A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Tisztelt egybegyűltek, kedves barátaink!

 

A mai napon szerény márványtáblával gyarapodik azoknak az emlékhelyeknek a száma, amelyeket megjelölésre érdemesnek talált a magyar kollektív emlékezet. Ilyen emlékjelekkel – némi túlzással azt mondhatjuk – tele a világ, hiszen sokunkat szórták szét sokfelé történelmünk gyakori viharai. De egy-egy nyugalmasabb kor gyermekei mindig is kötelességüknek érezték számon tartani és maradandó jellel ellátni azokat a helyeket, ahol valami érdemleges történt nagyjainkkal, jeles személyiségeinkkel.


Az a tábla, amelyet itt felavatunk, a lehető legpontosabban jelöli meg egy nagy írónk, egy fényes szellem, Karinthy Frigyes életének döntő jelentőségű eseménye – itt végrehajtott agyműtétje – színhelyét. Aligha van a világon más olyan emléktábla, amely ennyire szorosan kötődik egyetlen helyhez és egyetlen eseményhez, és aligha van olyan esemény, amely fontosabb irodalomtörténeti szerepet játszott volna, mint a világhírű svéd idegsebész, Herbert Olivecrona professzor beavatkozása, amellyel megmentette és két termékeny évvel meghosszabbította a magyar író életét. Mint mindannyian tudjátok: erről az eseményről s ezalatt a két év alatt írta Karinthy Frigyes  Utazás a koponyám körül című, világhírre jutott regényét.

 

Karinthy enélkül is jeles alakja maradt volna irodalunknak, mint figyelemreméltó versek, remek novellák, sikeres drámák, tartalmas eszmefuttatások, tudományos-fantasztikus regények és hallatlanul szellemes paródiák szerzője – ez utóbbi vonatkozásban gondoljunk csak az Így írtok ti  két vaskos kötetének darabjaira vagy a Tanár úr kérem  közismert, kacagtató, de egy-egy gyermek- és kamaszlélektani tanulmánynak is beillő „szövegeléseire”. Az Utazás a koponyám körül  egzisztenciális mélységekbe való bepillantása azonban feltette a koronát a már szinte kész életműre, és a jó írót, a sikeres írót, az ismert és népszerű írót nagy íróvá avatta.


Ennek állít tehát emléket szerény táblánk, amelyhez hasonlónak már réges-régen itt kellett volna függenie Olivecrona professzor hajdani kóháza falain, és amely ugyanakkor lerója az életmentő orvos iránti hálánkat is. Ne sajnáljuk azonban, hogy erre csak most került sor – mi több: örüljünk neki. Mert éppen napjainkban egy olyan dimenziójára figyelhetünk fel Karinthy Frigyes lényének, szellemének, íróságának, amely eddig is nyilvánvaló volt, de most kezdjük, most tudjuk igazán értékelni – ez pedig az, hogy nem megosztó, hanem integráló személyiség volt. Volt és maradt. Műveinek formai és tartalmi igényessége, különösen mély, meleg embersége és erkölcsi tisztasága: közös kincse és öröksége mindannyiunknak.

 

Veress Zoltán

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. október 24.
Kedves Híradó Olvasók! Örömmel jelentem – bár e mondat olvasásakor mindez nyilvánvalóvá válik –, hogy a Híradó végre újra megjelenik nyomtatásban is! Budapestről írom e sorokat, így az extrém forró, hosszú hőhullámoktól, trópusi éjszakáktól sújtott magyar nyár átvészelése után mondom,…
Tovább
Egy elfelejtett, igaz ember

Egy elfelejtett, igaz ember

Könyvespolc 2024. október 24.
Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti ellenállás elfelejtett hőse Különleges könyvbemutatóra került sor szeptember 19-én, Stockholmban, a Gamla Stanban működő Carlsson könyvkiadó (Carlsson Bokförlag) helyiségeiben. A bemutatót a kiadó szervezte, Hardi-Kovács Gellért: Soós Géza, az 1944. évi nemzeti…
Tovább
Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Csikós Tibor: Grafikai és festészeti folyamatok

Képzőművészet 2024. október 24.
2024. május 31-én, dr. Feledy Balázs művészeti író és műkritikus megnyitóbeszédével és Orbán Dénes szaxofonjátékéval vette kezdetét Csikós Tibor Grafikai és festészeti folyamatok című kiállítása a budapesti Újpest Galériában. Sajnos az eseményen nem tudtam részt venni, azonban egy forró, júniusi…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME