A Svédországi Magyarok Országos Szövetségének lapja
 

Összefogással 1.000 óra alatt épült fel a jubileumi cserkésztábor pavilonja

 
Nagy fába vágtuk a fejszénket - a szó legszorosabb értelmében is -, amikor négy évvel ezelőtt a cserkészpark új elnöksége eldöntötte, hogy egy nagy pavilont épít a Kastl-i (Németország) Hárshegy Cserkészparkban 1). Az építési engedély hamar megjött, de a pavilon váratott magára. Nem csoda, hisz saját kezűleg vágtuk ki a nagy, 25-30 méter magas fenyőket, hogy legyen elegendő épületfa a pavilonhoz. Tervrajzokat készítettünk, majd pedig a szerkezetet összetartó fémrészeket is elkezdtük legyártani. Végül 2010 májusában elkezdtük az építkezést, hogy a jubileumi táborra kész legyen a pavilon, mondván: ha már ilyen sokáig elhúzódott a készülődés, akkor a hátralevő időben nagyon gyorsak és hatékonyak leszünk. Gyorsak is voltunk, hiszen a nyolc hatalmas tartóoszlop alapjainak gödreit egy markolóval egykettőre kiásta egy helyi vállalkozó, a faszerkezetet pedig négy ács készítette nagy szorgalommal. A hathatós segítség ellenére is maradt elég munka az elszánt vezetőknek és lelkes szülőknek is, mert még több mint 1.000 munkaórára volt szükség a cserkészpavilon megépítésére!
 
11jun (32).jpg
"Igazi cserkészmunka volt, amely valóban összekovácsolta a különböző
helyszínekről - Frankfurtból, Münchenből, Zürichből, Stuttgartból,
Heidelbergből és Magyarországról - érkezetteket"
 
Miután a betonozásnál ömlött az eső, a faszerkezet fel- és összeállításánál rólunk ömlött az izzadság. Némi fejtörést okozott, miképpen emeljük fel a tetőt összetartó, 300 kg-os vasgyűrűt 4,5 méteres magasságba. A szerkezetnek középen nincs tartópillére, éppen azért, hogy itt lehessen tábortüzet rakni. Végül a szomszéd targoncájával segítettünk magunkon, és így végre elkezdhettük a nyolc tartóláb felállítását. Mivel minden lábhoz négy ember kellett, ebben is jó megizzadtunk. Örömünkre jól haladtunk, és egyre jobban lehetett látni, hogy mi is van készülőben. Az elején rakétasilóra tippeltek a nézők, később már citromprés lett a jelzője. De még így is két hétvégébe került a faszerkezet teljes felállítása. A deszkázáshoz három magyarországi segítség is érkezett, nekik köszönhetően nagyot haladtunk a munkával. 
 
Ősszel újra nekiláttunk, hogy a tetőt befejezzük, azaz lefedjük zsindelyekkel. Ez a munka három hétvégét vett még igénybe, de végül november közepére ez is elkészült. Azóta a terhelési próba is megtörtént: a 40 cm-es hótakarót elbírta az építményünk. Így jóformán határidőre el is készültünk, még ha nem is volt minden részlet teljesen kész a Jubi-tábor megnyitásáig.
 
A tábor alatt aztán felkerült a cserkészliliom a tető ormára, a pavilon felszentelése pedig a tábor egyik fénypontja volt. Sok hasznát vettük a pavilonnak már a tábor idején, hisz az időjárás végig szeszélyes volt. Így nem csak a kiscserkészek barkácsoltak és tábortüzeztek alatta, de még a népdalversenyen résztvevőknek és a közönségnek is, összesen 150 főnek védelmet nyújtott. Ennyien valóban kényelmesen elférnek a tábortűznél, és mintegy 80 személy kényelmes, asztalnál történő étkeztetése is gond nélkül megoldható. 
 
Nyugodtan mondhatjuk, hogy ez igazi cserkészmunka volt, amely valóban összekovácsolta a különböző helyszínekről - Frankfurtból, Münchenből, Zürichből, Stuttgartból, Heidelbergből és Magyarországról - érkezetteket. Cserkészek, vezetők, szülők, apák fiaikkal dolgoztak, hogy elkészüljön ez az építmény. Amikor elkezdtük, még nem tudtuk, ki fog segíteni, de bíztunk a munka mágikus vonzerejében, és nem csalódtunk! Ki többet, ki kevesebbet tett, de mindig volt ember, aki eljött segíteni, akár csak egy napra is. Többen is kérdezték, hogy mi lesz a következő munka, mert olyan jól érezték itt magukat. Végre lehetett valamit alkotni, építeni, ami maradandón a miénk, vagyis a gyerekeinké. 
 
Erre szeretnék mindenkit bíztatni. Ne féljetek egy munkába belekezdeni! Ha az emberek látják, hogy valami értékes készül, akkor mindig lesz, aki mellétek áll. Csak merni kell! Merjünk nagyok lenni, merjünk nagyokat tenni! 
 
 
 
1)A Hárshegy Cserkészpark egy 10 hektáros erdős-mezős terület az oberpfalzi dimbes-dombos vidéken, Amberg és Neumarkt között, Kastlban, a hajdani Magyar Gimnáziumtól nem messze. Vendégek számára van egy 30 férőhelyes ház víz- és árambekötéssel, illetve sátorhely kb. 200 fő számára. Magyarországi vendégeket is szeretettel várunk a parkunkba. 
További információk a www.cserkesz.de honlapon olvashatók.
 
 
 
Levél az Olvasóhoz

Levél az Olvasóhoz

Kedves Olvasó! 2024. március 26.
Kedves Híradó Olvasók!   Mindenekelőtt szeretnék elbúcsúzni szeretett szerkesztőtársamtól, a Híradó régi munkatársától, a Kékvirág anyanyelvi tábor „Nagymamájától”: Tóth Ildikótól. Sajnálattal fogadtam váratlan halálhírét, előtte néhány héttel elküldte még a Híradó számára – az immáron utolsóvá vált – szövegeit. Elhallgatnak…
Tovább
Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Agustina Bazterrica - Pecsenyehús

Könyvespolc 2024. március 27.
  Kutatok a közelmúlt emlékei között, hogyan és mikor bukkant fel ez a könyv, de nem jut eszembe. Valószínűleg a cím és a könyvborító volt, ami felkelthette az érdeklődésemet szokatlansága miatt. Agustina Bazterrica argentin írónő Pecsenyehús című regényének borítóján egy…
Tovább
A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

A varázslatos szín. A göteborgi kolorizmus története új megvilágításban (második rész)

Képzőművészet 2023. december 11.
Olle Olsson Hagalund - Műterem - olaj-vászon   A Híradó októberi számában Carl Kylberg, Tor Bjurström és Gösta Sandels képeinek elemzésén, a korszak bemutatásán keresztül indítottuk útjára a göteborgi kolorizmus történetét új megvilágításba helyező cikksorozatunkat. A második rész további utazásra…
Tovább
Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Interjú a Skandináviai Szent György Lovagrendről (IVISHFS.se) – 3. rész: beszélgetés lg. Giber Tamás Gáborral

Portré 2024. március 27.
Jelen írás egy, a Szent György Lovagrend (In Veritate Iustus Sum Huic Fraternali Societati, magyarul: „Valósággal igaz vagyok e testvéri közösség iránt”, rövidítve: IVISHFS) Skandináviában működő nagypriorátusáról szóló sorozat 3. részét képezi, melynek előzményei a Híradó előző két számának hasábjain…
Tovább
„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

„Folytassuk akkor a vallásossággal!”

Portré 2023. december 11.
  Nemrégen jelent meg a Híradó hasábjain dr. Sebestyén Gábor nőgyógyász főorvossal, a stockholmi protestáns gyülekezet világi felügyelőjével készített interjú második része. Mivel még ebben sem értünk kérdéseink végére, a beszélgetést folytattuk 2023 augusztusában. A köztünk lévő korkülönbség ellenére jó…
Tovább

Egyesületek

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

Beszámoló a Tavaszi Szél Kulturális Egyesület programjairól

  A Kőrösi Csoma Sándor Program 2023–2024. évi göteborgi ösztöndíjasaként az én feladatom a göteborgi Tavaszi Szél Kulturális…
Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

Téli beszámoló a Pannónia Klubtól

  Elmondhatjuk, hogy újra egy sikeres bállal zártuk a tavalyi évet, ami a felnőtteknek szánt programjainkat illeti. Az…
Hírek a SOMIT háza tájáról...

Hírek a SOMIT háza tájáról...

2024. február 9-én délután megnyitotta kapuit a SOMIT első idei tábora, a Téli tábor. A táborlakók már pénteken…

Támogasd újságunkat!

A Híradó a Svédországi Magyarok Országos Szövetségének rendszeresen megjelenő lapja.

A lap célja a Svédországban működő magyar egyesületek éltének bemutatása, a magyar nyelv és hagyományok ápolása valamint a kapcsolattartás az országban szétszórtan élő magyar olvasók között. Az újságot a tagegyesületekben tagdíjat fizető családok térítésmentesen kapják kézhez.

Annak ellenére, hogy a Híradó szerkesztősége önkéntes alapon végzi munkáját, az újság kiadásának költségei – a nyomdai költségek és a postázás – mégis jelentős anyagi terhet jelentenek a SMOSZ számára.

Kérjük, csatlakozz a Híradó Baráti Köréhez, és tagdíjad befizetésével támogasd az újság további megjelenését!

 

Éves tagsági díj családonként: 100 kr

A tagdíjat a következő számlára lehet befizetni:

Bankgiro 244-1590

Swish:

Swish


  

 

Nem kapta kézhez a Híradót?

 

Kimaradt Híradó szám esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket. Szerkesztőségünknek nincs módjában az elveszett, vagy nem kézbesített példányokat pótolni.

 

Címváltozás esetén kérjük, értesítsék egyesületi elnöküket, mert ők állítják össze és küldik el a tagság frissített névsorát a SMOSZ címlista felelősének.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Free Joomla templates by L.THEME