A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

TÉLI KUCKÓ - avagy mit is nézzünk, ha van magyar adónk?

Mikor ezeket a sorokat írom, február van és javában tart a skandináv tél: hideg, hol esős, hol havas az idő, és uzsonnaidőre már lámpát kell nyújtanunk. Ilyenkor az ember lánya, fia legszívesebben bent marad a négy fal közt, megnyújtja a gyertyákat és egy forró tea mellett bekuckózik a kanapéra, és addig kapcsolgatja a tévét, amíg nem talál egy jó filmet vagy sorozatot, ami egy kis időre, de képzeletben elröpíti egy másik (talán melegebb) vidékre. Eddigi tapasztalatim alapján, Svédországban a legtöbb magyar otthonban foghatóak a magyar kereskedelmi csatornák, így olyan sorozatokat próbáltam gyűjteni, amelyek megtekinthetőek ezeken a csatornákon, vagy az internetes oldalakon.  Az alábbi, 2015-ben vagy 2016-ban indult sorozatok magasan pozitív kritikát kaptak az egyébként szigorú magyar filmkritikusoktól, így remélem ezzel a kis összefoglalóval kedvet csinálok az Nektek is egy szombat vagy vasárnap esti filmezéshez.

Akik borzongásra vágynak, nekik kifejezetten ajánlom a 2015. decemberében indult Szérum (angolul: Stone in the River)című akcióthriller-filmsorozatot, ami dramaturgiájában és feszültségében a 24 és A szökés című sorozatokra hasonlít, vizuális világában és atmoszférájában pedig a skandináv filmeket idézi. A sorozat története röviden összefoglalható: egy gyógyszergyár új vakcina bevezetésével láncvírust tervez elterjeszteni, hogy elkerülje a gazdasági csődöt, amiben segítségére van egy szintén a felszámolás szélére sodródott kórház, ahol rejtélyes gyilkosságok történnek. A főszerepekben olyan színészóriásokat láthatunk, mint Kálid Artúr, vagy Czukor Balázs.  

Egy könnyedebb műfajt képvisel, az Egynyári Kaland című ifjúsági mini-sorozat, ami hat frissen érettségizett fiatal - három lány és három fiú - balatoni kalandjait követi nyomon. A történet hétköznapi, vicces és fordulatos, a főszereplők pedig egytől egyig feltörekvő magyar színészplánták. Igazán jó érzés elrepülni a téli hidegben a Balaton partjára, és visszaidézni a lángos és a hekk ízeit, na meg a vízi-biciklizés élményét. Aki viszont a Balaton helyett a színházba vágynak, nekik a 2016-ban induló Csak színház és más semmi hat epizódból álló sorozatot ajánlom figyelmükbe. Az egyenként 52 perces részek a színház kulisszatitkokkal teli világát mutatják be, egy színházi bemutatón keresztül az olvasópróbától a premierig. A sorozat nem csak a színházra fókuszál, hanem a színészek drámával teli hétköznapi életére is, remek karakterek és vicces jelenetek közepette. A főszerepekben látható többek közt, Schell Judit, Csányi Sándor, Szervét Tibor, Szávai Viktória, Fehér Tibor és még sokan mások. Fordulatos és könnyed szórakozást kínál, minden korosztály számára. Stohl András filmszínész látható a Válótársak címűhazai gyártású, dramedy filmsorozat egyik főszerepében, olyan partnerekkel együtt, mint Gubás Gabi, Scherer Péter, Balsai Móni, Lengyel Tamás vagy Földes Eszter. A sorozat története három válófélben lévő férfi körül zajlik, akik az újrakezdés hol fájdalmas, hol örömteli kalandjait átélve, a legjobb barátok lesznek. Családi drámák, egyéni sorsok, de mégis hétköznapi és könnyed sorozat. Nem úgy, mint a magyar HBO saját gyártású családi drámába oltott krimisorozata, az Aranyélet. Mert ebben a sorozatban semmi sem arany, ami fénylik - ahogy a mondás is tartja. Az egyre mocskosabb családi titkok epizódról epizódra kerülnek felszínre, borzolva a nézők kedélyét. A történet egy négyfős család hétköznapjai körül zajlik, rádöbbentve a nézőt arra, hogy ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az valószínűleg nem is igaz. A tetemes számú korrupt cselekmény ellenére mégis szerethetőek a karakterek, hiszen éppen olyan gyarlók, mint mi, mindannyian, akik csak az életüket szeretnék helyes vágányra állítani. A szereposztás itt is parádés, Ónodi Eszter mellett Thuróczy Szabolcs, és az Egynyári Kalandból ismert Döbrösi Laura is főszerepet játszik.

Remélem mindenkinek sikerült felkelteni az érdeklődését valamelyik magyar sorozattal, úgyhogy nincs is más hátra, mint hogy jó filmezést kívánjak Nektek!

A sorozatok az alábbi linken online megnézhetők: http://www.sorozat-barat.info/ vagy a http://www.mediaklikk.hu/

Márton Júlia

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME