A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Közösségi magyar élet Eskilstunában

 
 
Utoljára a tavaly decemberi Híradóban olvashattatok tudósítást az Eskilstunai Magyar Közösség (EMK) működéséről.
 
Az azóta eltelt időszakban tovább folytattuk nemzeti jellegünket ápoló munkánkat. Az egyéni kezdeményezések mellett éltünk minden lehetőséggel, amit a SMOSZ műsorszervezői felajánlottak. Ez alkalommal szeretnénk köszönetet mondani Aluuan Gabriellának és Török Ernőnek a programszervezésben kifejtett sikeres munkájukért.
 
A tavalyi év végén, a sikeres 20 éves jubileumi ünnepségünk után, novemberben rendeztünk egy batyus szüreti bált, majd december elején, több éves kihagyás után, újra összehoztunk egy Mikulás-napi ünnepséget. Ezen közel 20 gyereknek szereztünk örömöt a mikuláscsomaggal.
 
Ez év februárjában a västeråsi Magyar Közösséggel együttműködve a Török Éva Cecília néphagyományőrző előadását hallgattuk meg Västeråsban. Márciusban megtartottuk a évi közgyűlésünket és az 1848-as szabadságharcról szóló megemlékezésünket. Áprilisban került sor az évad első nagy eseményére, a „Fizetek, Főúr!” című színielőadásra, amelyen a híres Seres Rezső dalszerzőre emlékeztünk. Nagy sikere volt. Május végén mi is meg-próbálkoztunk egy bolhapiac megrendezésével, de lehet, hogy nem volt megfelelő az időpont, mert nem bizonyult túl sikeresnek. A június 26-i szalonna- és kolbászsütés azonban feledtette az előző sikertelenséget, így az első félévet pozitív élménnyel zártuk.
 
 
A szeptemberi színielőadást, amelyen a budapesti Kisszínpad művészei Móricz Zsigmond A dinnyék című parasztkabaréját adták elő, közel 60 vendég nézte végig és tapsolta meg. Az előadásnak västeråsi és kumlai nézői is voltak.
Legtöbb rendezvényünkön vacsorát is szolgálunk fel; ez nem kis utánajárásába-munkájába kerül a vezetőségnek. Köszönet érte!
 
Az EMK szívügyének tekinti a karitatív tevékenységet is. Ennek keretében 3000 koronával segítettük Csaba testvér árvagyereket gondozó tevékenységét, 3000 koronányi segélyt küldtünk a Duna TV felhívására az árvízkárosultak, és nemrég 2000 koronát a SMOSZ gyűjtőszámlájára az vörösiszap-károsultak megsegítésére.
 
Összegezésképpen elmondhatjuk, hogy – bár az egyesület anyagi helyzete szerényebb, mint az előző években - újra sikeres évünk volt, hisz a tagságunk nem csökkent, és ez reményt ad a további tevékenységünkhöz. 
 
Fekete Jenő
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME