Vasárnap, 2009 november 8-án több egyesület - a Lencse Tibor Baráti Társaság , az Önképzőkör és a Svédországi Magyar Orvosi Egyesület - közös programmal hívta és várta az érdeklődőket a Magyar Házba.
A Stockholmi Magyar Kamarakórus Fotó: Tiglezán József |
A műsor a Stockholmi Magyar Kamarakórus fellépésével kezdődött. Mokos Imre vezényletével többek között Haydn, Mozart és Bárdos műveket szólaltattak meg. Az alig pár éves múltra visszatekintő kórust hosszú tapssal ünnepelte a közönség.
A meghívott előadó dr. Kiss László, ipolysági orvos, orvostörténész, a történelemtudományok kandidátusa volt. Pályafutását volt kolleganője, dr. Jánosy Éva mutatta be; részletezte, hogy előadónk miként tudja összeegyeztetni a gyakorló orvos teendőit, az orvostörténeti kutatást, könyvírást, és az egyetemi oktatói munkát.
Dr. Kiss László Fotó: Tiglezán József |
Dr. Kiss László előadásában a magyar irodalom három közismert személyiségéről (Karinthy, Kosztolányi és Babits) szólt, akiket betegségük valamiképpen Stockholmhoz kapcsolt. Kórtörténetük elemezését beágyazta életvitelük, szokásaik, szenvedélyeik és természtesen műveik összefüggésébe. Érdemes felkutatni és elolvasni eddig megjelent könyveit : a Kínok tövisében (Nagy emberek – hétköznapi kórok) vagy a Doleo – ergo sum (A világirodalom nagyjainak patográfiája) címűt a magyar, illetve a világirodalom jeles alkotóinak betegségeiről.
-sj-