Pap Iván
okleveles mérnök
1931.október 10., Vaskút– 2018. április 6., Stockholm
Búcsúzunk Pap Ivántól. Csendben élt és csendesen ment el. Emlékezzünk rá!
Emlékeznek barátai –cserkésztársai –a kedves, jóságos őrsvezetőre, a csupa szív jó barátra. Emlékezünk mi, akik a svédországi magyar egyesületekben ismertük meg Pap Ivánt, a hazafit, aki hűségesen szerette Magyarországot, aki minden jó ügyet felkarolt –szóban-tettekben-anyagiakban – nagylelkűen támogatott. Előadókat hívott és vendégelt meg otthonában, akik egyesületeink műsorait gazdagították (többek között Tollas Tibort, a Nemzetőr szerkesztőjét, Juhász Lászlót, a Szabad Európa Rádió munkatársát). Támogatott: könyvkiadásokat, az EKE (Erdélyi Könyv Egylet) kuratóriumi tagja volt kezdettől, – a lakitelki alapítványt, a Magyar Demokrata Fórum megalakulását; az egyik alapítója volt a göteborgi Magyar Egyesületnek. Támogatta a SMOSZ kezdeményezéseit, a gyűjtéseket, a Magyar Ház megvásárlásától a Híradóig, árvízkárosultaktól az árva gyerekekig.
A svédországi protestáns gyülekezetek pénztárosi tisztségét viselte évekig (és milyen kedves figyelmességgel küldött virág-fényképeket születésnapi köszöntőül a befizetőknek.)
Pap Iván a magyarországi cserkészmozgalomban tett esküjéhez hű maradt egész életében.
„Másodéves egyetemi hallgató volt – 22 éves –amikor 1953-ban letartóztatták és tíz évi börtönbüntetésre ítélték a bajai-ügyben. A vád: fegyveres szervezkedés és a népi demokrácia megdöntésére irányuló összeesküvés. Négy barátját kivégezték. 1956. október 27-én a váci börtönben fellázadtak és kitörtek.” (Idéztem MolnárVeress Pál lelkésztől, lásd Új Kéve.)
1957 óta Svédországban élt. Pap Iván nemzetben gondolkodott, az egész Kárpát-medencei és a világban szétszóródott magyarság ügyét tartotta a maga számára is legfontosabbnak. Példakép volt.
A magyar állam és magyarországi szervezetek az alábbi kitüntetéseket adományozták Pap Ivánnak (felsorolom, mert életében szerénysége tiltotta ezekről beszélni, így hát nem is tudtunk róla:
- Szabad Magyarországért Emléklap – az 1945 és 1956 között a haza szabadságának és függetlenségének védelmében szerzett érdemek elismerésére, 1999-ben a kormánytól;
- a Honvédelemért Kitüntető Cím II. osztálya – a honvédelem ügye érdekében huzamos ideje végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként, 2002. augusztus 20. a honvédelmi minisztertől;
- a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt – érdemes és eredményes munkássága elismeréseként, 2006-ban a köztársasági elnöktől;
-1956-os díszérme – megköszönve a hazafias áldozatvállalást, amellyel az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékének és szellemi örökségének méltó megőrzéséért tett, 2006.;
- a magyarországi 56-os emlékbizottságtól;-a Magyar Politikai Elítéltek Közösségének jubileumi emlékérmét és oklevelét – a Közösségért végzett odaadó munkásságáért és támogatásáért, 2010.
Pap Iván emlékét nagy tisztelettel és szeretettel őrizzük. (Az ő kérése, hogy virág helyett segítsünk a rászoruló árva gyermekeken. Lencse Tibor Baráti Társaság PG 680902-4.)
Szentkirályi Csaga