A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Mátyás Király udvarában

 


Élménybeszámoló a Tavaszi Szél Egyesület idei nyári táboráról

 

Mátyás király születésének 550. évfordulójára a tavalyi év folyamán, Magyarországon tartott rendezvénysorozatok adta az ötletet, hogy a régmúlt történelem távlatában is eleven emlékként élő, már-már hősies személyiség köré épüljön fel az idei tábor. A cél a gyerekek megismertetése volt Mátyás királlyal és korával, mindezt játékos, ismeretgyarapító módon.

A program első részében kis történeti áttekintést hallhattunk Hunyadi Mátyásról, családjáról és személyének fontosságáról a reneszánsz Magyarország kialakulásában. A gyerekek nagy örömmel vettek részt mind az interaktív „történelemórán”, mind pedig az azt követő „ Mesék Mátyás királyról” klasszikus mesesorozat néhány epizódjának vetítésén. A mesék és mondák világa természetesen még inkább közelebb hozta Mátyás király korának történéseit, a maga néhol „szürrealista” módján. Ezt követően megelevenedett Mátyás király és udvara, a szülők a királyi udvar különböző rangú és módú tagjaiként, a gyerekek pedig kis vitézekként vettek részt a lovagi tornán, amelynek célja természetesen a lovagi cím elnyerése volt. A versengés során a korabeli ruhákba öltözött király, királyné és udvartartás szeme láttára az ugyancsak beöltözött vitézeknek olyan próbákat kellett kiállniuk, mint a léggömbök kardélre hányása, vagy kötélhúzás, valamint íjászverseny. A félelmetes Sas és Oroszlán névre hallgató csapat derekasan helytállt, és ahogy az már az ilyen tornák modern változataiban szokás, vérfürdő helyett minden gyerek megkapta méltó jutalmát, és immáron lovagként vihették tovább Mátyás király szellemét. Természetesen mind a gyerekek, mind a felnőttek remekül szórakoztak a lovagi játékok során.

 

A Mátyás korába tett időutazásunk királyi lakomáiról az egyes családok gondoskodtak, így terítékre került a húsleves és a bográcsgulyás, valamint a különböző húsokból és kolbászokból álló grillvacsora is. A felnőttek ezen kívül kiváló pálinkát és finom borokat is fogyasztottak...


A programokon mindenki nagy lelkesedéssel vett részt, ami természetesen hozzájárult a hétvége sikerességéhez. Az összejövetel lezárásaként a gyerekek a Mátyás király igazi pecsétjével ellátott diplomákat kaptak, amelyek minden olvasni tudó atyafi számára büszkén tanusítják a lovagi tornán való sikeres szereplést.


Ezúton is köszönet illeti a műsorok megálmodóit, akik lehetővé tették számunkra, hogy egy kellemes, emlékezetes és minden bizonnyal hasznos hétvégén együtt emlékezzünk a magyar történelem eme dicső korszakára.

 

Szilágyi Zsolt

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME