Kékszínű Virág – magyar nyelvi tábor 2011

Nyomtatás

 

Tóth Ildikó: Köszönet
 
A svédországi Tångagärde fölött az ég sokszor volt felhős, szomorú szürke az idei magyar nyelvi tábor ideje alatt is. De lehetett az időjárás bármennyire rossz, a tábor lakói kéknek látták a tábor egét. Kéknek, mint a tábor himnuszában szereplő kék virág, mivel a tábort szervező-rendező Őrszavak-Custos Magyar Nyelvápolók Egyesülete vezetőségének újra sikerült egy csodálatosan együttműködő, önzetlen, önfeláldozó, remek szaktudással rendelkező nevelőcsapatot összetoborozni - rengeteg munkával, kitartással, lélekismerettel, szeretettel. Ennek köszönhető, hogy a tábor egész ideje alatt a jó, a szeretetteljes hangulat uralkodott, az időjárás szeszélyeit, a minden nap adódó problémákat sikerült jó kedvvel elviselni, megoldani.
 
2011okt (18).jpg
 
A lelkes csapat tagjainak az újratalálkozás reményében köszönjük az együttlétet, önzetlen munkájukat, türelmüket és megértésüket, töretlen jókedvüket.
Köszönjük az Anyaországból jött Fehér Miklósnak, és feleségének, Ézsiás Anikónak. Kesztyűs Attilának. Az Erdélyből jötteknek: Bogács Nórának és férjének Császár Sándornak, fiúknak, Császár Szabolcsnak. Kiss Ildikónak. A Felvidéket képviselő Palcsó Attila lelkésznek.
 
És köszönjük a svédországi csapatnak. Elsősorban a Tompa családnak: Annának, Andreának, Enikőnek és Orsolyának. A fáradhatatlanul munkálkodó Balla Zsuzsának, Bálint Emesének, Bálint Leventének, Balogh Erikának, Molnár Orsolyának, Török Cecíliának és Vass Attilának. A részben hétvégeken, részben a tábor egész ideje alatt besegítő szülőknek: Bihari Szabolcsnak, Bihari Emőkének, Cseh Andreának, Jansson Patricknak, Mitró Szurkos Ildikónak, Pap de Pestyén Andreának, Péntek Katinak.
 
Az ifi csapatnak, élükön Palcsó Annával, és Császár Szabolccsal, akik komoly munkát vállaltak: Anna csoportot vezetett, Szabolcs lelkesen és nagyon eredményesen néptáncot tanított. És köszönet illeti a többi lelkes ifjút, akik most kezdtek beletanulni a táborszervezésbe. Ezek: Cseh Andris, Deák Lóránd, Sumi Niki, Szeder Dani és Mátyás valamint Niman Rudi.
 
Bár utolsónak hagytam a tábort segítő szervezeteink, a Svédországi Magyarok Országos Szövetség és a Svédországi Magyar Protestáns Egyházi Közösség említését, mindnyájan tudjuk, hogy nélkülük az egész eddig felolvasott köszönetsor nem lenne aktuális, hiszen a tábor nem jöhetett volna létre. Köszönjük a magunk, köszönjük a szülők, a nevelők és a gyermekek nevében a tábor érdekében tett anyagi, lelki és erkölcsi segítségüket.
 
Köszöntőmet mi mással zárhatnám, mint a tábor mottójául, himnuszául választott Tolcsvay-ének egyik szakaszával:
Csak egy kékszínű virág, ennyi a jelünk,
Aki jön, mind barátunk és boldog lesz velünk.
Csak egy kékszínű virág, mit a kezedben hozol,
Csak egy kékszínű virág, s már hozzánk tartozol.
 
 
Bálint Palmgren Tünde: Nyolc óra munka, nyolc óra pihenés, nyolc óra szórakozááás…
 
Száll a dal, mindenki táncol – én is. Ahogy ránézek a többiekre, elgondolom, milyen jó is nekünk, nekem! Rajtam van a karkötő, amelyet a csoportfoglalkozáson fontam. Az ebédlőben csapatostól egy ütemben ugrálunk fél lábon, együttérzésből Öcsivel, aki röplabdázás közben kificamította a bokáját és most nem tud ráállni. Ez az idei anyanyelvi tábor utolsó bulija. Még csak péntek van, de máris hiányzik nekem mindenki.
 
A harmadik csoportba tartozom. Császár Sándor és Kesztyűs Attila a vezetőnk. Megtanítottak  minket kopjafát faragni. Nagyon jó volt, mert faragás közben Sanyi Géza fejedelemről és István királyról, meg a magyar államalapításról mesélt. A hét rémesen hamar eltelt. Talán azért, mert nagyon sok mindent csináltunk: a faragáson és karkötőfonáson kívül még nemezeltünk, sokat énekeltünk, társasjátékoztunk (nagyon népszerű volt az activity és a maffiázás).
 
Estefelé néptáncot tanultunk Császár Szabolcstól, aki majdnem olyan fiatal, mint mi, és nagyon-nagyon ügyes. Amíg az egyik csoport táncolt, addig a másik magyar népdalokat tanult Ildi mamával és Nórával. Az estéink is jól teltek, ezzel a mostanival együtt háromszor volt tánc, egyszer Ki mit tud, egyik este tábortűz is volt, de bezavart az eső, csak a felnőttek maradtak kint és énekeltek. Biztosan jól szórakoztak, de mi sem panaszkodhattunk, mert a tini vezetők szellemvárat építettek nekünk, kedvünkre rémüldözhettünk.
 
Annak ellenére, hogy rengeteget esett az eső, azért kint is voltunk bőven. Kétszer is hétpróbáztunk és számháborúztunk. Métáztunk, egyesek röplabdáztak, íjaztak, fára másztak, csúzliztak. Szóval mindenki kapott magának valamit, amit csináljon, ha néha szabadok voltunk. Egyik nap kirándultunk a közeli várromhoz. Arrafelé szabályos katonás sorrendben, zászlóval és reflexmellénnyel ellátott felügyelőkkel. Visszafelé jött mindenki, ahogy bírt. Éhesek voltunk, fáradtak, mindenki sietett vissza a táborba, bizony nem vártuk meg a felnőtteket. Mondták is, hogy a fegyelem nem éppen az erősségünk.
 
Lassan vége van a pénteki bulinak, sajnos nem tarthat, míg a világ, holnap ismét kemény nap áll előttünk: délelőtt főpróba, azután meg a táborzáró ünnepség. Mivel az idén a tábor témája István király volt, hát az előadás is arról fog szólni. Remélem, tetszik majd a szülőknek. De még jobban azt remélem, hogy jövőre is eljöhetek a táborba, és a többiek is eljöhetnek. Alig várom már az újratalálkozást!
 
2011okt (19).jpg 
 
 
Kesztyűs Attila: Sokat fejlődött ez a tábor! 
 
Szervezettségben, az üresjáratok jó kihasználásában sokat fejlődött a tábor. Az én csoportomból azokról, akik régóta járnak ebbe a táborba, megállapíthatom, hogy lassan „benő a fejük lágya”! Egyre jobb a magyar nyelvhasználatuk, határozottan javult a kézügyességük, érdeklődésük, odafigyelésük, tenni akarásuk.
 
A tábor programjában azt tartom a legjobbnak, hogy a sok semmittevés helyett mindig szórakoztató, jó foglalkozások szolgálták a társaság összehangolását. A felnőtt nevelőknek a jövőben érdemes lenne még nagyobb figyelmet szentelni az ifikre, hiszen egy jó fiatal csapat komoly példakép a kicsiknek is, mert rájuk mindig felnézhetnek és őket mintázzák.
 
 
Bálint Palmgren Oscar: Dalolva nemezelünk!
 
Nyolcadik alkalommal vettem részt a tångai táboron. Sajnos az idén is csak úgy repült az idő, alig kezdődött el a tábor, máris vége lett! Nem tudom, más hogy van vele, de én minden tábor végén úgy érzem, hogy: na, ez volt eddig a legjobb! Mint ahogy most is így érzem.
 
A tavalyi táborban Cecíliától (akit mindnyájan Gyapjúnak becézünk) megtanultunk nemezelni. Akkor nagy nemezlapot készítettünk, s abból szabtuk ki a különböző tárgyakat. Sajnos Cecília az idén csak két napot tudott velünk tölteni, de én gyorsan kihasználtam az alkalmat és megtanultam tőle egybe nemezelni. Nagyon érdekes volt, kissé tovább tartott maga a nemezkészítés, de mire az meglett, készen is volt a tarsoly, táska, vagy amit készítettünk, nem kellett szabni, varrni, és jobban is nézett ki.
 
A negyedik csoportban voltam, vezetőnk Fehér Miklós, (nekünk: Ácsi) és Erika nagyon érdekes dolgokat olvastak fel és meséltek nekünk. Azért egy kicsit irigyeltem a Sanyi csoportját, mert ő kopjafa faragás közben mesélt nekik. Szabadidőben én is faragtam, de nekem nem mesélt senki.
Jó volt a népdaltanulás, a szövegeket megkaptuk kinyomtatva, így itthon is gyakorolhatjuk az éneklést. Igaz, a táborban is több időnk volt a gyakorlásra, mert a kisebbeknek úgy látszik nehezebben ment a tánctanulás, két alkalommal is felhasználták a mi táncidőnket. Szabolcsból kettő is elkelne! 
 
Érdekes volt a kirándulás a várromhoz. Elolvastam a tájékoztatót, most már mindent tudok a helyről, jövőre, ha újra felkeressük a várromot, vállalom, hogy elmesélem a gyerekeknek.
A tábor konyhájában Orsi, a házisárkány őrködött, ő biztosította nekünk a finom és változatos ételeket. És, azt hiszem, néha lángot is okádott, mert másként nem lehet megmagyarázni, hogy miért kapcsolódott be időnként a tűzriasztó.
Nagyon jó volt minden a magyar táborban, csak az a kár, hogy az időjárás – sajnos - eredeti svéd volt.
 
 
Balogh Erika: István király Imre herceghez írott intelmei a mai fiataloknak is szólnak
 
Első alkalommal dolgoztam az anyanyelvi táborban, ahol csodálatosan éreztem magam, mert remek, lendületes, tenni akaró és elkötelezett felnőttekkel dolgoztam, akiket öröm volt megismerni, és akiktől magam is újat tanulhattam. Másrészt nagyon jó érzés volt látni azt az ötvenegynéhány gyermeket, akik svédországi születésűekként önfeledten játszottak és tanultak magyarul.
 
Kollégámmal, Fehér Miklóssal a kamaszokkal dolgoztam, azaz a 14-16 évesekkel. Feldolgoztuk István király Imre herceghez írt intelmeit, amely a mai fiatalok számára is értékes üzenetet hordoz, amiről mindenképpen érdemes volt beszélgetni a csoporttal. Nem könnyű megmondani, hogy érdekelte-e őket a téma, mert egy hétig hűségesen és csendben hallgatták végig előadásainkat, a nyelvi játékokban szívesen vettek részt, majd a táborvégi előadásra készülődve hallatták jobban a hangjukat, és mondtak véleményt.
 
A táborban a legjobb az volt, hogy együtt voltunk, kicsik és nagyok, együtt tudtunk tanulni és szórakozni. A nagyok példásan bemutatták, hogyan tudnak felelősséget vállalni a kisebbekért, ezáltal olyan példát mutatva a kicsiknek, amiért azok felnézhetnek rájuk. Az volt a legörömtelibb, hogy ennyi gyermek vett részt, hogy ilyen sokan jönnek szívesen a táborba, ahol szívesen beszélnek magyarul, és ahol barátokra, szerelmekre találnak. Felértékelhetetlen a tábornak az a közösségépítő szerepe, ami a gyerekeknek azt a lelki támogatást nyújtja, hogy nincsenek egyedül. Tudatosul bennük, hogy vannak más gyerekek is, akik magyarként élnek Svédországban és ezért senkinek sem kell szégyenkeznie, vagy kisebbrendűnek éreznie magát.
 
Jó lenne, ha nagyobb befogadóképességű lenne az épület; kár, hogy nem tud (vagy nem akar) minden svédországi magyar gyermek eljönni, megérezni ezt a csodálatos együvé tartozást.
 
 
Összegyűjtelek Benneteket 
Részletek Palcsó Attila táborzáró beszédéből.
 
Összegyűjtelek benneteket …táborzáró istentiszteletünk alapigéjének egyik mondata ez.  Bizony, összegyűjtött bennünket az Úr! Mindannyian éreztük, hogy valamilyen különleges hatalom és erő indított arra bennünket, hogy ezt a hetet itt a táborban, együtt töltsük el. Gyermekek, fiatalok és felnőttek egyaránt engedelmeskedtünk a hívásnak, amely a lelkünkben és a szívünkben szólalt meg: úgy éreztük, ebben az évben – újra, vagy először – itt kell lennünk. 
 
Köztünk ki-ki nyilván megfogalmazta már, vagy esetleg a tábor elmúltával fogalmazza meg azt magában, hogy milyen érzésekkel volt itt jelen, mit kapott, mit adott számára ez a hét, mit visz magával haza, a korábban megszokott életébe. De talán van néhány dolog, mely közös lehet, amit mindenki egyformán megérzett és megismert. Az első helyre emelhetnénk ki a találkozás örömét: a találkozást a régi barátokkal vagy új barátok megismerését.
 
A hétköznapi életben is jó tudni, hogy vannak barátaink, akiket itt kaphattunk. Ezek a barátságok sokszor egy életre szólóak! Még, ha az év folyamán nagyon távol is vagyunk egymástól, jó tudni azt, hogy lehetünk egymásnak, hogy vannak magyar barátaink, akikkel itt voltunk együtt, akikkel csodálatos közös emlékeink vannak, amelyekről sokáig fogunk beszélgetni. Különösen fontos ez, hiszen a legtöbben magyarokként idegen országban, idegen nyelvi közegben élünk, ahol az iskolákban nem hangzik magyar beszéd, és a magyar történelemmel, az énekeinkkel, irodalmunkkal való megismerkedés. Ezért a találkozás mellett a következő cél, ami miatt Isten összegyűjtött bennünket, az, hogy magyarságunkban gazdagabban térjünk haza. Édes anyanyelvünkön (néhányan apjuk nyelvén) beszéltünk végig és valóban jó alkalom volt minden gyermek számára, hogy gyakorolja a magyar nyelvet. Hisszük, hogy Istennek az volt a célja a jókedvű és jó kedélyű táborozás mellett, hogy tanuljunk: éneket, verseket, múltat, szokásokat, hagyományokat, több és helyesebb magyar beszédet.
 
Amikor megnéztük az István királyról szóló rock operát, akkor hallottunk benne egy éneket, amelyet a gyerekek elő is adtak, melynek egy részlete így hangzik: „árad a kegyelem fénye ránk”. Igen, ahogy Isten kiárasztotta áldását országunkra és népünkre az államalapítás idején, és végig a magyarság több ezer éves történelmén, úgy éreztük mi is Istennek ezt a kegyelmét és áldását, hogy itt volt velünk. Itt volt, és most is itt van Lelkével és soha el nem múló szeretetével, oltalmával, szíveket és lelkeket nyitogató, hitre vezető üzeneteivel. Itt volt velünk az Úr minden elmondott imánkban, minden csodálatos dalban, és minden munkánkban. A kedvesség és szeretet cselekedeteiben, a türelem és segítőkészség, az egymásra való odafigyelés ajándékában, a füvek, a virágok és a fák illatában, a napfény melegében, de még az esőcseppek megcsillanó fényében is, amelyek mind-mind bearanyozták szívünket és lelkünket.
 
Végezetül csak azt tudom mindnyájunknak kívánni, hogy vigyük magunkkal ezt az áldást, az emlékeket, beszéljünk róla másoknak is, hogy mások is érezzék szükségét a találkozásnak, a barátságnak, a magyarságunkban való megerősödésnek Isten áldása megtapasztalásával.
 
Csak egy kékszínű virág, ennyi a jelünk
Aki jön, mind barátunk és boldog lesz velünk
Csak egy kékszínű virág, mit a kezedben hozol
Csak egy kékszínű virág, s már hozzánk tartozol.
 
Minket nem érdekel a hajszín és az emberek kora
Minálunk csak egy a fontos: a barátok szava
Nefelejcs vagy búzavirág minden földön megterem
Hozzátok a virágokat, de mindegyik kék legyen!