A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Anzix a skånei gyerekfoglalkozásokról

Skånéban három helyen, Malmőben a Pannónia klub, Lundban a Lundi Magyar Kultúrfórum és Helsingborgban, a Hungária klub égisze alatt folynak gyerekfoglalkozások, óvodás- és kisiskoláskorú gyerekek részvételével. Ez ma már természetes jelenség, de tekintsünk egy kicsit vissza! Mi volt a kezdetekkor?

A szervezetek mindig figyelmet fordítottak arra, hogy a Svédországban élő gyerekek – legalább a sátoros ünnepek alkalmával – magyar nyelven jussanak olyan lehetőségekhez, amelyek az anyaországban természetesek egy kisgyerek életében. Így a Mikulás-műsor és a húsvéti előadás nem maradhatott el.

Ezen felül természetes igény alakult ki a szülők részéről gyermekeik anyanyelvi ápolására, támogatására, erősítésére. A szervezett gyerekfoglalkozás Lundban jelent meg először, 1982-ben, melynek felelőse Takács Marietta volt. (A 2007-ben megjelent 50 év Lundban – Egy svédországi magyar egyesület félévszázados története című kiadványa alapján.) Tehát idestova 38 éve van gyerekfoglalkozás Lundban, melyet lelkes pedagógusok önkéntes munkája fémjelez. A Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjas program – mely 2013-ban vette kezdetét – óriási lehetőséget nyújtott a diaszpórában élő magyarok számára. Ezzel a lehetőséggel élve Lundban 2015-től Molnár Anna vette át a gyerekfoglalkozások vezetését. A következő ösztöndíjas, Szilvási Tünde megszólította a minden egyesület számára elérhetetlen korcsoportot, a kamaszokat. Lundban azóta is aktívan működik ez a csapat LUFIK (LUndi FIatalok Klubja) néven. Malmőben 2007-re datálódik a gyerekfoglalkozások elindítása, amely a vezetőségi tagok és Szilasi Éva nevéhez fűződik, majd 2017-től Kovács Nóra ösztöndíjas vette át ezt a feladatot itt és Helsingborban. 2018-tól jómagam, pedagógusi végzettséggel tartom kézben mindhárom város gyerekfoglalkozásait.

S most jöjjön a jelen! Lundban, mivel több évtizedes múltra tekint vissza e kezdeményezés, jól bejáratott szisztéma szerint működik minden hétvégén, két csoportban a „tanoda”. A kicsik az óvodás korosztályt, a nagyok a kisiskolás korosztályt képviselik. Ez utóbbi csoportban differenciálni kellett, mert igen nagy számban és eltérő életkorral vannak jelen a gyerekek. Állandó segítőm, jobb kezem, Szász Kata, középiskolás fiatal tehetség, aki elhivatottságot érez a pedagógia iránt, s talán egy napon ő fogja átvenni ezt a szép feladatot. Mindkét csoport résztvevői többnyire ugyanazok, csupán néhány kisebb betegség, egyéb elfoglaltság vesz ki időnként egy-egy gyereket a hétvégi magyar oviból, iskolából, s olykor újak csatlakoznak. Átlagosan 12-16 gyerkőc jelenik meg. A szülők és a gyerekek is elégedettek, szeretnek a foglalkozásokra járni.

Malmőben úttörő munkát kellett végezni a gyerekfoglalkozások terén, ugyanis át kellett strukturálni ezt a programot. 2017-től a KCSP-ösztöndíjas megjelenése biztosította a klub számára a személyi feltételt és a rendszerességet, tehát konkrét terveket lehetett készíteni. A cél nemes, a kihívás pedig nagyon komoly és folyamatos. Mind a vezetőség, mind a szülők, mind az ösztöndíjasok részéről odaadó munkát igényelt. 2018-ban vettem át ezt a szolgálatot, az első alkalommal öt gyerek jelent meg. Aztán egyre gyarapodott az érdeklődők száma, volt, hogy alig fértünk el. 2019-től új helyen, kedvezőbb feltételekkel a gyerekfoglalkozások mellett hétvégi iskolát indítottunk, heti rendszerességgel. Az életkori sajátosságokat és a szülői igényeket figyelembe véve kellett alakítanom az ismeretek mélységét, illetve a struktúrát. Amit tényként közölhetek, hogy szombatonként átlagosan 10-14 gyerek jelenik meg, népszerűek a foglalkozások és itt is van egy állandó mag, ami az előrehaladást megkönnyíti. A hétvégi foglalkozásokon való részvétel nagy áldozatot követel a szülőktől is, de szívesen teszik, mert nekik is jólesik találkozni a közösség többi tagjával.

  • Hb
  • L-tanuls

Helsingborgban a legfiatalabb a kezdeményezés, hiszen 2017-ben, három éve indult útjára. Havi rendszerességgel vannak foglalkozások. Az életkori szórás heterogén, ám itt is van egy biztos bázis, akik minden alkalommal részt vesznek. Mivel kevesebbszer jutnak ehhez a lehetőséghez, tapasztalatom szerint nagyon hálásak és örömmel várják az aktivitásokat. Fontos, hogy megmaradjanak a gyerekfoglalkozások, s ha összehasonlítom az elmúlt éveket az ideivel, mindenképp fejlődésről számolhatok be. Rendkívül jónak és hasznosnak tartom, hogy a Hungária klubban a gyerekprogramok sorát a többnapos Cimbora tábor zárja május végén.

Ha summáznom kellene a gyerekfoglalkozások működését, csak annyit mondanék röviden, hogy eredményes és szükség van rá. Mind Lundban, mind Malmőben, mind Helsingborgban igen nagy odaadásról tesznek tanúbizonyságot az egyesület elnökei, tagjai, és a szülők, melyet önmagukért, gyermekeikért, a magyarságért tesznek. Ehhez jön adalékként az ösztöndíjasok eddigi és jövőbeli munkája. Ha egy csipetnyit hozzátettem munkámmal a magyar nyelv és a magyarságtudat támogatásáért Svédország déli részén, Skånéban, már nem volt hiábavaló a küldetésem.

 

Sebestyén Marianna

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME