Gyászjelentés

Nyomtatás

Pap Iván

okleveles mérnök

1931.október 10., Vaskút– 2018. április 6., Stockholm

 

Búcsúzunk Pap Ivántól. Csendben élt és csendesen ment el. Emlékezzünk rá!

Emlékeznek barátai –cserkésztársai –a kedves, jóságos őrsvezetőre, a csupa szív jó barátra. Emlékezünk mi, akik a svédországi magyar egyesületekben ismertük meg Pap Ivánt, a hazafit, aki hűségesen szerette Magyarországot, aki minden jó ügyet felkarolt –szóban-tettekben-anyagiakban – nagylelkűen támogatott. Előadókat hívott és vendégelt meg otthonában, akik egyesületeink műsorait gazdagították (többek között Tollas Tibort, a Nemzetőr szerkesztőjét, Juhász Lászlót, a Szabad Európa Rádió munkatársát). Támogatott: könyvkiadásokat, az EKE (Erdélyi Könyv Egylet) kuratóriumi tagja volt kezdettől, – a lakitelki alapítványt, a Magyar Demokrata Fórum megalakulását; az egyik alapítója volt a göteborgi Magyar Egyesületnek. Támogatta a SMOSZ kezdeményezéseit, a gyűjtéseket, a Magyar Ház megvásárlásától a Híradóig, árvízkárosultaktól az árva gyerekekig.

A svédországi protestáns gyülekezetek pénztárosi tisztségét viselte évekig (és milyen kedves figyelmességgel küldött virág-fényképeket születésnapi köszöntőül a befizetőknek.)

Pap Iván a magyarországi cserkészmozgalomban tett esküjéhez hű maradt egész életében.

„Másodéves egyetemi hallgató volt – 22 éves –amikor 1953-ban letartóztatták és tíz évi börtönbüntetésre ítélték a bajai-ügyben. A vád: fegyveres szervezkedés és a népi demokrácia megdöntésére irányuló összeesküvés. Négy barátját kivégezték. 1956. október 27-én a váci börtönben fellázadtak és kitörtek.” (Idéztem MolnárVeress Pál lelkésztől, lásd Új Kéve.)

1957 óta Svédországban élt. Pap Iván nemzetben gondolkodott, az egész Kárpát-medencei és a világban szétszóródott magyarság ügyét tartotta a maga számára is legfontosabbnak. Példakép volt.

A magyar állam és magyarországi szervezetek az alábbi kitüntetéseket adományozták Pap Ivánnak (felsorolom, mert életében szerénysége tiltotta ezekről beszélni, így hát nem is tudtunk róla:

- Szabad Magyarországért Emléklap – az 1945 és 1956 között a haza szabadságának és függetlenségének védelmében szerzett érdemek elismerésére, 1999-ben a kormánytól;

- a Honvédelemért Kitüntető Cím II. osztálya – a honvédelem ügye érdekében huzamos ideje végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként, 2002. augusztus 20. a honvédelmi minisztertől;

- a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt – érdemes és eredményes munkássága elismeréseként, 2006-ban a köztársasági elnöktől;

-1956-os díszérme – megköszönve a hazafias áldozatvállalást, amellyel az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének és szellemi örökségének méltó megőrzéséért tett, 2006.;

- a magyarországi 56-os emlékbizottságtól;-a Magyar Politikai Elítéltek Közösségének jubileumi emlékérmét és oklevelét – a Közösségért végzett odaadó munkásságáért és támogatásáért, 2010.

Pap Iván emlékét nagy tisztelettel és szeretettel őrizzük.  (Az ő kérése, hogy virág helyett segítsünk a rászoruló árva gyermekeken. Lencse Tibor Baráti Társaság PG 680902-4.)

 

Szentkirályi Csaga