A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Mátyás Király udvarában

 


Élménybeszámoló a Tavaszi Szél Egyesület idei nyári táboráról

 

Mátyás király születésének 550. évfordulójára a tavalyi év folyamán, Magyarországon tartott rendezvénysorozatok adta az ötletet, hogy a régmúlt történelem távlatában is eleven emlékként élő, már-már hősies személyiség köré épüljön fel az idei tábor. A cél a gyerekek megismertetése volt Mátyás királlyal és korával, mindezt játékos, ismeretgyarapító módon.

A program első részében kis történeti áttekintést hallhattunk Hunyadi Mátyásról, családjáról és személyének fontosságáról a reneszánsz Magyarország kialakulásában. A gyerekek nagy örömmel vettek részt mind az interaktív „történelemórán”, mind pedig az azt követő „ Mesék Mátyás királyról” klasszikus mesesorozat néhány epizódjának vetítésén. A mesék és mondák világa természetesen még inkább közelebb hozta Mátyás király korának történéseit, a maga néhol „szürrealista” módján. Ezt követően megelevenedett Mátyás király és udvara, a szülők a királyi udvar különböző rangú és módú tagjaiként, a gyerekek pedig kis vitézekként vettek részt a lovagi tornán, amelynek célja természetesen a lovagi cím elnyerése volt. A versengés során a korabeli ruhákba öltözött király, királyné és udvartartás szeme láttára az ugyancsak beöltözött vitézeknek olyan próbákat kellett kiállniuk, mint a léggömbök kardélre hányása, vagy kötélhúzás, valamint íjászverseny. A félelmetes Sas és Oroszlán névre hallgató csapat derekasan helytállt, és ahogy az már az ilyen tornák modern változataiban szokás, vérfürdő helyett minden gyerek megkapta méltó jutalmát, és immáron lovagként vihették tovább Mátyás király szellemét. Természetesen mind a gyerekek, mind a felnőttek remekül szórakoztak a lovagi játékok során.

 

A Mátyás korába tett időutazásunk királyi lakomáiról az egyes családok gondoskodtak, így terítékre került a húsleves és a bográcsgulyás, valamint a különböző húsokból és kolbászokból álló grillvacsora is. A felnőttek ezen kívül kiváló pálinkát és finom borokat is fogyasztottak...


A programokon mindenki nagy lelkesedéssel vett részt, ami természetesen hozzájárult a hétvége sikerességéhez. Az összejövetel lezárásaként a gyerekek a Mátyás király igazi pecsétjével ellátott diplomákat kaptak, amelyek minden olvasni tudó atyafi számára büszkén tanusítják a lovagi tornán való sikeres szereplést.


Ezúton is köszönet illeti a műsorok megálmodóit, akik lehetővé tették számunkra, hogy egy kellemes, emlékezetes és minden bizonnyal hasznos hétvégén együtt emlékezzünk a magyar történelem eme dicső korszakára.

 

Szilágyi Zsolt

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME