Idei meghívottunk, dr.Kubassek János, az érdi Magyar Földrajzi Múzeum igazgatója Almásy László és Kőrösi Csoma Sándor életéről és életművéről tartott nagyon érdekes előadást. Kubassek János annak szentelt húsz évet, hogy a magyar földrajzi felfedezők nyomába eredjen, minden helyszínt, ahol ők megfordultak, felkeressen, így írva meg hiteles történetüket. Almásy László nyomába eredve járt például Angliában, és a Szaharában megkereste a Gilf Kebir-i ”úszók barlangjában” az őskori sziklaképeket (amelyeket ”Az angol beteg” c. filmből ismerünk már). Kőrösi nyomában elment Nyugat-Tibetbe és a Zangla kolostorban megkereste azt a kis szobát, amelyben Kőrösi fagyoskodva írta a harmincezer tételes szójegyzékét. Tiglezán József a Magyarok a fényképezés történetében címmel tartott igen érdekes előadást. Kiállított saját fotóiból is. Kiállított még Tompa Anna és Bartha Magda is, mindketten akvarelleket. A kisebbségi jogokról szóló kerekasztal-beszélgetést ezúttal Sántha Hanga és Sall László szervezte, Jövőnk címmel. Helyet kaptak az egzaktabb tudományok is: Végh Norbert és Jenei István A fizikai világkép változása címmel tartottak érdekes előadást, általános műveltségünk emelése érdekében. Az irodalom sajnos hiányzott a programból, mert a budapesti meghívott író-költő házaspár nem tudott eljönni. A zene viszont jelen volt; a Stockholmi Magyar Kamarakórus fele eljött a táborba, és Mokos Magdi vezetésével napi egy-két alkalommal gyönyörködtetett bennünket szép énkekkel. A tábortűznél Sebestyén Indira és Sántha Hanga vezette a népdaléneklést, Lénárd István is besegített hegedűjével. Szemző Vali kínai tornagyakorlataival gondoskodott az egészséghez szükséges mozgásról. Ez utóbbihoz még a rőzsegyűjtés, csónakázás és úszás is hozzájárult. Lénárd István fiával, Ádámmal csodálatos keleti leveseket és szószokat varázsolt elő. A távolkeleti irányultságot ellensúlyozta kissé az éjjeli rock zene, de remélem, végül sikeresen megtaláltuk a középutat. Első nap, a megnyitó után Molnár Veress Pál lelkész tartott istentiszteletet.
Ünnepélyes tábori megnyitó
Az idő - minden borúlátó várakozás ellenére - remek volt, nem esett az eső! A tábortüzek mellett lángost ettünk és éjjelig ültünk a csillagos ég alatt. (Igaz, akkor éppen telihold volt és emiatt a csillagok nemigen látszottak.)
A táborban 45 személy (ebből 4 gyerek és 8 látogató) vett részt. A táborzárás előtti kiértékelésen javaslatok hangzottak el arról, hogy jövőre kiket hívjunk meg előadónak.
Az Önképzőkör ôszi programja még nincs készen, ám álljanak itt legalább az összejövetelek időpontjai: szeptember 29., október 27., november 24., tehát a hónap utolsó szerdáján este 7 órakor a stockholmi Magyar Házban (Lövåsvägen 12) találkozunk. Mindenkit szívesen látunk, nemcsak tagjainkat; a belépés ingyenes. Vacsora nincs, csak kávé és sütemény.
A Kubassek-házaspár Érdről
Meghívót tagjainknak postán/e-mailben küldünk, és azt idejében feltesszük honlapunkra is: http://onkepzokor.dinstudio.se/ A honlap a www.smosz.org –on keresztül az Önképzőkörre kattintva is elérhető.
Tagdíjunk változatlan; kérjük, fizessétek be a személyenkénti 50:-t a Pg 173941-6 Ekumeniska Kulturgruppen címre.
Szentkirályi Csaga
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.