A Kőrösi Csoma Sándor és a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasai az egész magyar nemzetet képviselik

Nyomtatás

A Kőrösi Csoma Sándor és a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasai olyan „őrhelyre" mennek, ahol az egész magyar nemzetet képviselik - mondta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes az idei programok június 6-i budapesti zárókonferenciáján.

Egyértelmű volt, hogy az emigráció magyarsága nagy figyelmet igényel - jelentette ki a miniszterelnök-helyettes, és felidézte a Magyar Diaszpóra Tanács megalakítását. A Kőrösi Csoma Sándor-program eredetileg nem szerepelt a tervek között - jegyezte meg, hozzátéve: maguk sem gondolták, hogy ekkora sikere lesz. 

Emlékeztetett: 2013-ban az ösztöndíjasok számát és a program költségvetését megduplázták. 

Fotó:Patterman Renáta

Kitért arra, hogy az ösztöndíjasoknak jelentős szerepük van az állampolgárság felvételének segítésében is, az összmagyarság szempontjából ez a legfontosabb. Ugyanakkor az is fontos - tette hozzá -, hogy az utódállamok állampolgárságát is megtartsák az érintettek, külföldön, külföldről ugyanis így tudnak voksolni. 

Semjén Zsolt beszélt arról, hogy a nyugati magyar szervezetek alapvetően emigráns szervezetek, ez azonban mára elvesztette eredeti jelentését. Fontos, hogy a gyökerükben emigráns szervezetek olyan magyar szervezetekké alakuljanak át, amelyek minden magyar „otthonai” lehetnek, azoké is, akik dolgozni vagy tanulni mentek ki.

Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes. Fotó:Patterman Renáta

Óva intette a jövőben kiutazókat attól, hogy a kinti szervezetek közötti vitákba belebonyolódjanak, mint mondta, minden véleményt meg kell hallgatni, de az egyetlen lehetséges álláspont, hogy "minden magyart egyformán szeretnek".

Nemcsak a magyar kormányt, államot, hanem a magyar nemzetet is képviselik - hangsúlyozta. Jelezte: munkájukat teljes konszenzus övezi. 

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár elmondta: a száz ösztöndíjas a Kőrösi Csoma Sándor-programban az Egyesült Államokba, Kanadába, Latin-Amerikába, Európába, Ausztráliába, Új-Zélandra és Dél-Afrikába utazott ki a diaszpóra magyarságához. Sok magyar közösségben nekik köszönhetően indult újra az élet - mutatott rá. 

Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár. Fotó:Patterman Renáta

A Petőfi Sándor-program ötven ösztöndíjasa hasonló sikereket mondhat magáénak - tette hozzá az államtitkár.

Grezsa István kormánybiztos úgy fogalmazott: a magyar nemzetről egységben gondolkodnak, nemzettársaink közül éljen valaki bárhol a világban, magyarként tekintenek rá.A diaszpóra magyarsága egyre növekvő súllyal vesz részt a nemzetpolitika építésében - mondta Grezsa István kormánybiztos a Kőrösi Csoma Sándor-program idei ösztöndíjasainak képzését megnyitva szerdán Budapesten.

Grezsa István kiemelte: a Kőrösi Csoma Sándor- és a Petőfi Sándor program 150 ösztöndíjasa közül 130 új résztvevőként kapcsolódik be a munkába.  

Úgy fogalmazott: már negyedik alkalommal indítják el a programot, és mindig azzal a reménnyel, hogy minden ösztöndíjasuk helyt áll ott, ahová küldik.

Hangsúlyozta: a magyar nemzetpolitika egységesen tekint a világban élő magyar közösségekre, s napjainkban a diaszpóra magyarsága egyre növekvő súllyal vesz részt a nemzetpolitika építésében.

A diaszpóra magyarságát megszólító, 2016 májusától 2017 júniusáig megvalósuló Kőrösi Csoma Sándor-programban 100 ösztöndíjas vesz részt. 

 

Forrás: MTI