A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

20 éves a Halmstadi Barátság Egyesület

1994-BEN ALAKULT MEG a Halmstadi Barátság Magyar Egyesület. Ez bizony azt jelenti, hogy az idén 20 évesek lettünk, jubilálunk. Miközben azon gondolkodom, hogy mit is írjak, és hogyan is emlékezzek meg erről a jeles eseményről, az egyesület alapító okiratait, különböző listákat, papírokat nézegetek, amiket az elődeink hagytak ránk. Egy írógéppel írott, elsárgult lapon az áll, hogy az egyesületnek indulásakor 32 tagja volt. Ahogy a neveket nézegetem, örömmel látom, hogy a 32 név legtöbbje ma is egyesületünk tagja. Sőt, ez alatt a húsz év alatt, mondhatni, szinte ötszörösére nőtt tagjaink száma, tavaly 143 tagot számlálva. 
 
A húsz év alatt ötszörösére nőtt a tagok száma, tavaly 143 tagot számlálva.
KEZDEM RÖGTÖN AZZAL, hogy megköszönöm mindazok munkáját, akik ez alatt a húsz év alatt elnökei vagy vezetőségi tagjai voltak ennek az egyesületnek. Nélkülük nem lennénk ott, ahol most vagyunk, nem lenne ilyen aktív, lüktető élete a halmstadi magyarságnak. Húsz év alatt rengeteg ember áldozta szabadidejét, munkáját és sokszor egészségét azért, hogy ez a közösség létezzen, és vigye tovább örökségünket. Számtalan kulturális, szórakoztató, komoly és vidám programmal erősítették közösségünket és tették könnyebbé a létet, távol a magyar hazától. Az egyesület megteremtette annak lehetőségét, hogy itt is lehessen „magyarul” élni, a magyar nyelvet és szokásokat ápolni. Külön köszönet azoknak, akik nem csak a saját generációjuk érdekeit nézték, hanem megtanították gyermekeiket is a magyar nyelvre, a magyar nyelv és kultúra szeretetére, ami tökéletesen egyeztethető azzal, hogy egy időben a svéd társadalom teljes értékű tagjai is legyenek. Ezek a szülők belátták, hogy milyen hatalmas kincs, ajándék az, amit a magyar kultúra képvisel, és milyen nagy előnnyel indulhatnak gyerekeik ez által az életben. Szívmelengető, hogy ezek a gyerekek mostanra felnőttek és megértek arra a feladatra, hogy karöltve a mindig érkező nemzettársainkkal vezessék ezt az egyesületet. 
 
AZ ELMÚLT PÁR ÉVBEN sok mindennek örülhetünk, dicsekedhetünk. Annak ellenére, hogy Halmstadban három egyesületre oszlik a magyarság, tagjaink száma növekszik. Minden korosztály és ízlés számára szerveztünk kulturális programokat az operettől kezdve, a néptáncon, a modern táncon, Mikulás ünnepségen, társadalmi vitákon keresztül színházi előadásokig. A szórakozást tekintve sem kell tagjainknak hiányt szenvedniük: többek között bálokat, bulikat, grillezést, bográcsozást, tekézést szervezünk. Hosszú évek óta újra saját klubteremnek örülhetünk, ahol péntekenként rendszeresen találkozunk és leülünk kártyázni, társasjátékot játszani, főzőcskézni vagy csak egy jóízűt beszélgetni. Az ifjúság számára rendszeres közös foglalkozásokat tartunk, a sportolni vágyók pedig focizhatnak és innebandyzhatnak. Örülünk minden megkeresésnek, és szívesen fogadjuk a nemrég ideköltözött társainkat is, akik a honlapunkon, a Facebookon vagy egy tagunktól hallottak az egyesületről, megkeresnek és megélik, hogy milyen jóleső érzés egy ismeretlen, rideg világban megérkezni egy befogadó, "Barátság"-os közösségbe. 
 
MINDEZT ELŐDEINK is megtették, és nekünk is szándékunkban áll ezt a vonalat folytatni, tovább vinni. Egy valamit azonban fontosnak tartunk elmondani: kérjük minden kedves tagunkat, hogy könnyítsék meg áldozatos munkánkat: vegyenek részt programjainkon, terjesszék azokat, jelentkezzenek azokra a könnyebb szervezés érdekében, fizessék ki időben a tagsági díjat és segítsenek minket véleményükkel, javaslataikkal, hogy így javítsunk programjaink minőségén és szerezzünk új tagokat. Érezzük át, hogy az egyesületünk értünk, velünk és bennünk, tagokban él, jelene és jövője rajtunk áll vagy bukik.
 
ARRA IS FELHÍVJUK mindenki figyelmét, hogy klubtermünk egy olyan találkozóhely, ami segít abban, hogy közösségünk tovább éljen és növekedjen, és ne csak hivatalos, ünnepélyes keretek között működjön, hanem a hétköznapokban is, spontán találkozási lehetőséget biztosítson. 
Végezetül pedig arra kérek minden leköszönt elnököt, régi tagtársat, hogy segítsék munkánkat, szorgalmazzák a magyar összetartást, mert minél több felé szakadunk, annál hamarabb szűnünk meg létezni. Legyenek azok a példaképeink, akik az egyesület megalapítása után itt születtek és ma tenni akaró tagjai a vezetőségnek. Csak úgy lehet egy közösséget fenntartani, hogy még további 20 év múltán is legyen magyarul beszélő, éneklő és szórakozó ember, ha az egyéni érdekek a közösségi érdekek mögé szorulnak. Nem könnyű munka, de megéri.
 
HOGY ÜNNEPÉLYESSÉ tegyük ezt a megemlékezést, április 26-án jubileumi bált rendezünk. A bálon meghívott vendégként a 2011-es Csillag születik című tehetségkutató műsor nyertese, László Attila lép fel, utána pedig vacsorával egybekötött hajnalig tartó mulatság következik.
Szeretettel várunk mindenkit, aki velünk akar ünnepelni, emlékezni, és aki jelenlétével támogatni akarja a Halmstadi Barátság Egyesület fennállását. 
 
Balogh Erika
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME