A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Potápi: fontos szereplője a nemzetpolitika alakításának a Nyugat-Európai Magyar Szervezetek Országos Szövetsége

A nemzetpolitika alakítását fontos iránymutatásokkal, útmutatásokkal segítette a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetsége (NYEOMSZSZ) - mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szombati budapesti sajtótájékoztatóján, a szervezet közgyűlésének szünetében.

Fotó: Patterman Renáta MTI

Potápi Árpád János úgy fogalmazott: a nemzetpolitika működése sokkal nehezebb lenne, ha ez a szervezet nem létezne, és örül annak, hogy az államtitkárság munkáját segítette. Hozzátette: bízik abban, hogy a 16 éves ernyőszervezet, amely összefogja a nyugat-európai magyar közösségeket, a jövőben is hozzájárul ahhoz, hogy a nemzetpolitikában sikereket érjenek el.

Az államtitkár szólt arról is, hogy a szervezet közgyűlése újraválasztotta Deák Ernőt (Ausztria) elnöknek, Bihari Szabolcsot (Svédország) és Klement Kornélt (Németország) alelnöknek.

Deák Ernő fontosnak nevezte, hogy 16 éven át sikerült összetartaniuk a heterogén és szétszórtságban élő nyugat-európai magyarságot és büszkék, amiért a kormány partnernek tekinti őket. Hozzátette: nem a kormány „csatlósai”, ők meggyőződésből vallják a magyarságpolitikát, amelyet a jelenlegi magyar kormány képvisel.

A szervezet életében kiemelkedő feladatnak nevezte a magyar nyelvű oktatás fenntartását, hogy a külföldön születettek is meg tudják őrizni magyarságukat, ehhez a befogadó államok támogatását is szeretnék elérni.

Bihari Szabolcs alelnök a nyugati magyar diaszpórával kapcsolatban azt mondta, a második generációs fiatalok magyarságtudata már nem olyan természetes, mint az első generációs emigránsoké volt. A munkavállalási céllal külföldre költözők célja is más, mint az 1990 előtti emigránsoké, a szervezet számára pedig nagy kihívás ezeknek a különböző elképzeléseknek az összefogása.

Klement Kornél alelnök jelezte: több konferenciát is tartottak a határon túli autonómia kérdésében, hogy „közös gondolkodást” indítsanak el a befogadó társadalmakban, emellett feladatuknak tekintik a Magyarországról megjelenő téves hírek helyreigazítását is.

A nyugat-európai magyar szervezetek tömörítő ernyőszervezet 2001 őszén alakult meg, célja és feladata, hogy koordinálja Nyugat-Európában a magyarság civil életét, hogy az ott élő magyarok ne veszítsék el a nyelvüket, a kultúrájukat és az identitásukat. A szövetségben 16 ország - Ausztria, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Nagy-Britannia, Németország, Norvégia, Portugália, Svájc és Svédország - magyar szervezete képviselteti magát.

MTI

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. június 24.
Kedves Híradó Olvasók! Sorban a második online Híradót tarthatjuk most virtuálisan a „kezünkben”, tehát ezúttal sem jelenik meg az aktuális, júniusi lap nyomtatott formában, hanem a cikkek, beszámolók és interjúk kizárólag a Híradó honlapján olvashatók. Az 1974-ben alapított Svédországi Magyarok…
Tovább
Tarot-naplók I.

Tarot-naplók I.

Könyvespolc 2024. június 25.
Nem emlékszem pontosan, hogyan és mikor jelent meg a tarot az életemben. Egyszer csak azon kaptam magam, hogy ott van, persze az is lehet, mindig is ott volt, csak valami eltakarta előlem egy időre. Vagy talán elrejtőzött valamiért, esetleg mimikrit…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME