A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Nem volt könnyű az idei táborszervezés... Inkább túlélésnek mondhatjuk, kezdve azon, hogy márciusban még kérdéses volt, lesz-e tábor, kell-e tábor? Valami oknál fogva sok akadály gördült elénk. Ilyenkor (nem először) felteszem magamnak a kérdést: ez jel? Azt akarja közölni, hogy elég? Eljött az ideje a befejezésnek?

Az eddigi stabil csapat is megbillent: Tompa Orsi, aki az eltelt 15 év alatt a tábor tartóoszlopává vált, idén nem tudott teljes erőből beállni a sorba. Sanyi és Nóri hasonlóképpen (a szakmájukhoz tartozó kötelezettségük miatt) – ez alkalommal nem tarthattak velünk. Tóth Ildikó elment, itt hagyott, nincs már többé velünk a vidám kacagása, mosolya, igazi támaszom volt: a tábor nagymamája. Nyelvünk és lelkünk őreként szinte a kezdetektől velünk volt, amíg csak ereje engedte. Most már Ő sem lesz velünk. A jelentkező gyerekek száma is jóval alulmaradt a szokottnál. Jöttek a „fehér éjszakák”.

Szerencsére az erős csapat oszlopos tagjai közül néhányan kitartásra biztattak: tábori lelkészünk, Palcsó Attila megrendíthetetlen, Sebestyén Marianna hűségben jeles pedagógus, Lőrincz Lazi, mint mindig, kiegyensúlyozott, megbízható, mint a kőszikla, Farkas Árpi mindig, mindenben mellettem áll, Szalkai Beatrix pedig szinte észrevétlenül állta a sarat. Ézsiás Anikó merészen nagyot vállalt: a konyha vezetését, barátnőjével, Bogival, illetve Tóth Attila is mellénk állt. A JÓISTEN csak ránk nézett: a haldokláshoz friss vért kaptunk és máris lüktetett az erő!

Felvidék mellénk állt! Tóth Zsuzska az egyik csapatépítőnkön már belopta magát a lelkünkbe, és most magas szakmai és lelki erősítést nyújtott a tábor összes lakójának .a kamaszokat profi módon röpítette őseink világába.

Nádszegről Rákász Kati az öröm varázslója! Ahogy mondani szokás, szív, lélek, mese és mondavilág csak kiegészítője lett annak a megélésnek, hogy összetartozunk, hogy megbízunk egymásban, hogy egy vérből valók vagyunk! Boti fia még a kamasz és felnőttkor küszöbén billeg, de hűséges munkabírása, a rábízott feladatok hibátlan teljesítése már belépés a felnőtt korba.

IMG 4443 kicsi

Filep Áron a szülei révén erdélyi gyökerekkel, Nagykőrösről érkezett közénk, életpályája elején belekóstolt választott útja, a testnevelő tanári szakma igazi kihívásaiba! Nem volt könnyű dolga a sok új arc között, de mégsem volt senki idegen, hiszen egy nyelvet beszél az ajkunk, a lelkünk – és akkor már sok közös van bennünk.

A „jó öreg régiek”, akik biztonságot nyújtanak: tábori lelkészünk, Attila, a már rutinná vált lelki gondozás, reggeli áhítat mellett az énektanítás lett a fő feladata. Persze Marianna énekhangja sem hiányozhat innen, melyet Zsuzska a zenére történő mozgás örömével tetézett.

Marianna a középső csoport „anyukája” – csendesen, szerényen szeretetet sugározva minden mozdulatával, a népmesék jó tündéreként vezette be a kis csapatát a magyar népmesék csodavilágába.

Beatrix, mint a csöndes órajárás, teszi a dolgát halkan, pontosan – az esti mosakodást követte a szelíd mosolyú meseolvasás.

Lazi és Árpi az örök munkálkodók! Mindig van mit tenni. Most senkinek sem fáj a foga, és ha épp nem színpadot kell készíteni, akkor pult lapot kell cserélni, ide egy polc, oda egy zár, a kenukat le kell szállítani a tóhoz: a „mindeneseknek” mindig akad tennivalója! Lazi közben a számadást is előkészíti, hiszen a gazdaság is fontos!

A konyhának sem könnyű a dolga! A munka ugyanannyi, mint évek óta, csak most kevesebb ember látja el, no meg épp több a „nem megszokott ”: van, aki glutén-, tej- vagy laktóz érzékeny, és van, aki vega. No, lányok, ez sem semmi, figyelj, vigyázz, ügyelj! És ennyi variáció mellett még jutott néha idő az esti „jókedvre” is! Anikóból főszakács lett, Tóth Attila a rengeteg mosogatás mellett az egyéb konyhai munkát is végezte, sőt olykor még Lazi is átváltott szakácsnak !

Edit idén sajnos kevés időt tölthetett velünk. A munkája, a betegei miatt csak két napot szakíthatott ránk, de mindig pont azt tette, amire szükség volt. Hál’ Istennek beteg nem lett senki, de bőven akadt egyéb teendő.

 

Így telnek a napok, szinte megállás nélkül. Közben összeszokunk, egyre szorosabbá válik a kötelék, újra és újra érezzük, hogy összetartozunk!

Elrepült a tíz nap. A táborzáró ünnep idén is könnyeket csalt a szemekbe. Felzendül a Kékvirág himnuszunk, aztán Tóth Ildikóra emlékezve elénekeljük a tábortűz varázsát, egy pillanatra együtt rezdül a lelkünk. A szülők ízelítőt kapnak a táborban tanultakból, a legendák, a mesék, az íjászat, az együvé tartozás: ismét gazdagodtunk!

Már búcsúzunk, a nemzeti zászlónk leengedve, a tábor zászló is lekerült már, csak a lelkünkben lobog tovább, szól a búcsúének: „Ne aggodalmaskodjál, nézz Istenedre fel!”

Írta: Tompa Anna

Halleberga2024 közös FINAL kicsi

Csak egy kék színű virág, csak ennyi a jelünk…

            Értesítjük a magyarul beszélő általános iskolás és gimnazista gyermekeket-ifjakat, hogy a  

 

27., immár szokásos nyári táborunk
augusztus 2–10. között kerül

megrendezésre.

 

Újra a magasba lendül a KÉKVIRÁG tábor zászlaja!

A magyarul beszélő, 7–17 éves gyerekek/kamaszok számára idén is megrendezzük az immár

hagyománnyá vált táborunkat.

A tábor ideje alatt a magyar nyelv gyakorlását erősítik a nyelvi játékok, csapatépítő feladatok.

A zene, a sport mind arra szolgál, hogy növelje gyermekeink önbizalmát, intelligenciahányadosát,

erősítse magyarságukat, megtapasztalva az együvétartozás megtartó, örömteli erejét.

Táborunk továbbra is a magyar történelemről, őseink hagyományairól szól.

A pontos témát később közöljük majd a Kékvirág Honlapunkon.

https://www.kekvirag.se/

 

Jelentkezni legkésőbb május 25- ig lehet.

Jelentkezés online a www.kekvirag.se címen.

 

A tábort az Őrszavak-Custos Anyanyelvápolók Egyesülete szervezi.

Az egyesületi tagdíj családonként 100 SEK.

A tagdíjat az Egyesület számlájára kérjük befizetni.:

 

Länsförsäkringar Bank,

clearing nr: 9025 kontonr: 1279091

Swish: 1236433387

 

Őrszavak-Custos Anyanyelvápolók

Egyesületi tagoknak: egy gyermek: 1.900 SEK.

Testvéreknek: első gyerek: 1.800 SEK, második gyerek:1.600 SEK,

a további testvérek gyerekenként 1.400 SEK

A tábori díj NEM tagoknak: gyermekenként 2.100 SEK

 

Kérjük június 30-ig befizetni a teljes tábori díjat az

Őrszavak-Custos Anyanyelvápolók Egyesületi számlájára!

 

További információ az interneten található: www.kekvirag.se honlapunkon.

 

tabori besz 1

Az egyesület vezetősége töretlen lelkesedéssel dolgozott az elmúlt évben is, hogy minél jobban teljesíthesse kitűzött céljait, ápolja, fejlessze szeretett anyanyelvünket. Munkánk eredményesnek tűnik, a legfontosabb tevékenységünk, a Kékvirág anyanyelvi tábor világjárvány okozta, két alkalommal történt kényszerű szüneteltetésének ellenére is. Decemberben a 2023-as Kékvirág tábort előkészítő ZOOM- os megbeszélésen az egyesület vezetőségén kívül a nevelők, kisegítők is részt vettek.
A vezetőség munkájában, hála a technika fejlődésének, nem okozott fennakadást az, hogy személyesen csak ritkán találkozhattunk. A Kékvirág Honlap Tompa Orsolyának köszönhetően fennakadás nélkül működött, a tábor iránt érdeklődők minden fontos változásról tudomást szerezhettek

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME