A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Egy lélek ezeregy élet, avagy irodalom és újjászületés

Mondák és legendák minden időkben kifogyhatatlan forrásokként szolgáltak az irodalomban. Az egyik legbefolyásosabb legendakör Artúr királyról és a kerek asztal lovagjairól szól. Artúr király, a titokzatos brit király, feltehetőleg az ötödik vagy hatodik században élt, és megvédte Britanniát a betörő szászok ellen. Artúr tettei szinte kizárólag a szájhagyomány útján maradtak fenn, és később, a tizenkettedik századba lettek híresek Monmouthi Geoffreynak köszönhetően. Geoffreyromantikus képet fest a királyról, lovagjairól és bőséges hőstetteikről. Artúr király legendái ma sok formában és feldolgozásban léteznek, de bizonyos elemek közösek. A legtöbb legenda megegyezik abban, hogy Artúr bujdokolva nő fel, és valamilyen formában bizonyítania kell ahhoz, hogy jogos trónörökössé válhasson. Merlin mindig Artúr mellett van, mint védelmező, tanácsadó és barát.

Az egyik legszebb feldolgozás Marion Zimmer Bradley Avalon ködbe vesz című regénye. Ez egy egyedi újraképzelés, amelyben a legendákban szereplő nők szempontjából követhetjük a történetet. Egyedi betekintést nyerünk Morgaine, Artúr nővére, életébe, aki a legendákban mindig csak egy egydimenziós veszélytárs. Morgaine saját maga meséli el, hogy mi is vezérelte tetteit, és végre nem csak egy eszköz, ami arra szolgál, hogy szárnyat adjon Artúr tetteinek. Egy maradéktalanul kegyetlen és gonosz nőből, végre egy érző és gondolkodó lény válik. Az Avalon ködbe vesz egy epikus történet, amely magába foglalja Artúr egész életét és a legendák legfontosabb témaköreit.

Az Artúr legendák témakörei nem csak a legendákban élnek tovább, hanem sok kedvenc regényemben is felismerhetők. Merlin újra és újra életre kel Tolkien A gyűrűk ura és Rowling Harry Potter című műveiben. Merlin, Gandalf és Dumbledore szinte ugyanaz a lélek új köntösbe bújva. Mind a hárman a háttérből irányítják a történetet, és biztosítják, hogy a szereplők, mint a sakkfigurák, a jó időben a jó helyen vannak.

JRR Tolkien A gyűrűk ura trilógiája egy lebilincselő kaland, amelyben egy rendellenes csapat útra kel, hogy elpusztítsa az Egy Gyűrűt és e módon megakadályozza, hogy a gonosz visszaszivárogjon a világba. Habár sokan közülünk látták a filmeket, mégis érdemes elolvasni a könyveket. Tolkien írásmódja lenyűgöző, mint egy festőművész, szavakkal fest elénk egy részletekben gazdag világot. A szereplők sokszínűek és a cselekmény fordulatos. Politikai és erkölcsi kérdések is helyet kapnak a regényben. Bár hányszor olvasom újra a könyvet, mindig akad egy új részlet, amelyet még nem fedeztem fel, vagy egy új tanulság, ami elgondolkodtat.

JK Rowling Harry Potter sorozata egyformán szól fiataloknak és idősebbeknek. Ez a történet szintén a barátságról szól, de a családról és az összetartásról is. Egy kalandregény, egy fejlődésregény, de egy oktatóregény is, mely erkölcsi és morális kérdésekkel szembesít. Harry árván nő fel, elbújtatva a varázsvilágtól. Tizenegyedik szülinapján végre megtudja, hogy miért érezte egész életében kívülállónak magát. A varázsiskolában barátokat szerez magának, akik végül követni fogják a küldetésében, aminek a célja, hogy egyszer és mindenkorra legyőzze Voldemortot, a varázstörténelem leggonoszabb varázslóját. Voldemort, aki szintén árván nőtt fel, mindig is vonzódott a sötét mágiához és hataloméhes. Egy olyan világot képzel el, ahol mindenki tiszta és vérbeli varázsló, és kegyetlenül próbálja ez után alakítani a varázsvilágot. Harry és kis baráti körének felelőssége elhárítani Voldemort erejét. De vajon elég erős-e ehhez?

Számomra a szabadság és a szünet azt jelenti, hogy végre azt olvashatok, amit akarok. Iskolaidőben kevés időm volt mást olvasni a kötelező olvasmányokon kívül. Mindig türelmetlenül vártam a nyári szünetet, hogy végre szívem szerint választhassak könyvet. Ez a három regény és sorozat három jó nyárral ajándékozott meg. Nem csak minőségi olvasmányok és izgalmas kalandok, hanem elég hosszúak is ahhoz, hogy kitöltsenek egy-egy szabadságot.

Dali Zsuzsa

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME