A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Kétnyelvű, interkulturális gyerekrendezvények Uppsalában

 
Két, gyermekeknek szánt előadás (Tolkade Trollkarlsvisor) és egy gyerekalkotásokból válogatott kiállítás (Pitty, Potty, Dripp, Dropp) várta Uppsalában, 2010. október 15-én és 16-án a Gottsunda Színházban az érdeklődőket. A szervezők (az Upssalai Svéd-Magyar Egyesület) a svéd és a magyar közösség közötti kulturális kapcsolattermtés újszerű, kétnyelvű formájával próbálkoztak – ezúttal a gyermekek körében – igen sikeresen.
 
F_13-1.jpg
Az uppsalai interkulturális gyerekrendezvény anyagából –
Fotó: Dénes Blanka és Ericson Sue
 
- Tudjátok-e, hol van Garboncia?- kérdezi Huzella Péter egyik közkedvelt gyerekműsorában. Uppsalában, a Gottsunda Színházban megrendezett gyerekelőadáson azt kérdeztük a gyerekektől: tudjátok-e hol van Magyarország? Az Uppsalai Magyar-Svéd Egyesület egy interkulturális gyerekaktivitást rendezett, aminek megkoronázásaként meghívta Huzella Pétert, aki nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközileg is, és különösen Svédországban igen kedvelt gyerekműsoraival. Az UMSE elképzelése az volt, hogy egyrészt lehetőséget adjon a magyar gyerekeknek a magyar gyermekköltészet remekeinek a megismerésére, másrészt játékos, aktív formában megkedveltesse ezeket a svédországi gyerekekkel.
 
Ehhez nagyszerű partnernek bizonyult Dénes Blanka és Ericson Sue, akik anyanyelvi pedagógusok Uppsalában. Az úgynevezett uppsalai pedagógiai modellben az anyanyelvi oktatás a más anyanyelvű gyermekek óvodai csoportjában integráltan történik. Ezek a pedagógiai módszerek most vannak kialakulóban. Blanka és Sue a Huzella Péter által megzenésített Weöres és Kányádi versekből kiválasztottak néhány olyat, amelyet a víz fogalma köré tudtak csoportosítani. A gyermekek a víz témájából és a versek mondanivalójából ihletődve rajzoltak, vágtak, alkottak és egy mesébe illő díszlet részeit teremtették meg. 
 
F_13-7.jpg F_13-5.jpg
Az uppsalai interkulturális gyerekrendezvény anyagából - Fotó: Dénes
Blanka és Ericson Sue
 
A minden képzeletet megmozgató gyerekfoglalkozás koronája Huzella Péter koncertje volt. Péter, tőle megszokottan, egy magasszintű műsort varázsolt a gyerekek számára, ahol rajz, ritmus és játék keveredett egymással. A zene, ritmus, és Péter játéka lenyűgözte a gyereket. Sue és Blanka segítségével a gyerekek is ”szóhoz” és ”hanghoz” jutottak. Péter énekelt magyarul, és a gyerekek svédül skandálták a Kányádi és Wöeres verseket. Az előadásra több mint harminc gyerek jött el azokból az óvodáscsoportokból, amelyekbe a magyar gyerekek tartoznak. A gyerekek nyolcvan-kilencven százaléka így svéd anyanyelvű volt. Nagy élmény volt egyrészt a gyerekeknek, másrészt az őket kísérő felnőtteknek is látni, hogy a nyelvi különbség nem jelent akadályt. 
 
Másnap egy más jellegű előadás következett. Itt nem egy ”előmelegített” közönség jött el, mivel a ”Tolkade trollkarlsvisor” c. koncert hirdetését az összes uppsalai újságban, könyvtárban és programhirdető oldalon közzétettük. Az érdeklődés minden várokozást felülmúlt: szülőkkel együtt 88 érdeklődő vett részt az előadáson. Nem tudhattuk, hányan lesznek a magyarul nem értők, de ezek számát10-20-ra becsültük. Péternek mégis sikerült magával ragadnia a közönséget. Az elején Asztalos Ildikó tolmácsolta svédre Péter kommentárjait a megzenésített versekhez készült mókás rajzaihoz. Hamarosan a zene ritmusa és Péter szuggessztív előadói személyisége tolmácsolás nélkül is magával ragadta a lelkes közönséget. Hálás köszönettel tartozunk nem csak az előadóknak, hanem az Uppsalai Kultúralapítványnak a támogatásért, az UMSE lelkes közreműködőinek, különösen Pronchev Ingelának, aki Asztalos Morell Ildikóval közösen szervezte a projektet. Külön köszönet a Gottsunda Színháznak, amely megnyitotta előttünk kapuit. A színház kistermében helyet adott a kiállításnak és a két gyerekelőadásnak, Matolcsi Ferkó pedig a profi fény- és hangtechnikát szervezte. A rendezvény nem jött volna létre Berglund Ove szép fordításai és Péter lelkes közreműködése nélkül, aki a svéd-magyar közönség számára készítette ezt az egyedien szép műsort. Reméljük, hogy ez a két interkulturális gyermekműsor példaerejű lesz mind a magyar értékek terjesztése, mind az interkulturális módszer megismerése terén. Mint Obondo Margaret szomáliai iskolások szocializációját vizsgáló tanulmánya kiemeli, a kétnyelvű gyermekek nem csak két nyelvet birtokolnak, de a kultúrák közötti tolmácsokká is válnak, mivel mindkét kultúrát ismerik. A kétnyelvű foglalkoztatás során remélhetően ezt a kincset adták át a magyar gyerekek svéd pajtásaiknak. Reméljük azt is, hogy ezzel erősödött a magyar gyerekek identitása és elősegítettük azt, hogy megtalálják és büszkén megőrizzék magukban azt a melegséget, amelyet Péter dalai és Wöeres Sándor svédre varázsolt mókas sorai (Våren kommer vintern går/Björnen bidar i sitt hål) árasztanak.
 
Asztalos Morell Ildikó, Uppsala
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME