Téma és tét - A Tema Modersmål helye a svédországi anyanyelvi oktatásban

Nyomtatás

Valamikor a ´70-es években, Európa négy jelentős országa döntött úgy, hogy korszerűsíti oktatáspolitikáját, szembenéz az egyre nagyobb számban érkezőbevándorlók igényeivel, s társadalma nyelvi sokszínűségét az oktatásban is érvényesülni engedi. Hollandia, Dánia, Nagy-Britannia és Svédország iskoláiban elkezdődött az anyanyelv tamítása. A négy országból mára csupán Svédország tartott ki az eredeti elképzelések mellett. A svédek nemhogy leépítették volna a tanulók anyanyelvi képzését, hanem újabb és újabb kutatásokkal támasztják alá annak szükségességét, korszerűbb, hatékonyabb oktatási stratégiák kifejlesztésén gondolkodnak, anyanyelv tanárokat alkalmaznak, s fórumot is biztosítanak az anyanyelv tanárok számára. Svédországba változatlanul magas számban érkeznek nap mint nap a bevándorlók -  többségük gyerekkel. A tanügyben folyamatos kihívást jelent a különbözőéletkorú gyerekek tudásfelmérése, beiskolázása, nyelvi fölzárkóztatása. Az elmúlt negyven év tapasztalata sem ad választ mindenre. Úgy egy éve olvashattuk például a Stockholmi Egyetem nyelvdidaktikai karának oldalán Jarmo Lainio professzor figyelmeztetését: ha a gyereket „bedobják” az idegen nyelvűiskolába, annak elsődleges következménye nem az lesz, hogy gyorsan megtanulja az új nyelvet, hanem az, hogy gyorsan elfelejti a régit, vagyis az anyanyelvét. A svéd anyanyelvűgyerekek nyelvi fejlődésével nem tud lépést tartani, ez kihatással lesz a tanulás folyamatára minden tantárgyban, s emellett identitászavart is okoz. Egyértelműtehát, hogy az anyanyelvet mindenképpen szinten kell tartani, s ebben az anyanyelvi oktatók segítségére számítanak elsősorban.

Világhálós kalandozásaik során talán rábukkantak Önök közül is néhányan a Tema Modersmål oldalra, amely a Skolverket ( svéd Tanügy) anyanyelvi oktatásért felelős alegységének internetes portálja. Ez év áprilisától – a kezdőlap jobb oldali sávjában – a magyar nyelv is megtalálható.

Ez egy olyan fórum, ahol mi, Svédországban tanító anyanyelv-oktatók, megoszthatjuk tapasztalatainkat, észrevételeinket, magyar szülők pedig bepillantást nyerhetnek a svéd iskolai törvényekbe, határozatokba, az anyanyelvi tanár munkájába. Azon tanáréba, aki mellesleg nem csupán magyartanári/tanítói munkát végez, hanem igen gyakran tanulmányi irányítóként is segíti a Svédországba érkezett gyerekek iskolai munkáját, beilleszkedését. Sok minden van, amiről írnunk kell, sok kérdésre szeretnénk választ kapni, sok gyakorlati-elméleti probléma vár megoldásra az anyanyelvtanításban, égetőszükségünk volt tehát egy fórumra, ahol megbeszélhetjük közös dolgainkat. Az anyanyelv tanárok munkáját Svédországban állami követelményrendszer szabályozza. A Skolverket kérése alapján, az itt publikálandó cikkek, javasolt tananyagok, ötletek mindenikének a tanügyi alapdokumentumokhoz (Styrdokument) kell igazodnia, mint kiinduló illetve vonatkoztatási ponthoz.

A Skolverket arra is lehetőséget biztosít az anyanyelv-tanároknak, hogy a Tema Modersmål égisze alatt évente rendezendőkonferencián részt vegyenek. Ezekre a kétnapos konferenciákra az őszi szünidőben kerül sor, idén például október 27-28-án Stockholmban. Ezen az elsőTema – találkozáson tizenegy lelkes magyar oktató jelent meg, s vett részt a közös munkában és együtt gondolkodásban. A Tema Modersmål-konferenciák hagyománya alapján az elsőnapon közös, svéd nyelvűelőadásokat hallgatnak az érdeklődőtanárok, a második napot viszont nyelvek szerinti csoportokban szervezik. Idei, elsőkonferenciánk vendége Makkay Lilla nagykövet asszony volt, akinek utólag is, innen is köszönjük, hogy megtisztelt jelenlétével, együttműködési készségével.

A Tema Modersmålnak-oldalaknak – a szabály szerint - egy szerkesztője lehet, de igen sok munkatársa. Kérek tehát minden kollegát, kövessen minket figyelemmel, csatlakozzon közösségünkhöz, s (a fent említett követelmények alapján) osszon meg velünk egy-egy jó ötletet, használható tananyagot! Az anyanyelv tanításában, tanulmányi irányításban (studiehandledning) egyaránt segíthetjük egymást. A „Téma” szerencsére adott, s a  tét magas: gyerekeink nyelvi kódrendszerének megtartása, fejlesztése, a tanulás folyamatának megkönnyítése, identitásuk megőrzése.

Solymossi Enikő

magyartanár, szerkesztő