A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A titok… a család

Szegeden született, a Szegedi Tudományegyetem mellett a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen folytatta tanulmányait. Eddigi pályafutása során számtalan kitűntetésben részesült, többek között a francia becsületrendben, a Lengyel Köztársasági Érdemrend parancsnoki keresztje, Pro Familie Hungariae-díj, „Luchador por la Familia”-díj (Családokért küzdők-díj). 2014 és 2020 között az Emberi Erőforrások Minisztériumában család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, 2018-tól országgyűlési képviselő, 2020. október 1-től családokért felelős miniszter. Mindig mosolygós, ugyanakkor tekintélyt követelő, következetes és árad belőle a szakértelem. Novák Katalin miniszter asszonyt kérdeztem munkáról, aktuális családügyi kérdésekről, magánéletről, egyensúlyról.


Berecki Emőke: Családokért felelős miniszterként mit tart a legfontosabb megvalósítandó célnak? Tulajdonképpen mit jelent az ön számára a család?
Novák Katalin: A család a bölcső, ahol biztonságban lehetünk, ahonnan erőt meríthetünk, ahol a szeretet a kovász. Miniszterként kollégáimmal azon dolgozom, hogy Magyarországon hosszú távra szóló, kiszámítható és biztonságos környezetet teremtsünk a családok és a családalapítás előtt álló fiatalok számára. Nekünk, magyaroknak kiemelten fontos a saját tulajdonú otthon, a legtöbben saját házban vagy lakásban szeretnének élni, sőt, a gyermekeiknek is szeretnének biztos otthont. Ezért is támogatjuk számos lehetőséggel a családok otthonteremtését, idén év elejétől pedig már a meglévő otthonok felújítását is. Célunk, hogy a gyermeket nevelő családok ne érezzék anyagi hátrányát a gyermekvállalásnak, és ne kerüljenek nehezebb helyzetbe azért, mert gyermekeket nevelnek.

BE: A népességfogyás egyre több országban számít problémának. Hogyan lehet a gyermekvállalási kedvet stimulálni?
NK: A népesség fogyása valóban nem csak magyar sajátosság, a fejlett nyugati országokban, de valójában egész Európában kevesebb gyermek születik, mint amennyi a népesség fenntartásához elegendő lenne. Magyarországon négy évtizede fogy a népesség, évente kb. 30 ezerrel kevesebb gyermek születik, mint ahány ember meghal. A megoldás – mondhatni – egészen egyszerű: ahhoz, hogy szinten tartsuk a lélekszámot, átlagosan egy párnak legalább két gyermeket kellene világra hozni és felnevelni.
A gyermekvállalás egy életre szóló, személyes döntés, abba az állam nem is szól bele. Kormányzati szinten azért dolgozunk, hogy a fiatalok ne ütközzenek akadályba a család­alapításkor vagy egy további gyermek vállalásakor, azt szeretnénk, ha minden vágyott gyermek megszületne. Olyan egyedülálló családtámogatási rendszert dolgoztunk ki, amely nemzetközileg is egyedülálló és a párkapcsolat melletti elköteleződéstől a gyerekek felnőttkoráig segítséget nyújt.
Az elmúlt 10 évben jól láthatóan pozitív irányba változtak a demográfiai mutatók – a gyermekszületések, abortuszok, csecsemőhalandóság, házasságkötések, válások száma egyaránt kedvező irányba mozdult el. Ez is igazolja, hogy jó döntést hoztunk, amikor a családközpontú kormányzás mellett tettük le a voksunk, és jó úton haladunk. A családok a kormány kiemelt támogatását élvezik, a fiatalokat pedig segítjük abban, hogy családot alapíthassanak akkor, amikor szeretnének. Jövő évtől a 25 év alatti fiatalok ráadásul személyi jövedelemadó-mentességet élveznek majd.



BE: Az előző lapszámban röviden beszámoltunk már a Három királyfi, három királylány mozgalomról és az általuk elindított babazászló kezdeményezésről. Említést tettünk továbbá arról, hogy a Stockholmi Magyar Nagykövetség mellett van olyan magyar klub is, amely különböző rendezvényein ki szokta tűzni a zászlókat. Magyarországon kívül találkozott-e más, hasonló jellegű mozgalommal? Miben látja a mozgalom jelentőségét, hiánypótló erejét?
NK: Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Magyarországon olyan családszervezetek, mozgalmak működnek évek-évtizedek óta, melyek hittel, meggyőződéssel, lelkesedéssel dolgoznak a magyar családokért. A babazászló is egy remek kezdeményezés, nem igazán van ilyen máshol.

BE: 2020 több értelemben is egy különleges év volt, talán sosem felejtjük el, ráadásul hatásait még évekig érezni fogjuk. Az ön tapasztalatai alapján hogyan befolyásolta a családokat a járvány és a járvány okozta körülmények, következmények?
NK: A nehézségeket talán mindenki érezte, ugyanakkor a koronavírus-járvány furcsa módon, bizonyos szempontból talán segítette is a családokat, erősítette a családi kapcsolatokat és azt is bebizonyította, hogy sok esetben otthonról is lehet kiváló munkát végezni, megfelelő feltételek biztosítása mellett. Bízom benne, hogy hosszabb távon ezek a tapasztalatok segítségünkre lesznek majd a munkahelyi és a családi feladatok rugalmas összehangolásában.
A koronavírus-járvány rávilágított, hogy milyen fontos a család. Az emberek aggódnak az idősebb hozzátartozókért, szülőkért, nagyszülőkért, a gyerekek megtanulják, hogy nekik is van felelősségük abban, hogy vigyázzanak az idősekre, az idősek megtanulják értékelni azt, hogy milyen jó, amikor nincsenek egyedül. Mindenki visszahúzódik kicsit a saját otthonába, de ez nem feltétlenül csak a legszűkebb család közelségét jelenti, legalább a gondoskodás szintjén jelen lehet a kiterjesztett család. Én abban bízom, hogy éppen ebben az időszakban nagyon sokak számára felértékelődött a család szerepe és az a támogatás, amelyre a családtól számíthat. Ilyenkor kiderül, hogy az életünk legfontosabb színtere valóban a család.


BE: Elmondhatom, hogy Svédországban jól szervezett magyar kulturális élet zajlik, a fiataloknak van lehetőségük családon kívül is megélni magyarságukat a táboroknak, különböző klubtevékenységeknek köszönhetően. Ön hogyan értékeli a külföldi magyarok kulturális életét? Van-e esetleg olyan tapasztalata, amiről szívesen mesélne?
NK: A svédországi helyzetet kevésbé ismerem, de általános tapasztalatom, hogy a magyar nyelv és kultúra megőrzése, ápolása folyamatos erőfeszítést igényel, nem könnyű feladat. Ha a gyerekek nem jutnak élményekhez magyar közösségben, időről-időre nem fordulnak meg Magyarországon, nehezebben őrzik meg a magyarságukat. Szerencsére számos program, kezdeményezés segít már ezen a téren.

BE: Azt hiszem, bátran állíthatom, hogy az aktuális magyar családvédelem világszerte ritkaságnak számít. Milyenek ezzel kapcsolatosan a nemzetközi visszajelzések? Hogyan jellemezné e tekintetben a svéd–magyar kapcsolatot?  
NK: Egyre többen figyelik a lépéseinket, kíváncsiak a részletekre, sokan érdeklődnek a tapasztalataink iránt. A magyar modell egyedülálló Európában, sőt talán az egész világon. 2010-ben úgy döntöttünk, hogy a nyugat-európai mainstreammel szemben egy másik, a család megerősítését célzó megközelítést alkalmazunk a demográfiai válság megfékezése érdekében. Nálunk a családok támogatása olyannyira fontos, hogy minden kormányzati döntésnél szempontként merül fel a családok érdeke, igénye. Ez nem jellemző Európában.
A babaváró támogatás, a diákhitel-elengedés, a júliustól megemelt csecsemőgondozási díj, a négygyermekes édesanyák élethosszig tartó személyi jövedelemadó-mentessége, a jelzáloghitel-elengedés, a jövőre
induló adómentesség a fiataloknak mind olyan egyedülálló lehetőségek, amelyek iránt nagy az érdeklődés külföldön is.
Nincs bevált recept, minden ország más, mi is figyelünk és tanulunk.
A munkaalapú közösségben hiszünk, igyekszünk segítséget nyújtani az embereknek a munka és a család feladatainak összehangolásában.
Arra törekszünk továbbá, hogy minél több fórumon bemutathassuk a magyar tapasztalatokat és eredményeket, és meghallgassunk másokat is. Kiváló fórum például a Political Network for Values nemzetközi egyesület is, ahol az azonos elveket valló képviselők meg tudják osztani egymás között az ún. best practice-eket, valamint egyeztetni tudnak családpolitikai kérdésekben is. Külön öröm, hogy a szervezet európai központját éppen Budapesten kívánja létrehozni, ezzel is elismerve a Kormány családbarát politikáját.


BE: A családtámogatás számtalan formája közül melyek bizonyultak a legsikeresebbnek? Továbbá melyek azok a lehetőségek, amelyekkel a diaszpórában élő magyar családok is élhetnek? Ezeknek amúgy milyen a kihasználtságuk?
NK: Alapvető a családokat támogató adórendszer. A több gyerek kevesebb adót jelent. 2015. július 1-jétől a családi otthonteremtési kedvezmény már az egygyermekes vagy gyermekvállalás előtt álló családok számára, használt vagy új lakás vásárlására, építésére, vagy meglévő lakás bővítésére is igényelhetővé vált. Egyszerűsítettük a jogosultsági feltételeket, csökkentettük az adminisztrációs költségeket, könnyítettük a külföldről hazatérők CSOK igénylését, igyekeztünk a lehető legnagyobb mértékben egyszerűsíteni az igénylés folyamatát az évek alatt. Bevezettük a kamattámogatott CSOK-kölcsönt, 2018-ban pedig bevezettük a családok jelzáloghitel-tartozásának csökkentését.
A CSOK bevezetése óta 2021. március végéig 171 ezer családot, 714 ezer embert, 392 ezer gyermeket segítettünk új otthonhoz, mintegy 544 milliárd forint összegben.
Bevezettettük a babaváró támogatást: a házaspárok számára elérhetővé vált egy 10 millió forintos, kamatmentes, szabad felhasználású kölcsön, amelyet a bankfiókokban igényelhetnek. Amennyiben a családba 5 éven belül legalább 1 gyermek érkezik, 3 évig nem kell a törlesztő részleteket fizetniük, és a teljes futamidőre jogosulttá válnak a kamatmentes törlesztésre. Ha a második gyermek is megérkezik, újabb 3 évre szünetel a törlesztés, és a fennálló tartozás 30%-át elengedjük. Ha megérkezik a harmadik gyermek is, akkor pedig a teljes fennmaradó tartozást elengedjük. Az igényelt támogatások száma átlépte a 156 ezret, a folyósított támogatások összesített összege meghaladta az 1.250 milliárd forintot.
Szintén a Családvédelmi Akcióterv elemeként indult el a nagycsaládosok autóvásárlási támogatása. A 3 vagy többgyermekes családok legalább 7 üléses, új személygépkocsi vásárlásához 2,5 millió Ft összegű vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek a Magyar Államkincstártól. A támogatást már több, mint 33 ezren igényelték, nemrég pedig már a 21 ezret is elérte a folyósítások száma.
Mindezeken felül 2021. január 1-jétől elindult minden idők legnagyobb otthonteremtési programja. Már a bejelentést követően érződött, hogy az otthonteremtési program egyik legnépszerűbb eleme az otthonfelújítási támogatás, óriási érdeklődést tapasztaltunk a magyar családok részéről. Mivel ez a támogatási konstrukció már a magzat után, a várandósság betöltött 12. hetétől egészen a nagykorú gyermek 25 éves koráig igénybe vehető (a súlyosan beteg gyermeküket nevelő szülők esetében nincs életkori határ), bízunk benne, hogy sok család tud majd élni a lehetőséggel.
Számunkra minden megszületett magyar gyermek kincs, ezért a 2018. január 1-től bevezetett Köldökzsinór Program keretében minden olyan gyermek után is támogatást adunk, akik akár a határainkon kívül születnek, itt Magyarország környékén, a Kárpát-medencében, akár a diaszpórában. A Köldökzsinór Programon belül kétféle támogatást igényelhetnek azok, akik magyar gyermeket vállalnak. Az egyik az anyasági támogatás, amely gyermekenként egyszeri 64.125 forint összegű támogatás, másrészt a szülők egy Babakötvényt (életkezdési letéti számla) is indíthatnak a gyermekeik számára.


BE: A szociális médiában jó ideje követem a miniszter asszonyt és nem bírom csodálni azt a mérhetetlen erőt, energiát, szeretetet, ami a különböző bejegyzéseiből sugárzik. Mi a titok?
NK: A titok ez esetben is a család. Abban a kiváltságos helyzetben vagyok, hogy amellett, hogy a munkám, hivatásom napi szinten örömteli kihívások elé állít, van egy fészek, ahova minden nap hazamehetek, feltöltődhetek. Ez ad erőt.

BE: Nem lehet egyszerű feladat energikus, gondoskodó, szerető anyának, feleségnek lenni, ugyanakkor megfelelni egy ilyen magas szintű pozíció által megkövetelt elvárásoknak. Hogyan tudja egyensúlyban tartani a munkát és a magánéletet?
NK: Néha jól, néha rosszul. Velem is előfordul, hogy nem jutok hozzá az otthoni feladatokhoz, van, hogy későn jut eszembe egy családi születésnap, névnap. A férjem teljes értékű szülő, számíthatunk egymásra. A gyerekek pedig csodálatosak. Egyre önállóbbak, felnőttebbek.

BE: Mit üzen a Híradó olvasóinak? Mit üzen a Svédországban élő magyar embereknek?
NK: Jó lenne tudni, hogy ott is jó magyarnak lenni. Hiszen éljünk bárhol is e világon, közös gyökereink, nyelvünk, nemzeti érzésünk összeköt bennünket. Ha pedig valaki szívesen hazaköltözne, tárt karokkal és sok támogatással várjuk itthon!

BE: Van-e valami, amiről nem kérdeztem, viszont fontosnak tartja megemlíteni?
NK: Köszönöm a munkájukat, köszönöm, hogy segítenek megőrizni a kapcsolatot!

BE: Novák Katalin miniszter asszonynak ezúton is köszönöm, hogy elfogadta a felkérést, megtiszteltetés volt!

Kérdező: Berecki Emőke

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME