A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Március 15. Göteborgban

Vannak királyok, művészek, feltalálók, akiket tisztelet vett körül, mielőtt meghaltak. Aztán az idő múltával lassan feledésbe merült a nevük, mert új események, új értékek hozták izgalomba az embereket. Az ezernyolcszázas évek közepén Európában sokfelé ropogtak fegyverek, mert a népek nem viselhették tovább a nyomort, az álladó kihasználtságot, de még a következő évszázad két világégésének borzalmai után sem volt képes semmi elhomályosítani a most százhetvenegy éve Magyarországon kivégzett, vagy harcban elesett hősök emlékét. Évről évre megemlékezünk róluk, elsuttogjuk neveiket, mert a későbbi idők magyarjainak minden szabadságért folytatott küzdelme az ő harcuk folytatása.

A Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör tagjai igazán szép számmal jöttek össze, hogy találkozzanak a budapesti, Kazinczy-utcai Tesla Teátrum három művészével. Király Adrián, Kiss Karolina ésTóth Alíz, Vas-Zoltán Iván nagyszerű rendezésében tették szebbé a göteborgi magyarok ünnepét. Az összegyűltek átérezhették az egykori könnyes-véres események hangulatát, amelyre akkoriban egész Európa figyelt.  

Az „Egy gondolat bánt engemet” című megemlékezés a SMOSZ és a Kőrösi szervezésében több svédországi város magyar egyesületei előtt kapott tapsot. A művészek a korabeli sajtó híreivel, Petőfi verseivel, dallal és tánccal idézték fel a forradalom első napjainak óriási lelkesedését.

Mielőtt a kokárdás-ünneplő közönség teljesen megtöltötte a termet, Király Adriánt kérdeztem a műsor létrejöttének előzményeiről.

–Két évvel ezelőtt márciusban az Operában volt egy kétórás ünnepi műsor. Nos, azt a fantasztikus rendező, Vas-Zoltán Iván rendezte. Annak az előadásnak a szöveg-zenei anyagából állítottuk össze ezt a kis, negyvenperces előadást, amelyet most itt mutatunk majd be. Nincs szünet, nincs lődörgés, nincsenek meghajlások. Ez egy kompakt műsor, amely nem engedi megtörni a már felépített hangulatot.

–A SMOSZ meghívására jöttek.

–Igen, de sajnos Stockholm környékére már nem juthattunk el. Jártunk hat-hét városban. Holnap még Lundba megyünk, azután haza, Budapestre. Januárban érkezett a felkérés. Összedugtuk a fejünket a rendezővel, Vas-Zoltán Ivánnal, és februárban lassan fel is építettük a majd itt látható darabot. Most megyek, felhangolom a gitárom, azután kezdünk.

–Sok sikert kívánok!

Bár a művészek nem így tervezték, a közönség mégis sokszor tapsolt az est csúcspontjain, hogy azután búcsúzáskor hosszú, nagy tapssal köszönje meg a Tesla Teátrum színészeinek, hogy eljöttek és megszépítették a svédországi magyarok idei megemlékezését.

 

Maróti László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME