A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Babits Mihályról, születése 125. évfordulóján


A XX. század első évtizede a magyar irodalom, főleg a líra megújulásának kora. Elsőnek Ady Endre jelentkezett „új időknek új dalaival”, majd a „tudós” költők triásza: Babits Mihály, Kosztolányi Dezső és Juhász Gyula, akik saját verseik mellett nyugati költők átültetésével is szolgálták a líra forradalmát. Az évtized során alapított Nyugat folyóirat már a nevében is ezt a célt tűzte ki maga elé. Osvát Ernő után Babits lett a szerkesztője s egyben az egymást váltó „Nyugat-nemzedékek” fiatal költőinek felfedezője, felkarolója. A Baumgarten-alapítvány kurátoraként hatalma volt támogatásra vagy mellőzésre, ám kezdeti félreértések után a nem az ő esztétikai elveit valló József Attila is megkapta a díjat. Irodalmunk történetében talán csak a félországgal levelező Kazinczy Ferencnek volt hasonló befolyása és tekintélye. Tisztelőjének, barátjának vallotta magát Szabó Lőrinc, Illyés Gyula, Weöres Sándor, Radnóti Miklós; értő elemzést írt költészetéről Nemes Nagy Ágnes, Rába György. „A hegyi költő” esztergomi  nyaralója számos nem-hivatalos írótalálkozó színhelye maradt azokban az években is, amikor a költőt házhoz, majd ágyhoz kötötte gégerákja, s végül már csak beszélőfüzetek segítségével tudott érintkezni családtagjaival és látogatóival. 1941-ben halt meg, 58 éves korában.

 

Míg az Ady-vers legszembetűnőbb sajátsága az énközpontú líraiság és a szimbolizmus, Babits tudatosan választja az objektív megismerés útját: a tárgyakat, a jelenségvilágot, a mindenséget, magát a létet faggatja. Filozófus-költő, aki elsősorban gondolatainak, nem érzelmeinek ad kifejezést, s ha mégis, csak áttételesen, mint Arany János, aki epikájában élte ki lírikus énjét is. Érdeklődése mindenre kiterjed, nehéz volna felsorolni, mire nem. Rámutat a tetszetős külső mögött rejlő rútra, a látszat-erény mögött a bűnre („és a sötét faburkolat alatt nesz nélkül bomlik a hulla”), fölfedezi Irisz koszorújának őt is oly nagyon vonzó színpompája ellenpólusaként a Fekete országot és a Világosság udvarának vigasztalan értelmetlenségét. Már fiatal fővel Dante poklával birkózva, mintegy melléktermékként jut el az ember evilági poklának: a kozmosz közönyének átérzéséig (Az örök folyosó). Ám ő is Madách („ember, küzdj és bízva bízzál!”) és Vörösmarty („és mégis, mégis fáradozni kell...”) következtetését vonja le, sőt – bár rühelli a „prófétaságot” (Jónás könyve) – fölemeli szavát, ha a közösséget, a nemzetet, annak értékeit veszélyeztetve látja (Húsvét előtt; A gyémántszóró asszony; Petőfi koszorúi). Életében hol felségsértéssel, hol istenkáromlással vádolták, a Rákosi-korszakban „elefántcsonttorony-költészetét” száműzték az iskolákból, a Kádár-korszakban megjelent Összegyűjtött versei közül kihagytak vagy csonkán adtak ki némelyeket, mert „sérthetnék szomszédnépeink nemzeti érzékenységét”. Nem éppen irígylésre méltó költősors, ám azoké sem, akiket, mint Petőfit, Adyt, József Attilát – persze gondosan cenzúrázva – kisajátított „előfutárainak” a „szocializmusnak” nevezett gyarmaturalom legendáriuma.

 

Babitsnak az írói tisztességről és felelősségről írt esszéjét (Az írástudók árulása) leginkább a „maga-tépő” Európa szívlelhette volna meg, mely a világégést befejező békediktátumokkal végzetes lejtőre lépett. Az európai irodalom történetének (1936) vaskos kötetét, a téma sok tekintetben rendhagyó feldolgozásával, ugyancsak a szellemi ellenállás jegyében írta.


Alkotó kedve a regény-műfajra is kiterjedt: utópisztikus regénye, az Elza pilóta (1933) olyan kort jósol civilizációnknak, amelyben az állandósult háborúk kiszolgálásánál immár a nőknek sem marad egyébre idejük. Itt említem meg, hogy a Gólyakalifa tudathasadásos históriájának elemzése megtalálható Szabad szemmel c. esszékötetemben. Jónás könyve pedig svédül is olvasható Ove Berglund mesteri fordításában.


Kopaszon maradtunk fosztott termeinkben.
Tört ablakunkon át befütyül a sok szél
úgy, hogy meg sem értjük egymást:
egyik szél erre fúj, másik szél arra fúj;
 mi pedig különös táncot táncolunk:
ez a tánc a süketek tánca


 – írta Babits 1923-ban meghasonlott nemzetéről. Ma is írhatta volna...

 


Szente Imre

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME