A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A Dávid-csillag örök matematikája

ábra
Mint sokan tudjuk, átlagos emberi értelemmel belátható, hogy a matematika örök; anyagtól, tértől, időtől független. A számtalan bolygók, naprendszerek, de akár a galaxisok létezése előtt és ezután is mindig lesz matematika. A matematika egyik legnemesebb gyémántja – a mai emberiség kultúrájában, történelmében jól látszódó, úgynevezett Dávid-csillag. Azért fogalmazok így, mert ha voltak, vagy ha lesznek más bolygók, naprendszerek, s rajta értelmes lények, ugye valószínű nem e néven hívták, vagy fogják majd hívni.


Könnyen belátható, e csodálatos, mértani formába öltözött, alapfokú matematikai összefüggésektől teli alakzat időtlen, s örök. Más szóval – a sok félreértés ellenére – a Dávid-csillag nemcsak például a tisztelt zsidó népé, hanem az egész világmindenségé! E régi nép csupáncsak ügyesen, már nagyon korán – talán már több ezer éve – felismerte e nagyszerű matematikai alakzat szépségét, s kultúrájukba ügyesen beiktatták, ma is tisztelik, használják.
Most néhány példában tanulmányozzuk ezeket a matematikai összefüggéseket, melyet itt lent valamelyest összegyűjtöttem, de csak annak tudatában, reményében, hogy még sok-sok matematikai összefüggés rejtőzhet e neves szimbólumban!
Tehát:
A Dávid-csillag két egymásra fordított, egyenlő oldalú (lásd L) háromszögből áll. Az oldalak három egyenlő szakaszra osztják fel egymást (1/3L), s három darab kört lehet rajzolni a csomópontoknál/kereszteződéseknél. Így a legnagyobb kör átmerője egyenlő a Dávid-csillag teljes magasságával (H). A rádiusza meg természetesen fele lesz a magasságnak (1/2H), valamint 2/3 része az egyik háromszög magasságának. A legkisebb kör rádiusza pedig csak az egynegyede (1/4H). A középső kör rádiusza egyharmada a háromszögek oldalának (1/3L). A legkisebb kör átmérője fele a legnagyobb kör átmérőjének (1/2H).
Ha elosztjuk az egyik háromszög magasságát a legnagyobb kör átmérőjével 3/4-et kapunk. Ha elosztjuk az egyik háromszög kerületét a Dávid-csillag kerületével, 3/4-et kapunk. Ha elosztjuk az egyik háromszög területét a Dávid-csillag területével, szintén 3/4-et kapunk.
Továbbá:
Először elosztjuk a középső kör kerületét a legnagyobb kör kerületével. Utána elosztjuk a legkisebb kör kerületét a középső kör kerületével. E szám négyzete mindig 3/4 lesz. Most, ha elosztjuk e két első eredményt egymással, 2/3-ot kapunk. S végül, ha elosztjuk a legkisebb kör kerületét a legnagyobb kör kerületével, 1/2-et kapunk.
A legkisebb kör területe elosztva a legnagyobb kör területével 1/4 lesz. A középső kör területe elosztva a legnagyobb kör területével 1/3 lesz. A legkisebb kör területe elosztva a középső kör területével 3/4 lesz. Most, ha elosztjuk ez első és második fenti mondatrészt (1/4 és 1/3) egymással, 3/4-et kapunk. Ha elosztjuk ez első és harmadik fenti mondatrészt (1/4 és 3/4) egymással, 1/3-ot kapunk. Ha elosztjuk a fenti második és harmadik mondatrészt (1/3 és 3/4) egymással, 4/9-et kapunk.
Mily csodálatos alakzat. Tudtak követni?!
A Dávid-csillagot 12 db kisebb, egyenlő oldalú háromszögre lehet felosztani. Ha elosztjuk az egyik kis háromszög kerületét a Dávid-csillag kerületével, 1/4-et kapunk. Ha elosztjuk e kis háromszög területét a Dávid-csillag területével, természetesen 1/12-et kapunk.
Ha körbe összekötjük a Dávid-csillag hat csúcsát, egy szabályos hatszöget kapunk. E hatszög oldalai egyenlőek a legnagyobb kör sugarával (1/2H).
Az egyik nagy háromszög területe elosztva a hatszög területével 1/2 lesz. A Dávid-csillag területe elosztva a hatszög területével 2/3 lesz.
Ha ideiglenesen, körbe elvesszük a Dávid-csillag hat csúcsát, maradékként egy újabb, kisebb, de szabályos hatszöget kapunk. E kisebb hatszög kerülete elosztva az egyik nagy háromszög kerületével 2/3 lesz. E kisebb hatszög területe elosztva az egyik nagy háromszög területével szintén 2/3 lesz.
Ha elosztjuk e kisebb hatszög kerületét a Dávid-csillag kerületével, 1/2-et kapunk. Ha elosztjuk e kisebb hatszög területét a Dávid-csillag területével, szintén 1/2-et kapunk. Ha elosztjuk e kisebb hatszög területét a nagyobb hatszög területével, 1/3-ot kapunk.
Ha viszont ideiglenesen csak négy kis háromszöget veszünk el (pl. egyet lent és hármat fönt), egy egyenlő szárú trapézt kapunk.
A kisebbik hatszög kerülete elosztva az egyenlő szárú trapéz kerületével a 3/4 számot adja. A kisebbik hatszög területe elosztva az egyenlő szárú trapéz területével szintén a 3/4 számot adja.
Ha elosztjuk az egyenlő szárú trapéz kerületét az egyik nagy háromszög kerületével, 8/9-et kapunk. Ha elosztjuk az egyenlő szárú trapéz területét az egyik nagy háromszög területével, szintén 8/9-et kapunk.
Ha elosztjuk az egyenlő szárú trapéz kerületét a Dávid-csillag kerületével, 2/3-ot kapunk. Ha elosztjuk az egyenlő szárú trapéz területét a Dávid-csillag területével, szintén 2/3-ot kapunk.
Na, még egy érdekesség:
Ha elosztjuk a középső kör kerületét a legnagyobb kör kerületével, és csakúgy a kisebb hatszög kerületét a nagyobb hatszög kerületével egy bűvös számot kapunk; a 3-as szám gyökének fordított értékét. (1/√3)
És ez a varázslatos szám (0,577350269189626) mindenütt előfordul hétköznapi éle­tünkben, mint például a különböző mérési technikákban – a navigációban (helyzetmeghatározás, műholdak), az építőiparban (hőmérés betonozásnál),vagy az egészségügyben (vérnyomásmérő kalibrálása) – a mérési bizonytalanság vagy standard bizonytalanság címén. Sőt, e számot egyesek már a különböző káoszelméletekbe is próbálják beépíteni.
Dávid-csillag. Lám, micsoda
csiszolt gyémánttal van itt dolgunk! Az egyszerű törtszámok, különböző számrendszerek (3, 6, 9, 12), de a szinte már misztikus matematikai alapok felmutatása ez, s ki tudja, elmélyült matematikai tudással, komolyabb kutatással még mit lehetne találni?!
Tisztelt olvasó, fiatalok, diákok, rajta szabad az út!

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2025. március 10.
Kedves Híradó Olvasók! A tavaly márciusi Híradóban búcsúztam el Tóth Ildikótól – hihetetlenül gyorsan lepergett ez az egy év. Sajnos a mostani szám is több nekrológot rejt magában: az egyik Lázár Oszkárra, a Híradó egykori főszerkesztőjére, a másik pedig Dr.…
Tovább
David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

David Lynch: A valóság peremvidékeinek Mestere

Könyvespolc 2025. március 11.
Ég veled, Mester! – ezekkel a szavakkal búcsúztunk David Lynchtől, attól az alkotótól, aki nem csupán filmeket készített, hanem kapukat nyitott egy másik valóságba. Egy olyan művésztől, aki képeivel és hangjaival arra tanított, hogy a fény és a sötétség ugyanabból…
Tovább
A kő szeretete – 2. rész

A kő szeretete – 2. rész

Képzőművészet 2025. március 11.
Látogatás Tilajcsik Roland svédországi szobrászművész szabadtéri műtermében Az alábbiakban a kétrészes, Tilajcsik Roland szobrászművésszel 2024. április 8-án készült interjúsorozat második része olvasható. Az első rész a Híradó 2024. decemberi számának 22–25. oldalán, illetve a lap weboldalán érhető el. Kérdező: Csikós…
Tovább

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME