Tíz éves az ÁGHEGY

Nyomtatás

 

Az Ághegy skandináviai magyar irodalmi és művészeti lapfolyam 10 éves évfordulójának megünneplésére és VI. kötetének bemutatójára a stockholmi Magyar Nagykövetségen került sor, 2010. november 4-én. 
Az Ághegy a dél-svédországi magyarok családi lapjának, a Magyar Ligetnek az irodalmi-művészeti rovatából önállósult. Célja a skandináviai magyar alkotók bemutatása mellett a befogadó és az anyaország közötti kulturális kapcsolatteremtés.
 
_GHEGY-HUEMB_-_33.jpg
Tar Károly és Pomogáts Béla -
Foto: TIBORFOTO.com
 
Az Ághegy alapítója Tar Károly író, szerkesztő a magyar, román és svéd írószövetség tagja, az Anyanyelvi Konferencia választmányi tagja, a Magyar Kultúra Lovagja. Eddig 30 szám jelent meg a világhálón és hat kötet nyomtatásban, 4.168 oldalon. A műhely alkotóinak száma ma már eléri az ötszázat. Szerkesztőség működik Stockholmban, Oslóban, Koppenhágában és Finnországban. Erkölcsi és anyagi támogatói közül megemlíthetjük a SMOSZ-t, az Anyanyelvi Konferenciát (Budapest), a Nemzeti Kulturális Alapot, a stockholmi Magyar Házat, a Híradót, az Új Kévét valamint a SMOSZ számos egyesületét.
 
Dr.Szentiványi Gábor nagykövet megnyitó beszéde után Moritz László, az Ághegy-Magyar Liget baráti társaság alelnöke tartott ismertető előadást, amit az Ághegy pályázatának az eredményhirdetése, majd a diplomák átadása követett. A műsor folytatásában Neufeld Róbert költő, a műhely egyik legtevékenyebb tagja szavalta el két versét, majd zenei intermezzoként Práda Kinga fuvolaművésznő játékának tapsolhatott a közönség (zongorán kísért Jánki-Práda Ilona zongoraművésznő).
 
Az ünnepség második részében Pomogáts Béla, a Magyar Nyelv és Kultúra Nemzetközi Társasága elnökének rendkívül érdekes előadását hallgathatták az egybegyűltek, Kosztolányi Dezső, a magyar nyelv védelmezője címmel. A nagy érdeklődéssel kísért előadás végén élénk beszélgetés alakult ki amely a téma időszerűségét igazolta.
 
Rövid megemlékezés következett Tar Károly 75. születésnapja alkalmából. Az Ághegy alapítója elszavalta erre az alkalomra írt versét, majd ismét Práda Kinga fuvolajátekában gyönyörködhetett a szép számú közönség. A Hacsaturján Spartacus c. balettművéből előadott részletet hosszú tapssal jutalmazták a jelenlévők. 
 
Kötetlen beszélgetés zárta az estet.
 
Imreh Piroska