A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Tíz éves a Göteborgi Magyar Pop-rock Est

Színpadon a kolozsvári Knock Out / Fotó: Bitay Zsolt

Tisztelt svédországi Magyarok!

A göteborgi Kőrösi egyik legfontosabb rendezvénye a Göteborgi magyar pop-rock est.

A tíz év alatt sok kiváló zenész lépett fel. Ez nem csak egy helyi rendezvény, hiszen a sikéréhez a svédországi magyarság is hozzájárult, hogy eljöttek a koncertjeinkre.

Köszönöm minden magyarnak Stockholmtól-Malmőig, Halmstadtól-Jönköpingig, Kristianstadtól-Boråsig, Lundtól-Ljungbyig.

Köszönöm a kiváló zenészek hozzájárulását!

Köszönöm a göteborgi magyaroknak, és nem utolsó sorban tagjainknak, akiktől támogatást kaptunk!

Külön köszönetem Maróti Lászlónak, aki ezeket a koncertélményeket papíron is megörökítette.

Csata Attila, a Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör elnöke

 

Hogyan jött létre a Göteborgi Magyar Pop-rock Est gondolata?

Ezen a 2018-as áprilisi estén rock-koncertre jöttünk össze a Redbergs Teaterben. A Knok Out kolozsvári együttes fellépése előtt Csata Attila, a Kőrösi elnöke köszöntötte a közönséget, és azzal a bejelentéssel lepte meg, hogy a mai koncert nem csupán egyike a soknak, hanem éppen a tízedik a Göteborgi Magyar pop-rock estek fellépőinek sorában.

A frontember, Lénárt József, Yogi / Fotó Bitay Zsolt

Elmesélte egy régi emlékét:

2008. március 15-én Tolcsvay Béla volt a nemzeti ünnepünkre meghívott vendégművész. Attilánál szállt meg, s ha már így esett, hát este, a vacsora utáni borozgatás mellett sok mindenről beszéltek, ami az otthoni és a svédországi magyarok kulturális életével kapcsolatban fontos lehet. Tolcsvay Béla, együttesük egykori „Ki mit tud?” szereplésére emlékezve azt is elsóhajtotta, hogy közben elrohant az idő, s máris az együttes fennállásának negyvenedik évfordulóját készülnek megünnepelni.

– Nagy koncert lesz az – toldotta meg elmerengve Tolcsvay Béla.

Nem biztos, de talán ez már az utolsó pohár elfogyasztása után történt: Attila megjegyezte, hogy nem is lenne rossz ötlet, ha Tolcsvayék és a trió, csak úgy próbából, a göteborgi magyarok előtt adnának egy amolyan „kis” előkoncertet.

Négy-öt héttel később csengett Attila telefonja.

– Halló?

– Szia, Attila. Tolcsvay Béla vagyok.

– Szervusz, Béla. Minek köszönhetem...?

– Attila, te komolyan gondoltad, amit mondtál?

Attila egy pillanatig elgondolkodott.

– Mikor?

– Hát tudod, este, amikor boroztunk.

– Te, Béla, borozás közben én nagyon sokat mondok. Mégis, mire gondolsz?

– Hát arra, hogy meghívod az együttest.

– Éééén? Ja, igen. Én komolyan gondoltam. Most is. Ám az egyesületünk ilyen neves zenészeket nem tudna megfizetni.

Attila itt hosszú szünetre számított, de szinte azonnal jött Tolcsvay Béla válasza:

–  A pénz az nem lesz probléma. 

Attila nem tehet róla: csak azzal tud gondolkozni, ami adódik, így székely fejjel egy másodperc alatt átgondolva a dolgot, úgy látta: ha a pénz nem lesz gond, akkor tegyünk ám egy próbát.

Az ötletből mi lett? Tíz éves a Göteborgi magyar pop-rock est!

Attila a sikeres Tolcsvay koncert örömein felbátorodva elhatározta, hogy lesz ebből egy sorozat. Jöjjenek a Kőrösihez más zenekarok, más szólisták is a magyar pop és rock világából. Nos, így született meg a most, ezzel a Knok Out estével tízedik évét betöltő Göteborgi magyar pop-rock est sorozata.

És ezzel még nincs vége! Folytatjuk.

Gábora-Máté Éva és Nagy László Levente. Fotó Bitay Zsolt Rottenstein Róbert vendégelőadó, egykori zenésztárs /  Fotó: Bitay Zsolt

 

Kik léptek fel előttünk az elmúlt tíz év alatt?

Tolcsvay Trió, Varga Miklós & Athina, Hoffman Mónika Trió, Bródy János, Csík Zenekar,  Ismerős Arcok, Zorán, Presser Gábor,  Neofolk, Tolcsvay László , Vodku, FG-4 (Blackbirds), Dresch Quartet , Sebestyény Márta, Role, Rúzsa Magdi, Király Martina,  Triász, Knock Out.

Nem sokáig tartott, mire a nézőtér táncra perdült / Fotó: Bitay Zsolt

Kiütéssel Göteborgban

Az ökölvívás világából ismert K.O. rövidítésre sokan felkapják a fejüket. Ki ütött ki kicsodát? Lehet, hogy durva a hasonlat, de meglepően sok érdeklődő jött el a kolozsvári Knock Out zenekar koncertjére. A közönség között sokan ültek, akiket a rendező Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör tagjai ritkán, vagy soha nem láttak még. És ez még semmi. A magam részéről akkor lepődtem meg igazán, amikor az együttes saját dalainak refrénjét szinte az egész közönség a zenekarral együtt énekelte. Óriási volt a hangulat. Már az első dalok után többen felálltak táncolni, és azután már vissza sem mentek a nézőtérre. Jó volt ez így. Sok volt a ráadás, a koncertet nehéz volt befejezni, pedig a zenekar alapítója és gitáros-énekese már többször végleg elbúcsúzott a közönségtől. Azután Csata Attila elnök segített oly módon, hogy falatozni hívta a megjelenteket. Ez bevált. Nekem szerencsém volt, hogy a még kipirult arcú Yogit, Lénárt József gitáros-énekest, a legnevesebb kolozsvári magyar együttes alapítóját, rá tudtam venni egy interjúra.

–  Zenekarunk az idén lesz huszonöt éves. 1994-ben alakultunk Kolozsváron azzal a határozott céllal, hogy Erdélyben Magyaroknak Magyarul énekeljünk. Nem akartuk meghódítani a világot. Amatőr zenekarnak gondoljuk magunkat, mindannyiunknak van saját munkája. Lehet, hogy közönségünk azért is tisztel meg minket figyelmével, mert játékunk hobby, amit azonban szívvel-lélekkel tárunk a hallgatók elé. A stílusunkat erdélyi magyar Rock’n Roll-nak neveztük el. Nem másoljuk mások zenéjét.

–  Hadd szóljak közbe.

–  Tessék.

–  Nem lehet nem észrevenni, hogy a többnyire saját zenétek népdalra, a magyar hangzásra épül.

–  Igen. Abból indultunk ki, hogy a régi időkben a népdalok mellett találkoztak az akkori fiatalok. Manapság leggyakrabban a rock mellett születnek a szerelmek. Mi tettük rockossá a mezőségi, a kalotaszegi dalokat. Van egy csángó dalunk is, amely a Regruta Blues címet kapta. 1999-ben megírtuk a „Kolozsvári vándor” c. számunkat, amelyből ugyan nem gazdagodtunk meg, de óriási sikere volt mind az öt földrész magyarjai között. Sok dicséretet kaptunk érte otthon is.

–  Mi késztetett a dal megírására?

–  A barátok, ismerősök, akik el...vándoroltak Kolozsvárról. Azt akartam, hogy ha hallják ezt a felvételt ott nagyon messze Erdélytől, csorduljon ki a könnyük. Köszönöm a jó Istennek, hogy ez így is alakult.  

–  Kikkel zenélsz?

–  Gábora-Máté Éva...

–  Micsoda munkát végez! Gitározik, hegedül, szájharmonikázik és énekel. Nem amatőr szinten!

–  Basszus-gitáron Nagy László Levente játszik, dobon Túri Gábor...

–  Igen és ők adják a tempót, a lüktetést: az alapot. És Yogi?

–  Nos, az én nevem Lénárt József. Ebből lett a rövid Yogi.

–  Hát, Yogi, gratulálunk a zenéhez, a hangulathoz, az erdélyi magyar Rock’n Roll-hoz.

 Nehéz volt véget vetni a hangulatos koncertnek / Fotó: Bitay Zsolt

Albumok:

Mit hoz a holnap – 1994

Második kiütés - 1999

Menet - 2002

Aranyöv - 2004

AkusztiK.O. I - 2009

AkusztiK.O. II - 2011

Az élet egy ring – 2016

Maróti László

 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME