A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

A Külhoni Magyarságért

 

Magyarságom a gyökér, mely hozzáköt földhöz és nemzethez. Emberségem a korona, mely a fa törzsét nőni tanítja, s mindig fölfelé."                                              (Wass Albert)

 

Aki fát ültetett már el valahol, az tudja, hogy annak sok fortélya van – az egyik legfőbb az, hogy az új hajtás megmarad-e a számára új földben, tud-e alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez és tud-e annyira, hogy később termést is hozzon, valamint hogy közben önmaga is maradjon. Ez a gondolat átvitt értelemben a külhoni magyarokra is igaz.

Császár Sándor táborvezető, Tompa Anna táboralapító, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Tompa Orsolya táborszervező

Wass Albert fent idézett sorai nem véletlenül ismerősek sok kedves olvasónknak; találkozhattak ezzel a két mondattal a 2013-as hällebergai ifjúsági ház ünnepélyes avatóján, valamint a SMOSZ negyvenedik születésnapján is idén májusban. Mégis ezt a gondolatot választottam mottóul, mert ezzel is hangsúlyozni szeretném azt a megmaradni akarást, sokoldalú elhivatottságot, odaadó szeretetet, kreatív hozzáállást, ami a Kékvirág Anyanyelvi tábort is jellemzi. A fa szimbolikus képét választotta a magyar kormány is 1995 óta, amióta létezik a Külhoni Magyarságért Díj. Ez a Díj a magyar kormány hivatalos elismerésének és nagyrabecsülésének jele, amellyel a határokon túl élő magyar közösségek közéletben, oktatásban, kultúrában, egyházi életben, tudományban, tömegtájékoztatásban, és gazdasági önszerveződésben kiemelkedő tevékenységét méltányolják. Olyan személyek vagy szervezetek kaphatják meg, akik példát tudnak adni az anyaországi, valamint a világ magyarságának identitásuk megőrzéséről és a távolban is kitartó hazaszeretetükről, emberségükről.

 2014. augusztus 19-én az Őrszavak Anyanyelvápoló Egyesület vehette át a Külhoni Magyarságért Díjat az Országházában rendezett ünnepségen.

A Külhoni Magyarságért Díj emlékérme

Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes úr köszöntőjében arról beszélt, hogy a magyar nemzet egy és oszthatatlan, és csak akkor tudunk megmaradni csonkítatlanul, ha minden nemzetrész megőrzi örökségét. A díjról azt mondta, hogy az annak az elismerése és köszönete, hogy a kitüntetettek megőrzik és továbbépítik sajátosságaikat és ezzel az egyetemes magyarságot őrzik meg. Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár azt mondta, 2011 óta minden évben olyan személyeknek, illetve szervezeteknek adják át az elismerést, akik a Szent István-i örökség továbbörökítői, akik a határokon túl élő magyar közösségek érdekében kiemelkedő tevékenységet végeznek.

Aki járt már egy Kékvirág Anyanyelvi táborban is, az megerősítheti, hogy megérdemlik ezt a díjat a kitüntettek, a kiírás minden szavának megfelelnek.

Köszönjük Anna, hogy tizennyolc évvel ezelőtt megálmodtad, és azóta évről-évre meg is valósítod ezt a tábort, amely nélkül mind magyarságban, mind emberségben szegényebb lenne a svédországi magyar ifjúság, tehát a svédországi magyar jövő.

Gratulálunk a díjazottaknak! Isten áldja meg a munkátokat és tartson meg nekünk sokáig!

 

Kántor Julianna

Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME