A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Kézilabda olimpiai selejtező Göteborgban

 

Sajnálom, hogy nem jelenthetem friss sporthírként, hogy április elején magyar kézilabdásaink a göteborgi olimpiai selejtezőn legyőzték a macedón válogatottat, másnap a brazilokat, harmadnap pedig a svédek elleni meccsnek már nem volt igazi tétje. A magyar válogatott szép munkával elérte, hogy nyáron kiutazhasson Londonba. 


Arról azonban szívesen számolok be, hogy a göteborgi Scandinaviumban megrendezett tornát a svédországi magyarok részéről milyen izgalom előzte meg. A Magyar Kézilabda Szövetség elnöke, Vetési Iván Magyarország stockholmi nagykövetétől, Szentiványi Gábortól kért tanácsot, ki segíthetne magyar szurkolókat verbuválni sportolóink göteborgi  szerepléséhez. A nagykövet úr egyenesen a tornát rendező város magyar egyesületének, a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör elnökének, Csata Attilának segítségét ajánlotta. Pár nap állt rendelkezésre, de a mérkőzésekre így is kétszáz kilométeres körzetből jöttek magyarok. Sokan rekedtek be azon a péntek délutánon. Lobogtak a magyar zászlók.

-    Ria! Ria! Hungária! 

 

A lelátókon mintegy háromezer macedón szurkoló ült, míg a magyarok legföljebb háromszázan biztatták a válogatottat. Meg kell említenem, hogy a Himnusz eléneklésekor meglepő erővel hallatszott ennek a néhány magyarnak a hangja.

 

Sajnos, Illyés Ferenc, a csapat kapitánya egy edzésen elszenvedett bokasérülése miatt nem jöhetett társaival. A macedónok legjobbja, Kiril Lazarov szerint a magyarok jobban készültek. A két bíró ítéletei gyakran meglehetősen kétségesnek tűntek.


Mocsai Lajos, a válogatott edzője hangsúlyozta, hogy a macedónok elleni győzelmünk rendkívül fontos volt. Külön kiemelte a kapus, Fazekas Nándor kiváló szereplését és a védelemről is pozitív véleménnyel volt. 
A szállodai liftre várakozva még válthattunk néhány szót Mocsai Lajos edzővel, aki szomorúan mondta el:
-    Mindenkinek észre kell vennie, hogy a magyar kézilabda sport egyre sikeresebb. Viszont kevés az utánpótlás! A fiataloknak látniuk kellene, hogy a mérkőzéseken micsoda fantasztikus hangulat van a pálya mellett, s hogy milyen felemelő érzés, amikor egy nemzetközi meccsen magyar góltól rezeg az ellenfél hálója.


A Kőrösi vezetőivel beszélgetve először kissé bizonytalan meggyőződéssel hangzott el, hogy a szurkoló-toborzás is egyfajta kulturális tevékenységnek számít. Erre a gondolatra később még visszatértünk s kijelentettük, hogy igen! Ebben semmiféle túlzás nincs.  


Kívánunk sok sikert a magyar válogatottnak a londoni szerepléshez!
Hajrá magyarok!

Maróti László

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME