Az Önképzőkör 22. nyári tábora
2009. június 17-én, szerda este már huszonhatan gyűltünk össze Tångagärdén, hogy előkészítsük a tábor infrastruktúráját az következő napokon érkező további huszonöt táborozónak, akik közt szép számmal akadtak fiatalok és gyerekek is. Lénárd István főszakács és Zöld Róbert kukta, Niman Péter pénztáros/beszerző, Bartha László a konyhai munka szervezője, Ujvári Tünde szállásmester és nem utolsó sorban Mokos Magda műsorfelelős munkájának köszönhetően az ellátásunk nemcsak földi javakban, hanem szellemiekben is kitűnő volt. (Külön öröm, hogy a korábban kizárólag nők végezte feladatokat most zömével erős, fiatal legények vették át!). A fiatalok-gyerekek verses műsorát Remetei Enikő és Sántha Hanga öntötték formába. Utolsó nap került sor az előadásra a következő versmondók közreműködésével: Bereczky Rebeka, Guttmann Csongor, Fülöp Melinda, Holényi Lili, Niman Rudi és Török Sára. A képzőművészek kiállítottak: Tompa Anna festményeket, rajzokat, Bartha Magdi akvarelleket és Lénárd István szobrokat. Molnár Veress Pál protestáns lelkész az első nap, csütörtökön istentiszteletet tartott. A Tånga-kórus Mokos Magdi vezetésével sok szép percet szerzett.
Török Mátyás és Gombos Ábel |
Az előadókat és előadásokat a végére hagytam. Vendégünk volt Guttmann Szabolcs építész, egyetemi tanár, Kolozsvárról, aki korábban Szeben város főépítésze volt, és amikor Szebent 2007-ben Európa kultúrfővárosává kellett csinosítani, akkor ő tervezte és vezette a munkálatokat. Erről a munkáról, az átépítésekről, a restaurálásokról tartott érdekes, vetített képekkel kísért előadást.
Guttman Szabolcs |
Guttmann Márta vegyész-restaurátor, a szebeni Astra múzeum munkatársa a szebeni Brukenthal múzeumot és a szebeni Astra néprajzi múzeumot mutatta be, szintén vetítéssel illusztrálva előadását.
Józsa Márta (Budapest) dokumentumfilmes, műsor- és folyóirat-szerkesztő munkásságát, de elsősorban Amíg a nagymami megkerül című regényét ismerhettük meg a Török Ernővel folytatott beszélgetés során. A regényt szíves figyelmébe ajánlom mindazoknak, akik a hetvenes-nyolcvanas évek kolozsvári hangulatára kíváncsiak; arra, hogyan látja és szenvedi meg a diktatúrát egy kamaszlány.
Bozsik Péter író-költő-szerkesztő-műfordító Délvidéken, Csantavéren született és nőtt fel. Ma Budapesten él és az Exsymposion c. irodalmi-művészeti-filozófiai reflexiót szerkeszti (a korábbi újvidéki Új Symposion folytatása). Érdekes regényt írt Matuska Szilveszterről, a hírhedt vonatrobbantóról, aki szintén Csantavéren született. Erről a könyvéről és egyéb munkásságáról beszélt.
Fiatalok műsora |
Székely Győző és Székely Ildikó kolozsvári tanárok, tankönyvszerkesztők a SMOSZ meghívására érkeztek a táborba egy bőröndnyi könyvvel, amit az anyanyelvi tábornak ajándékoztak. A NYEOMSZSZ felkérésére olyan tankönyveket készítenek, amelyeket nemcsak a kisebbségben élő iskolások, hanem a nyugati magyar gyerekek és tanáraik is használhatnak. Céljuk ez alkalommal a könyvek bemutatása volt.
Részletes beszámolót és a táborainkkal kapcsolatos olvasnivalót valamint meghívót a szerda esti előadásokra az Önképzökör honlapján találhattok: http://onkepzokor.dinstudio.se/ vagy a SMOSZ honlapjáról elindulva a http://www.smosz.org/ után az ”Egyesületek” címszó alatt az Önképzőkörre kattintva.
Szenkirályi Csaga
az Önképzőkör elnöke
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.