A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Beszámoló az „Őrszavak-Custos” Magyar Nyelvápolók Egyesületének 2014 – 2015-ös évi munkájáról

Mint köztudott, egyesületünk tagsága -, a SMOSZ-hoz hasonlóan – az egész Svédország területéről toborzódik. Tulajdonképpeni központunk nincs, postacímünk a mindenkori elnök címe. Az egyesületünk vezetősége végzi el a munkát, melyből a tagság húz hasznot.

Az egyesület fennállása óta a tapasztalat megtanította a vezetőséget, hogy hogyan ossza be sokrétű tevékenységét, hogyan valósítsa meg célkitűzéseit. Mivel a munka sok, a munkás kevés, a vezetőség, a hatékonyság érdekében a feladatokat munkacsoportokra osztva végzi. Így minden munkacsoport csak a saját feladatára összpontosíthat, nem aprózódik fel az erő. Az elvégzett munkáról a vezetőség tagjai az időnként összehívott összegező vezetőségi gyűléseken számolnak be egymásnak.

Az egyesület pénztárosi feladatait a főpénztáros, Lőrincz Lázár végzi. Az ő feladata a tagdíj beszedése, a főpénztárba befolyó összegek, illetve a kifizetések kezelése. Egyesületünk egyik fő tevékenységének, az anyanyelvi tábornak pénzügyeit Tompa Andrea intézi. A két megbízott további feladata a különböző anyagi segítségek: pályázatok, segély-lehetőségek felkutatása, megírása.

A média munkacsoport felelőse Tóth Ildikó és Balogh Erika. Feladatuk a kapcsolattartás a SMOSZ hivatalos lapja, a Híradó, valamint az Őrszavak internetes újság szerkesztőségével. Cikkek, beszámolók írása, cikkek közlése, az egyesület rendezvényeinek hirdetése. Balogh Erika a Kamaszoldal, Tóth Ildikó a Gyerekoldalak, Gyermekszáj és az Őrszavak rovatokat vezeti. A munkacsoport becsülettel elvégezte a rá kirótt feladatokat. Határidőre megírták, elküldték a cikkeket, beszámolókat, hirdetéseket a lapoknak.

A Szülők Iskolája munkacsoport feladata a svédországi magyar oktatás feltérképezése, az oktatók nyilvántartása és a velük való kapcsolattartás.   A magyar oktatók számára továbbképzések, tanulási lehetőségek felkutatása, az oktatók értesítése a lehetőségekről. Az Őrszavak Egyesület vezetőségének célja a nyilvántartásba vett magyar oktatók számára létrehozni egy olyan fórumot, mely összegyűjtené, közvetítené, publikálná, továbbítaná a javaslatokat, kérdéseket. Megpróbáltuk a svéd Iskolaügyi Minisztérium által létrehozott Tema Modersmål oldalaira terelni a nyelvtanárok érdeklődését.

A munkacsoport feladata még megszervezni a Szülők Iskolája találkozót, témát választani, előadókat felkutatni, és felkérni, konferenciákat megszervezni. Ez utóbbi tevékenység a szülők, valamint a magyart tanítók lanyha érdeklődése miatt szünetel, de amint érdeklődés mutatkozik, folytatjuk ezt a munkát is.

Az Őrszavak Magyar Nyelvápolók Egyesülete vezetőségének legsokrétűbb, legtöbb munkát adó, és mondhatjuk nyugodtan, a legsikeresebb tevékenysége az anyanyelvi tábor szervezése. Örömmel jelenthetjük, hogy a 2015. évi táborba újra sikerült egy csodálatosan együttműködő, önfeláldozó, önzetlen, remek szaktudással rendelkező csapatot toborozni. A nevelőgárda az Anyaországból, Erdélyből, a Felvidékről jött el a táborba, örvendetes hír, hogy sikerült svédországi nevelőket is bevonni ebbe az áldozatos, fáradtságos, de szeretettel, örömmel végzett munkánkba.

A magyar nyelvi tábor munkacsoportfelelősei: Tompa Anna és Tompa Orsolya. Tompa Andrea a tábor gazdasági -, és a logisztika felelőse. Tompa Orsolya a tábor adminisztrátora, a tábor honlapjának vezetője, feladata még a pályázatok felkutatása.  Bálint Endre Levente az oktatás mellett a szabadidő megszervezésének a felelőse. Császár Sándor a tábor „karmestere”, szakmai irányítója, több mint tíz éve utazik Erdélyből Svédországba, hogy családjával együtt tevékenyen részt vegyen munkánkban.

A Kékvirág magyar nyelvi tábor idei témája Rákóczi és kora. A tábor életéről, az ott történtekről nem csak a Híradó oldalain olvashatnak az érdeklődők, a szülőknek remélhetőleg gyerekeik is beszámolnak majd részletesen az élményeikről. A tábor életét filmszalagon rögzítettük, amint elkészülnek a DVD-k, tudósítjuk erről az érdeklődőket.

Az Őrszavak Egyesület vezetősége az év folyamán telefonon tartotta a kapcsolatot. Az ingyenes internetes beszélgetések segítették az egyesület munkájának gördülékenységét.

Reméljük Egyesületünk továbbra is legalább ennyire sikeresen működik majd, de ennek eléréséhez nagyon várjuk a svédországi magyar egyesületek, a hivatásos magyar oktatók segítségét is.

Mint azt már a tavalyi közgyűlésen megemlítettük, egyesületünk 2014-ben a Magyar Kormánytól elnyerte a Külföldi Magyarokért díjat. A díjat ünnepélyes keretek között adták át a Parlamentben egyesületünk képviselőinek, Tompa Annának, Császár Sándornak és Tompa Orsolyának.

Terveink: 2016-ban a 20. tábort rendezzük, erre az ünnepélyes alkalomra egy emlékkönyvet szeretnénk megjelentetni. Ehhez szeretnénk kérni a szülők segítségét. Számítunk az eddigi összes tábor résztvevőinek támogatására azzal, hogy minél több könyvet rendelnek és vásárolnak meg. A könyv megjelenésének időpontjáról tájékoztatunk.

Egyre többen javasolják, hogy a táborból kinőtt, de még felnőttkort nem elért ifjak számára is szervezzünk találkozót. Ez az ötlet találkozott a mi elképzelésünkkel is, hiszen évek óta aktuális már a téma. Várjuk az Egyesület tagságának javaslatait, ötleteit.

Tompa Anna

 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME