A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Mit kell tudni a Svédasztalról?

Mára már a világon minden jobb vendéglátóhelyen alkalmazzák a nagyszerű svéd találmányt, a smörgåsbordnak, vagy ahogyan a magyarok ismerik, svédasztalnak nevezett étkeztetési módot. Nagyon népszerű, közkedvelt, használják is szorgalmasan, de kétlem, hogy a bennszülött svéd, vagy a már régen Svédországban élő embereken kívül hallott- e valaki arról, hogyan illik a terített asztalokhoz járulni, hogy van-e valamilyen szabálya a tálalásnak, étkezésnek. Minden Svédországban élőnek illik tehát ismerni a tálalás és kiszolgálás rendjét, úgy, ahogyan azt a nagy mesterszakács és író, Tore Wrettman kialakította. Érdemes betartani  az étkezés javasolt szertartását, mert ezáltal elkerülhető az összevisszaság, tolongás, és nem  mindegy, milyen sorrendben kerül a sok finomság a gyomrunkba. Az sem elhanyagolható szempont, hogy egy kis mozgás jólesik néha, hiszen ötször kezdhetjük újra szemünk-szánk ámítását!

Körsétánkat a tányéroknál kezdjük. Elveszünk a halomból egyet, s a tányérral a kezünkben megkezdjük az első kört. Minden kör (tur) után tányért és evőeszközt váltunk. Vigyázzunk a tányérunkra pakolt mennyiségre, lehetőleg ne halmozzuk púposra ennivalóval, ne felejtsük el, hogy öt alkalommal járulhatunk a kínálathoz! Amennyiben megfeledkezünk az illemről, esetleg csípős megjegyzésekre késztetjük kedves asztaltársainkat.

Az első körben szedünk a különféle heringkészítményekből, a kosárból kenyeret, evőeszközt, szalvétát veszünk, a tányér szélére egy adag vajat kenünk.

Az első kör kínálata:

Sóshering (spickesill), pácolt hering (inlagd sill, glasmästarsill), mustáros és fűszeres hering (senapssill, kryddsill), párolt és ecetes (gravad och ättiksströmming) keleti tengeri hering. Szardella, vagy ajóka, keménytojás, zöldkapor, metélőhagyma alapanyagból készült Gubbröra; heringsaláta, (sillsallad), Potkäs, Västerbottenost sajt. 

 Az alaprecept szerint a Potkäs ánizzsal és sáfránnyal ízesített, vajjal, kevés tejjel, száraz Sherryvel egybeolvasztott, majd hidegben megdermesztett kékpenészes és különböző kemény sajtok keveréke. Ezt az ételt tulajdonképpen a sajtmaradékok hasznosítására találták ki.Kenyér, vaj és az elmaradhatatlan főtt krumpli.

A második kör kínálata:

Füstölt hal (rökt fisk), pácolt lazac (gravad lax), hideg lazac (kall lax), pácolt, konzervált hering (inkokt strömming), pácolt, konzervált angolna (inkokt ål), füstölt heringsaláta (böcklingsallad), garnélarák (räkor)

A pácolt lazac egyike az elmaradhatatlan karácsonyi kínálatnak. Elkészítése egyáltalán nem bonyolult, időigényesnek sem mondható. Az íze kissé eltér a magyar ízvilágtól, de aki megkedveli, az jól jár. Egy kiló lazachoz jól összekeverünk 1 deci cukrot, 1 deci sót, fél deci durvára tört fehérborsot, jó adag friss aprított zöldkaporral. A keverékkel beszórjuk a halnak mindkét oldalát, mellédobjuk a kaporszárat, szobahőmérsékleten érleljük időnként megforgatva, míg a cukros só elolvad, aztán hideg helyen tartjuk legalább két napig. Citrommal és udvarmesterszósszal kínáljuk (hovmästarsås)

A sill és a strömming tulajdonképpen ugyanaz a hal: hering. Nagyjából Svédország derekától délre sill-nek, északra strömming-nek nevezik.

A harmadik kör kínálata

Borjúhús (kalvkött), rénszarvassült (renstek), májpástétom (leverpastej), ürücomb (fårfiol), borjúkocsonya (kalvsylta), préselt kolbászsaláta (pressylta korvsallad), baromfikészítmények (fågelrätter), hideg marharostélyos (kall rostbiff).

A negyedik kör kínálata

Melegtálak (småvarmt), szardella (anjovistfräs), hering gombóc (sillbullar), sült sózott hering (stekt salt sill), grillezett hering (sotare), lazac puding (laxpudding), főtt párolt marhaszegy, (kokt rimmad oxbringa), borjúhúsgombóc (kalvfrikadeller) sertéssült (stekt fläsk), nem őrölt, hanem darabolt húsból készült kolbász (hackkorv), véreshurka (blodkorv), fasírt (köttbullar), sült borda (revbenspjäll), vöröskáposzta (rödkål)

Az ötödik és egyben a hosszú, tartalmas étkezést lezáró utolsó kör

 

Sajt, keksz, bogyós gyümölcs kompót, friss gyümölcsből készült gyümölcssaláta, gyömbéres körte, puncstorta, almás lepény, röviditalok, a híres karlshami Brännvin, skandináv specialitás az akvavit, vodka és természetesen az alkoholmentes italok, sör, és különböző ízesítésű szénsavas üdítők.

 

Remélem alkalma lesz minden kedves érdeklődő olvasónak kipróbálni a fenn írtakat. Mint minden, az étkezési szokások is változhatnak, és változnak is, csak az igazi svédasztal, a Smörgosbord kínálata nem. Bővül esetleg, de reméljük, a Tore Wretman által könyvbe foglalt szabályok minden ínyenc örömére, még sokáig fennmaradnak.

 

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME