Egyesületünk tagsága túlnyomó többségben az idősebb korosztályból kerül ki. Mi, akik megszoktuk, hogy találkozunk egyesületi helyiségünkben, hiányolnánk, ha nem lenne meg ez a lehetőség.
Kirándulni is együtt járunk, tavaly voltunk több közös utazáson, például a Stockholm környékbeli szigeteken és Magyarországon, Hévízen. A hévízi kirándulást minden év áprilisában rendszeresen megtartjuk.
A helyi újság, Länstidningen i Södertälje, egész oldalas, nagyon pozitív cikket közölt egyesületünkről és a hévízi utazásunkról. Talán e cikknek is köszönhető, de már több svéd jelentkező van a jövő évi utazásra. Móré Imre, egyik legrégebbi tagunk szervezi ezeket az utazásokat, és szívesen lát mindenkit a 2014-es évben is Hévízen.
De ha csak itthon maradunk, és kirándulunk a szigetvilágban, az is maradandó élményt nyújt. Amikor bent vagyunk egyesületi helységünkben, elbeszélgetünk, kávézunk, vagy előadást hallgatunk.
Szöllősi Tóni, akárcsak egy történész, mindig tud valami régi svéd-magyar kapcsolatú személyről vagy történtről beszélni. Tóni, aki az archívum alapítója és kezelője, tavaly Raoul Wallenbergről beszélt 100 éves évfordulója kapcsán, melyet egész Svédország ünnepelt. Mi, magyarok is megemlékeztünk róla, mivel embermentő tevékenységét Budapesten végezte a II. világháború utolsó hónapjaiban. Természetesen részt vettünk vidámabb témájú előadásokon vagy színházlátogatáson is.
Problémánk, hogy a jelenlévők átlagéletkora közeleg a nyugdíjkorhatárhoz. Nem tudjuk megnyerni a fiatalokat vagy az újonnan jövőket a közösségi életre. Vagy nem látják szükségét, hogy közöttünk legyenek, vagy nem érzik magukénak az egyesületet. Egyedül Mikulás alkalmával jönnek el többen a fiatalabb korosztályból. Pedig nekünk, ahogyan a többi egyesületnek is, meg kell találnunk a módját, hogy miként és kinek tudjuk továbbadni a szervezett magyar közösségi élet működtetését. Írásbeli körlevelünkön mindig írjuk, mindenkit szeretettel várunk hozzánk, és ezt szó szerint értjük.
Mindenkit szeretettel várunk!
Budai Gábor, egyesületi elnök