A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Halló, Drog a nevem

Írta:Bálint Palmgren Tünde és Jon Davidsson Söderberg dramaturg

A színdarab fontos témát boncolgat, mely mindennapjaink társadalmi problémájaként van jelen. Egy probléma, amiről beszélni kell, mert sajnos igenis létezik, és a potenciális áldozatok az olyan fiatalok, mint amilyenek Ti vagyok. Járjatok nyitott szemmel a világban!

Első jelenet:A Narrátor üdvözli a nézőket: Isten hozott kedves Mindnyájatokat a mi rövid előadássorozatunkra, melynek témája a drogfogyasztás veszedelmeiről szól. Ma esti előadásunk vendége Emil Svensson.

Második jelenet:A történet tíz évvel ezelőtt kezdődött. Szereplői Emil Svensson és barátai Denise, Fanny, Hugo, Agnes, Linn, Becky, Lisa, Denis anyja, apja, nővére, énekesek, zenészek.

Emil üdvözli a nézőket: Ti azért gyűltetek össze, hogy arról halljatok, hova vezethet a drogfogyasztás. Erről fogok beszélni, saját életemnek egyik egyáltalán nem vidám, de igaz szakaszáról. Szerettem Denist, aki más volt, mint a többi. Kicsit kirítt a körünkből. Buli volt, Denisnek fájt a feje, a lányok arról beszéltek, hogy Denis megint „teszi magát”, különcködik.

Harmadik jelenet:Buli van, Hugo kedvjavítónak titokzatos lisztnek látszó port kínálgat, melynek fogyasztása miatt szerinte csak Svédországban csinálnak nagy ügyet, nem úgy az Egyesült Államokban, vagy Hollandiában! A húzódozóknak megmagyarázza, hogy a filmekből látott módon kell használni. Denis nehezen, de enged a rábeszélésnek, és beszippant a porból. Rosszul lesz, a mentő kórházba viszi, azonnal beutalják

Negyedik jelenet.A Dennist kísérőknek az orvos megmagyarázza, hogy a lány mély kómába esett, ám érzékei részlegesen működnek, valószínű, hogy hallja, ha beszélnek hozzá. A társaság elhatározza, hogy felváltva vigyáznak rá, és mesélnek neki az együtt átélt élményekről.

Ötödik- tizedik jelenet:

Első emlék:a lányok bulijára tévedésből a részeg Hugo is eljön. Rosszul érzi magát. A lányok nem törődnek vele, csak Denis veszi észre, hogy segítségre szorul, vizet ad neki, lefekteti. Mellette marad annak ellenére, hogy a többi lány csúfolódik vele.

Második emlék:Iskolakirándulás Koppenhágába, ahol múzeumlátogatás a program. A diákok egymásra licitálva magyarázzák, hogy ez milyen unalmas dolog, az ellenkező Denist magukkal sodorva, meglógnak. A városnak egy eléggé elhagyatott helyére jutnak, találkoznak egy csapat hippivel, akik megkínálják őket a közösen szívott cigarettával.

Harmadik emlék:Fanny el van keseredve, mert rájött, hogy a barátja megcsalja, becsapja őt. Denis az, aki vigasztalja, és önbizalmat önt belé. Megmagyarázza, hogy Fanny sokkal jobbat érdemel.

Negyedik emlék:Ágnes fogadásból elcsen egy doboz makarónit a boltból. Az őrök elkapják, Denis megvédi a barátnőjét, kitalál egy hihető történetet, amivel megmagyarázza, hogy csak vicc volt, nem lopás.

Ötödik emlék:Hugo, aki már nagyon sajnálja, hogy rávette a lányt a narkotikum kipróbálására, megmagyarázza, hogy nem akart rosszat neki, csak valamit, amivel feldobja a hangulatot. Megköszöni Denisnek, hogy jó barátja volt, és hogy megtartotta az ígéretét, és nem mondta el senkinek a fiú titkát, melyet megosztott vele, nevezetesen azt, hogy nem a lányokhoz, hanem a fiúkhoz vonzódik.

Hatodik emlék:Emil a soros felvigyázó. Bár kicsit kételkedik abban, hogy Denis hallja, és megérti mindazt, amit kómás állapotában mondanak neki, azért elárulja, hogy már az első találkozásuk óta kedvelte őt, hálás volt a lánynak, hogy figyelt rá, beszélgetett vele. Elárulja, hogy most jött rá, hogy szerelemmel szereti őt.

11. jelenet.Denis meghalt. Az orvos szerint a halál oka stresszes állapotban az alkohollal fogyasztott drog által okozott belső vérzés. A rendőrség kivizsgálja a körülményeket, kihallgatják Emilt és Denis húgát, aki Londonból repült haza a baleset hírére.

12. jelenet:Megérkezik Denis anyja is, Denis húga szüleit, azok alkoholfogyasztási szokását vádolja nővére haláláért, majd egymást és a barátok csapatát.

Utolsó jelenet:Újra a jelenben vagyunk, ott, ahol a színdarab kezdődött: 10 évvel a lány halála után. Az összes szereplő színre lép, elmesélik, hogy Denis halálának évfordulója az a nap, mikor az ő emlékére összegyűlnek, és elmesélik egymásnak, hogyan alakult életük útja az eltelt évek alatt.  

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME