A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

.hu

Gőzpöfögészeti tovalöködönc és társai, avagy a nyelvújítás

„Magyar nyelv! Sarjadsz és egy vagy velünk

és forró, mint forrongó szellemünk.

Nem teljesült vágy, de égő ígéret,

közös jövő és felzengő ítélet,

nem hűs palackok tiszta óbora,

nem billentyűre járó zongora,

de erjedő must, könnyeinkben úszó

tárogatószó.”

Faludy György

A nyelv az egyik legcsodálatosabb kommunikációs eszközünk. Főként, ha a magyar nyelvre gondolok, amely az anyanyelvem, és egyben az egyetlen, melynek árnyalatait, mélységeit, finom kifejezésmódját igazán ismerem, szinte a zsigereimben érzem. A további nyelvek, amelyeket kisebb-nagyobb mértékben beszélek vagy értek, természetesen szintén nagyon érdekesek, de a magyar nyelvvel nem érnek fel, és nem is tudnak a helyébe kerülni soha. Az anyanyelvnek nincs párja!

Anno, ez a csodás nyelv nem egészen így nézett ki, mint amilyen formában ma használjuk. Számtalan változáson ment át az évszázadok során, és én most nem szeretnék részletekbe bocsátkozni, és elvenni nyelvész barátaim kenyerét. Egyetlen érdekes momentumról, a nyelvújításról írnék, ami személy szerint nagy kedvencem, és szeretném megosztani veletek a vidám vetületét.

A nyelvújító mozgalom mintegy száz évig, Bessenyei György fellépésétől (az 1770-es évektől) egészen a Magyar Nyelvőr megjelenéséig (1872) tartott. Ez idő alatt sok-sok új szó épült be szervesen a mindennapi szóhasználatba. De volt nagyon sok próbálkozás, melyeket kivetett magából a nyelv (sajnos vagy Istennek hála, ezt mindenki döntse el maga). Ezek egy része nagyon vicces, mások pedig igazán találónak tűnnek ennyi idő távlatából is. Íme, néhány örökzöld és személyes kedvenc a megmosolyogtató kategóriából:

·                     gőzpöfögészeti tovalöködönc – gőzmozdony         

·                     nyaktekerészeti mellfekvenc - nyakkendő

·                     egyen-billengészeti körduplány - kerékpár

·                     megkönnyebbülészeti körguggolda - árnyékszék

·                     orrfuvolászati négyzetrongy - zsebkendő

·                     foltos nyakorján - zsiráf

·                     fiahordó górugrány – kenguru

 

Hát nem felettébb szórakoztató szavak ezek? Csak képzeljük el, hogy az iskolába megérkezünk biciklivel és az első mondatunk így szól:

 „Huh, szevasztok, egyen-billengészeti körduplánnyal jöttem, nem tudtok adni egy orrfuvolászati négyzetrongyot, mielőtt megkeresem a megkönnyebülészeti guggoldát?”

Szerintem meglehetősen mókás lenne, ha ilyen szavakat még használnánk a köznyelvben, de mindenki döntse el maga. Alább még egy két nyelvújítás kori kifejezést olvashattok:

·                     csucsag - piramis

·                     popont - kettőspont

·                     napirmány - napilap

·                     szemintet - kacsintás

·                     életfekvés - sors

·                     táncadalom - bál

·                     mondolat – beszéd

 

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME