Honfoglaló tábor Tångagärdén

Nyomtatás

 

A göteborgi Tavaszi Szél Kulturális Egyesület egyik hagyománya, hogy minden év őszén megrendezi a félévet megnyitó, és egy egész hétvégét kitöltő kirándulását, amelyre tavaly is sort kerítettünk. Ez egy remek alkalom arra, hogy kis közösségünk ifjabb és idősebb tagjai egy jó hétvégét töltsenek el együtt, így nem hiszem, hogy túlzok, ha azt írom, hogy mindenki várta már ezt a hétvégét. A táboroknak van egy különleges célja is: a közös programok és játékok mindig a magyar történelem egyik fontos eseménye köré csoportosulnak. Nagyon hasznosnak tartjuk ugyanis az adott történelmi esemény vagy korszak megismertetését a gyerekekkel, és ez persze a felnőtteknek is kitűnő szórakozást nyújt. Ezúttal a honfoglalás korszakával és a honfoglaló magyarok életmódjával, szokásaival és viselt dolgaival foglalkoztunk.
 
hiradokep (11).jpg
A jó hangulatú tábor gyerek és felnőtt résztvevői - Egyesületi fotó
 
A táborban először mindenki a korszaknak megfelelő ruhákba öltözhetett, így röpke egy óra múlva már szinte biztosan nem keltettünk volna komolyabb feltűnést még egy honfoglalás kori faluban sem. Talán László Gyula, a honfoglalás korszakának egyik legismertebb szakértője is biztosan elégedetten nyugtázta volna lelkesedésünket.
 
Előkerültek a korabeli honfoglaló jelképekkel díszített ruhák, bőrök, pántlikák, varkocsok és süvegek. Mindezeket jól kiegészítették a saját készítésű tarsolyok is. 
 
Ezután mindenki a képzeletbeli jurta köré gyűlve fogyaszthatta el a rablóhússzerű, honfoglalás korát idézni hivatott (de semmiképpen nem olyan régi) ebédjét. Öröm volt látni, ahogy a gyerekek – talán nem csak az éhségüknek köszönhetőn – lelkesen foglalták el helyüket a leterített ülőalkalmatosságokon.
 
A gyerekekkel később játékos formában megismertettük a kor fontosabb sajátosságait, és a népszerű mondákon keresztül felidéztük a főbb eseményeket is. Így szó esett a honfoglaló törzsekről, a hét vezérről és a vérszerződésről, továbbá a Csodaszarvas- és a Fehér ló-mondáról is.
 
Ezután kezdődött játékunk igazán mozgalmas része, amikoris hirtelen megjelent a falu táltosa, aki regös énekek kántálása és dobjának csörgetése közepette révületbe esett – és ejtett minket is a produkciójával - , és megérttette velünk az új haza keresésének fontosságát. Útravalót és térképet nyomott a kezünkbe, és mi elindultunk, hogy a feladatok megoldása és a viszontagságok legyőzése révén eljussunk az új hazába. Két elszánt törzsünk (Nyék és Megyer) sokáig bolyongott erdőn-mezőn, miközben megtalálta az egyes állomásokat, ahol szellemi és ügyességi feladatokat oldottak meg a gyerekek. Nagy volt a lelkesedés, hiszen minden gyermek talált a feladatokban igazán testhezállót, és az átélt izgalmak össze is kovácsolták a törzs tagjait. A feladatok megoldásaként minden állomáson néhány darab kirakó volt a jutalom, amiből az új hazába érve - mindenki meglepetésére - Magyarország térképét lehetett összeállítani. 
 
Mindenki remekül érezte magát; a gyerekek úra meg újra felidézték a vándorlások derűs-vicces mozzanatait.
 
További képeket, valamint az egyesületünkről és tevékenységünkről szóló bővebb ismertetést honlapunkon (www.tavasziszel.se) találhattok.
 
Szilágyi Zsolt
A Tavaszi Szél Egyesület titkára