A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Határok nélküli emlékezet

Kedves Híradó Olvasók! A Híradó legutóbbi megjelenése óta sok minden történt. Az első, általam főszerkesztett lapot már Ózdra kézbesítette a posta Göteborg helyett. Ugyanis a koronavírus járvány miatt a Nemzetpolitikai Államtitkárság hazarendelte a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasait, köztük engem is. A svédországi magyar egyesületek törölték programjaikat, rendezvényeiket a SMOSZ javaslataival összhangban.

Mikor kinéztem március elején az új albérletem ablakán, minden ugyanolyan volt, mint szokott – mégis ott bujkált már a levegőben az emberek névtelen félelme, hogy most jobb lesz inkább otthon maradni. S pár napra rá hirtelen hazahívtak. Elköszönni sem volt időm szinte senkitől – személyesen. SZEMÉLYESEN. Csupa nagybetűvé vált ez a szó, az együttlét, a találkozás öröme. A közösségi szellemet, a „tüzet” táplálni kell ilyen ínséges időkben is, ezért tértünk át az online „létre”. Bihari Szabolcs SMOSZ elnök ötlete nyomán nyugat-európai járványkörképet készítettem néhány országról, hogy ott milyen megoldásokat találtak az új helyzetre. Szabolcs mellett Kovásznay Ádám mentoromnak és Csobánka Zsuzsa Emese (írországi) KCSP-ösztöndíjas társamnak is szeretnék köszönetet mondani, hogy összekötöttek egy-egy országgal. Mi, ösztöndíjasok is összefoglaltuk az online munkavégzésünk hónapjait. Szerencsére az egyesületektől kaptam bőven cikket, beszámolót, s a verseket, novellákat, egyéb fiktív szövegeket nem érinti egy-egy vírus: a szellem máshol lakozik. Csépányi László Vipassana naplórészlete (Könyvespolc|Diavetítő) épp egy csendesebb magunkba vonulásra mutat rá, a „túlélés” egy lehetséges módjára. A tavaszi Korzón hirtelen tobzódni kezdtek az emberek, most több verset is hoztunk a Kedves Olvasónak.

A 2020-as év az erős magyar közösségek éve és a nemzeti összetartozásé is, hiszen az idei nemzeti összetartozás napján lesz 100 éve annak, hogy feldarabolták a Történelmi Magyarországot a trianoni békediktátum aláírásával. Erre a tragikus eseményhez kapcsolódó, archív fotókkal emlékezünk, de lapunk címlapfotója is erre utal: az évfordulóra elkészült Összetartozás emlékművét láthatjuk rajta (Budapest), melynek felavatása a járvány miatt augusztus 20-ára tolódott a legutóbbi hírek szerint. A tájépítészeti alkotás falára körülbelül 12 ezer helységnév került – azon települések neve, amelyek a Történelmi Magyarország utolsó, 1913-as statisztikai összeírásában szerepeltek.

Határmentén nőttem fel, sosem értettem, miért nem sétálhatok csak úgy át az erdőn keresztül oda, ahol ugyanúgy magyarul beszélnek. Azóta persze Magyarország uniós tagország, most már nyitott a zöldhatár is. De tudjuk, hogy ez mégsem ugyanaz… Ha most összegyűlni nem is tudunk, de otthon, csendben emlékezzünk meg erről a nemzetünk életében olyannyira meghatározó, kitörölhetetlen dátumról, s ahogy a magyarországi nemzetpolitika próbálja enyhíteni ennek fájdalmát, koncentráljunk az összetartozásra. Ha mi, magyarok összetartunk, senki sem győzhet felettünk!

A Kárpát-medence rovat úti esszéje ezúttal Palócföld titkait kutatja. Elsétálunk a Páris-patak szurdokvölgyébe, melyet a helyiek csak palóc „Grand Canyon”-ként emlegetnek mikszáthi leleményességgel. Felvillantja rég letűnt korok több millió éves lenyomatait (a palóc Pompejit!), hogy aztán felrepítsen egyenesen a palóc Olimposz, azaz a Karancs-hegy csúcsáig, hogy onnan letekintve végigpásztázza Északkelet-Magyarország és a Felvidék csodás lankáit. Kellemes órákat, olvasást a legújabb számhoz!

 

Szép nyarat, jó pihenést kívánok mindenkinek!

 

Antal József

Gérecz Imre – Tóth Brúnó: Átmenet. Zarándoktapasztalatok

Gérecz Imre – Tóth Brúnó: Átmenet. Zarándoktapasztalatok

Könyvespolc 2023. december 11.
A Híradó előző számában esett szó az augusztusi, Pannonhalmára tett látogatásomról. Gyermekkori jó barátom, Gérecz Imre (bencés szerzetes, a pannonhalmi közösség alperjele és magisztere) az érkezésem estéjén beszélt arról, hogy formálódik egy könyv a zarándoklatról, amelyet szerzetestestvérével, Tóth Brúnóval közösen…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább
A hazához való ragaszkodás megmarad

A hazához való ragaszkodás megmarad

Portré 2023. október 05.
Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain egy beszélgetésem dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével. Ezt a beszélgetést folytattuk most, amikor 2023 áprilisában Magyarországon járt. A köztünk lévő korkülönbség ellenére, jó barátságunkra tekintettel, beszélgetésünk tegező formában…
Tovább

Egyesületek

SOMIT hírek – 2023. ősz

SOMIT hírek – 2023. ősz

A családos tábor Közvetlenül a nyári szabadságok után ismét munkához látott a SOMIT vezetősége, hiszen az első őszi…
Egy mondat a zsarnokságról

Egy mondat a zsarnokságról

  1956-ra emlékeztünk a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör ünnepi összejövetelén. Évente tisztelgünk a forradalom hősei előtt.…
A KnockOut Göteborgban

A KnockOut Göteborgban

  Azt hallottam a napokban, hogy a zene egészségben tartja művelőjét. Persze, ismertem én beteges zenészt is, de…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME