegy c. folyóiratot egyébként a Magyar Művészetért Díj Kuratóriuma Gubcsi Lajos Ex Libris díjjal tünteti ki, amit szeptember 30.-án a vesznek át stockholmi Magyar Házban.


A következő, téli közgyűlés február végén vagy március elején lesz. Az időpontot egyeztetni fogjuk az egyházzal, hogy rendezvényeink ne ütközzenek.


Az egyesületi találkozó keretében Dézsy Ildikó, a Borås-i Studieförbundet Vuxenskola munkatársa ismertette a pályázati lehetőségeket. Címe: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. . Az egyesületeknek fel kell keresniük egy helybeli kapcsolattartót (”kontaktperson”). A SMOSZ-nak erre vonatkozóan szerződése van (”samarbetsavtal”), amire hivatkozni lehet. ”Kulturrapport”-ot írva egy rendezvényről (amelyben feltűntetjük a jelenlevők - ezen belül is a női résztvevők - számát, az előadó nevét, az előadás tartalmát, helyszínt, időpontot stb) 400 korona támogatást kaphatunk a Vuxenskolától. Ezt elsősorban irodaszerre és egyéb, az előadáshoz szükséges kellékre lehet elszámolni. Egyéb támogatást is meg lehet pályázni különböző kulturális rendezvényekre, tanfolyamokra.


A cserkészetről tartott ismertetőt Lindroos Caroline, aki most Budapesten tanul és ott is lelkes, aktív cserkészvezető. Reméljük, hogy Jönköpingben nemsokára megalakul az új cserkészcsapat.

A SMOSZ-közgyűlés után Török Éva Cecília nemezkészítő tartott előadást a tárgyi népművészetről; bemutatta saját alkotásait és kiállított babakészítő, gyöngyfűző, fafaragó, bőrdíszműves kollégái munkájából.


A kétnapos program csúcspontja Kolti Helga előadása volt. Helga magyarországi színésznő, a veszprémi színház volt igazgatója, aki Árpádházi Szent Erzsébet legendájából egyszemélyes előadást szerkesztett, sok játékkal és énekkel. (Az előadást Szent István ünnepe alkalmából a stockholmi Magyar Ház közönsége is megtekinthette.)

 

Lejegyezte Szentkirályi Csaga